نیروی دریایی ایالات متحده قادر به مقابله با ایران نیست
نیروی دریایی ایالات متحده قادر به مقابله با ایران نیست

فارن پالسی نشریه آمریکایی نوشت:که توانایی ایالات متحده برای استقرار نیرو در منطقه خلیج فارس از طریق استفاده از ناوهای هواپیما بر دیگر مثل گذشته نیست این نشان دهنده ی كاهش برتری فن آوری است كه طی دهه ها نیروی دریایی ایالات متحده از آن بهره می بُرد.

،فارن پالسی نشریه آمریکایی در گزارشی نوشت:که توانایی ایالات متحده برای استقرار نیرو در منطقه خلیج فارس از طریق استفاده از ناوهای هواپیما بر دیگر مثل گذشته نیست این نشان دهنده ی كاهش برتری فن آوری است كه طی دهه ها نیروی دریایی ایالات متحده از آن بهره می بُرد.

وی با بیان اینکه در مورد زیر دریایی های دیزلی جدید و تحولات در فناوری اژدر گفت: هرگونه عملیات در نزدیکی ساحل به دلیل این تحولات، بسیار خطرناک تر از مراحل سابق شده است و هواپیماهای حامل آمریکایی وقتی در محدوده نیروهای مقابل قرار گیرند دیگر امنیتی ندارند.

در مورد ایران نویسنده خاطر نشان كرد: كه موشك “نور”تا ۱۰۰ مایلی خطراتی را برای کشتی ها ایجاد می كند. همچنان که موشک های “نور” ناو هواپیمابر آمریکایی”USS Mason” را در سال ۲۰۱۶ هدف قرار دادند. این موشک ها و ناوگان موشک های قایق های تندرو ایرانی برای بیرون نگه داشتن ناو هواپیمابر USS Lincoln” در خارج از منطقه خلیج فارس در آن زمان کافی بودند. گرچه تنش ها بین ایران و آمریکا در ماه های اخیر افزایش یافته است.

این نویسنده از “یک لحظه مهم” برای استراتژیست های نظامی سخن گفت و نوشت: گزینه های واشنگتن در قبال ایران محدود است. گزینه های ترامپ احتمالاً محدود به کشتی های جنگی و زیردریایی هایی است که قادر به پرتاب موشک های کروز با برد طولانی و  هواپیماهای جنگی در کشورهای منطقه یا بمب افکن های استراتژیک مانند B-52 و B-2 هستند.
اما در مورد هواپیماهای جنگی که بر ناوگان هواپیما استقرار دارند نویسنده می گوید که اثر بخشی آنها تقریباً منتفی شده است حتی اگر آنها مهمترین سلاح در زرادخانه های آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم بوده اند.

این نویسنده افزود: ناو هواپیمابر “لینکلن” از ماه مه گذشته تاکنون حدود ۲۰۰ مایل در ساحل عمان فاصله داشته است اگر چه هواپیمای “F / A-18” در هواپیما تا برد حدود ۵۰۰ مایل می تواند پروازکنند اما این هشدار را باید داد كه این هواپیماها به سختی می توانند به سواحل شرقی ایران برسند و بازگردند و نمی توانند به پایگاه های دریایی ایران در منطقه خلیج فارس برسند گرچه این مواضع همواره به عنوان “اهداف بالقوه” طبقه بندی می شوند.

ترجمه: عبدالمجید اورا