اتفاقات ناخوشایندی شهر تهران در خصوص آلودگی هوا، بارش برف و باران و ... رخ داده که باعث مشکلاتی برای شهروندان پایتخت نشین شده است اما شهرداری در برابر این حوادث اغلب از مردم عذرخواهی کرده است.

شهرداری تهران اخیرا در چالش هایی که در پایتخت بوجود آمده است نمره قابل قبولی نگرفته است. در همین راستا بعد ازوقوع یک حادثه از جمله برف، آبگرفتگی، آلودگی هوا و … شاهد عذرخواهی «پیروز حناچی» شهردار تهران بوده ایم. عذرخواهی که اگر چه گسترش آن میان مسئولان بسیار خوب است و فرهنگ عذرخواهی بایستی میان دیگر مسئولان کشور نیز بوجود باید اما تنها عذرخواهی کافی نیست و بایستی مسئولان سعی کنند که با سرو سامان دادن امور نشان دهند که نسبت به مشکلاتی که برای مردم بوجود امده نارحت هستند و سعی می کنند این موارد را مرتفع کنند تا دیگر شهروندان با چنین مواردی روبرو نشوند.

اما به اتفاقاتی که در حوزه شهری و واکنش هایی که هر بار شهرداری و مسئولان آن نشان دادند در ادامه می پردایم.

عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها

در خردادماه سال جاری شهردار تهران از مردم پایتخت بابت ازدحام و شلوغی اتوبوس‌ها عذرخواهی کرد.

شهردار تهران با بیان این‌که ما از مردم تهران عذرخواهی می‌کنیم؛ چرا که سرویس حمل و نقل متناسب با حجم درخواست‌ها نیست، گفت: «ما حجم تراکم و تجمع در ایستگاه‌های اتوبوس را می‌بینیم و باید تمام تلاش خود را برای جبران این ضعف انجام دهیم و دولت نیز علی‌رغم همه شرایط خاص کمک خواهد کرد.»

عذرخواهی حناچی بعد از بارش باران در تهران

اوائل آبان ماه سال جاری تهران چهره بارانی به خود گرفت و شهر به خود باران دید.

به واسطه بارش باران در حدود ۱۰۰ نقطه از شهر تهران آب گرفتگی‌هایی ایجاد شد که البته به گفته برخی از اعضای شورای شهر تهران بیشتر از آنکه آب گرفتگی باشد آب ماندگی بوده است.

در این خصوص شهردارتهران در توئیتی مجبور به عذرخواهی از مردم شد. حناچی در صفحه توئیت خود ضمن عذرخواهی از مردم بیان داشت که میزان بارش باران بالا رفته و این عاملی برای آب گرفتگی بوده است. وی از مردم درخواست کرد تا با رعایت نظافت شهری در عدم مسدود شدن مسیل ها و کانال های آب، شهرداری را یاری دهند.

حناچی: عذرخواهی باید همراه با تلاش باشد

شهردار تهران در مورد اتفاقات روز شنبه ۲۵ آبانماه تهران که در پی بارش برف رخ داد و برخی از مسیرها مسدود و شهروندان با مشکلات زیادی روبرو شدند، توضیحاتی را ارائه کرد.

حناچی با بیان این‌که مردم امروز اذیت شدند، گفت: البته تنها علت موضوع برف نبوده است.

وی با بیان این‌که ما موضوع برف را گردن دیگری نمی‌اندازیم، در مورد آمادگی شهرداری در پی هشدارهای سازمان هواشناسی، گفت: مناطق می‌گویند که حتی شب گذشته در برخی معابر شن پاشیده‌اند اما سرعت بارش به‌گونه‌ای بود که عملا شن‌پاشی شب گذشته بی‌اثر بود و برف روی شن‌ها نشسته بود و باید بگویم علی‌رغم آمادگی‌ای که وجود داشت، این اتفاق رخ داد.

حناچی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر واکنش مردم به عذرخواهی شهرداری تهران گفت: عذرخواهی باید همراه با تلاش باشد و باید تمام سعی و تلاش‌مان را به کار ببریم که امور به درستی انجام شود و اگر مردم از عملکرد شهرداری ناراحت شده باشند ما عذرخواهی می‌کنیم.

همچنین،  شهردار تهران در حاشیه جلسه هیئت دولت در این باره توضیح داد: «برخی از افراد مقصر در ترافیک و مشکلات ناشی از برف روز شنبه تهران  برکنار شدند.»

حناچی: اگر باد بوزد وضعیت آلودگی هوا خوب می‌شود

چند وقت پیش بود که شاخص الودگی هوا در تهران به شدت افزایش یافت. در همین رابطه نیز شهردار تهران گفت: وضعیت آلودگی هوا به خاطر پدیده وارونگی است که هر ساله رخ می دهد و اگر باد بوزد وضعیت خوب می‌شود.

وی افزود: در شهرهای اطراف هم وضعیت حادتر است و این پدیده وارونگی هواست که در پاییز و زمستان با آن مواجهیم و حتی منجر به تعطیلی برخی مدارس هم شده است.

شهردار تهران گفت: البته اگر باد بوزد اوضاع خوب شده و مشکلات برطرف می شود اما تا امروز ۹ روز است که هوا ساکن بوده و باد نوزیده است.

عذرخواهی دوباره حناچی از مردم تهران درباره شلوغی های مترو و اتوبوس

اخیرا نیز شهردار تهران از مردم پایتخت به دلیل شلوغی مترو و اتوبوس عذرخواهی کرد.

پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه افتتاح ۱۷ پروژه عمرانی، ترافیکی، مشارکتی و اجتماعی در منطقه ۱۷ تهران اظهار داشت: «استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی و کمتر استفاده شدن خودروهای شخصی در کنترل آلودگی مؤثر است و من به دلیل شلوغی مترو و اتوبوس به ویژه در ساعات پیک که ۷، ۸ صبح است از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

وی بیان داشت: «از دولت خواسته‌ایم که خط اعتباری جدیدی برای تأمین واگن‌های مترو در نظر گیرد و اگر واگن‌ها به صورت سی‌بی‌یو به کشور آید سریع‌تر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و بر همین اساس اگر خط اعتبار تأمین شود ۲۰۰ واگن به مترو افزوده خواهد شد.»

وی  با اشاره به اینکه جریان هوا و بارندگی در کاهش آلودگی هوا مؤثر است، گفت: « تلاش می‌کنیم شرایط سخت را با همکاری مردم و مدیریت حمل و نقل انجام دهیم.»