سیدرضا قزوینی غرابی اظهار داشت: تردیدی نیست که حضور زائران در راهپیمایی اربعین از کشورهایی مانند عراق، ایران، لبنان، کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر شیعیان پشتیبانی معنوی و ایدئولوژیک برای محور مقاومت خواهد بود و عظمت و رسوخ باور شهادت را در آنها به همگان نشان خواهد داد.

این روزها خیل عظیم جمعیت با هر رنگ و نژادی از سراسر دنیا به سوی نجف رهسپار می شوند تا مسیر ۸۰ کیلومتری تا کربلا را با پای پیاده طی کنند و در روز اربعین در حرم امام حسین (ع) گرد هم جمع شوند.

 

همزمان بیش از دو میلیون نفر از مردم ایران نیز با حضور در عراق به جمع عظیم ۲۰ میلیونی راهپیمایان می پیوندند و مردم عراق نیز با پذیرایی خود از زائران، پیوند عمیق عاطفی میان دو ملت را استحکام می بخشند؛ پیوندی که به مزاق معاندان خوش نمی آید و هر ساله سعی دارند با تلاش های خود این اتحاد کم نظیر حول محور عاشورا را کمرنگ نمایند.

 

سید رضا قزوینی غرابی ، تحلیلگر مسائل ارشد عراق در گفت و گو با خبرنگار جام نیوز، در خصوص تاثیرات راهپیمایی اربعین بر افزایش قدرت محور مقاومت و امتداد عمق راهبردی ایران در منطقه اظهار داشت: راهپیمایی اربعین یکی از شعائر مذهبی پیروان اهل بیت -علیهم السلام- در سرتاسر جهان است و اختصاص به یک ملت یا کشور خاص ندارد. در طول تاریخ نیز پیروان اهل بیت اگر چه با سختی اما همواره آن را به جا آورده اند. پس از سرنگونی رژیم صدام، شیعیان عراق، آزادی عمل به دست آوردند تا شعائر مذهبی را با ازادی هر چه تمام تر انجام دهند و سایر شیعیان دیگر دنیا از جمله ایرانیان که به دوستی و پیروی از اهل بیت -علیهم السلام- افتخار می کنند نیز به طور پرشور در این مراسم حضور یافتند.

 

وی ادامه داد: تردیدی نیست که حضور زائران در راهپیمایی اربعین از کشورهایی مانند عراق، ایران، لبنان، کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر شیعیان پشتیبانی معنوی و ایدئولوژیک برای محور مقاومت خواهد بود و عظمت و رسوخ باور شهادت را در آنها به همگان نشان خواهد داد.

 

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص شبهه افکنی رسانه های ضدانقلاب برای ایجاد تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تصریح کرد: این شبهه افکنی ها مختص به اربعین نیست. در سال های اخیر رسانه های منطقه ای و بین المللی اقدام به تخریب برخی باورهای اعتقادی شیعیان و دو ملت ایران و عراق کرده اند. پیوند قابل توجه دو کشور ایران و عراق به ویژه در ابعاد سیاسی و فرهنگی باعث شده است تا نوعی نگرانی از قدرت یابی یک محور جدید منطقه ای و تقویت جبهه مقاومت به وجود آید.

 

غرابی افزود: در نتیجه شاهد آن بودیم که به مناسبت های مختلف، برخی رسانه ها سعی در ایجاد اختلاف میان دو ملت داشته باشند. بخش قابل توجهی از برخی مشکلاتی که مشاهده شد نیز ماحصل فضاسازی ها رسانه ای در دو کشور و برخی رسانه های منطقه ای بوده است.

 

وی در خصوص راهکار مقابله با شبهه افکنی های رسانه های معاند اظهار داشت: رسانه ها قدرت بالایی در القای پیام ها و مفاهیم و اهداف سیاسی دارند. آنها به دلیل ضریب نفوذ بالا و استفاده از ابزارها و ترفندهای فریب به راحتی می توانند اهداف صحنه گردانان را اجرا کنند. به اعتقاد بنده، دیپلماسی عمومی و افزایش رفت و آمدهای مردمی میان دو کشور، تأسیس ان جی او ها  و مؤسساتی که اقدام به بالا بردن اعتماد و پیوند دو ملت و معرفی تاریخ و فرهنگ آنها به یکدیگر می کنند می تواند نتایج قابل قبولی را به دست آورد.