رهبر ایران؛ بر ترامپ برتری دارد و بر او پیروز شده است
رهبر ایران؛ بر ترامپ برتری دارد و بر او پیروز شده است

افسر سابق سیا و تحلیلگر ضدایرانی گفت: فکر می کنم رهبر ایران تلاش می کند تا ترامپ را به سمت جنگ سیاسی بکشاند البته بدون تردید رهبر عالی ایران، قهرمانی جدی است که موفقترین رهبر در میان کشور های خاورمیانه از زمان جنگ جهانی دوم بوده است. او بسیار باهوش است و مهارت ها و توانمندیهای فوق العاده ممتازی دارد.

مجله ی سیاست خارجی فارن پالسی در گزارشی نوشت: رهبر ایران، موفق ترین رهبر خاورمیانه پس از جنگ جهانی دوم تاکنون بوده است از نظر کارشناس امور ایران، روئل مارک گرشت ایلات متحده در مهمترین لحظه پس از حمله صدام حسین به کویت از ایران عقب مانده است.

وی ترامپ را به یک جنگ سیاسی کشانده و بر او پیروز شده است مجله سیاست خارجی فارن پالسی اخیراً مصاحبه ای را با یک افسر سابق سیا منتشر کرد که با تمرکز بر عنوان “چگونه رهبر عالی ایران دوباره نقش ایران را احیاء کرد به تحلیل مسائل اخیر منطقه پرداخته است.

رائول مارک گرشت” افسر سابق سازمان سیا با سیاست خارجی درباره افزایش تنش بین آمریکا و ایران در پی حمله ناگهانی گسترده مقاومت یمن به تأسیسات نفتی سعودی، سالهاست که به مسائل ایران توجه دارد و از پنج سال گذشته به  مطالعه ی اختصاصی بر رهبر عالی ایران پرداخته است. نکته  مهم این است که رائول به ایران نگاه خصمانه داشته و طرفدار خروج آمریکا از توافق هسته ای و تشدید تحریم ها علیه ایران بوده است.

رائول بادراز کردن انگشت اتهام به سرزنش به ایران مانند برخی دیگر از تحلیلگران آمریکایی با بیان این مطلب که تهران البته پشت این حملات قرار دارد گفت: باید منتظر نظر کارشناسان نظامی باشیم بله البته! ایرانی ها همیشه به تدریج تنش ها را افزایش داده اند و از آنجا که ما هر بار کاری نکرده ایم آنها خطر گزینه نظامی را افزایش داده اند و خطر را به پیش می برند. در این حمله ایرانی ها در دو جبهه پیروز شدند تحقیر آمریکا و حمله به عربستانی که از آن متنفر بودند.

این حملات آشکارا ضعف دفاع هوایی سعودی را نشان می داد و در عین حال بدون مراجعه به سندی خاص که ایران را به حمله به تأسیسات نفتی سعودی متهم می کند این موضوع نشان داده شده است. بدیهی است که  بازرسان و کارشناسان اطلاعاتی بایستی بایگانی رادار را بررسی کنند تا ببینند این موشک ها واقعاً از کجا آمده اند.

در بخشی از مصاحبه روزنامه نگار سیاست خارجی از وی سؤال می کند که آیا ین اقدامات را آزمایش نهایی برای عقب نشینی آمریکا می داند یا خیر؟ سیاست ترامپ مبنی بر افزایش تحریم ها، تحریم های جدیدی علیه ایران اعلام کرده است.تحریم های بیشتر علیه ایران واکنشی بد است. وقتی نمی توانید کاری دیگر انجام دهید ، چه می کنید؟ شما ناچارید از مجازات ها استفاده کنید.

افسر سابق سیا در پاسخ به این سؤال که آیا انسجام در سیاست های ضدایرانی وجود دارد گفت: “دولت آمریکا با وجود تمایل رئیس جمهور برای تصویب پیشنهاد ماکرون در نشست G8 حداقل از نظر تحریم ها مجازاتها را کاهش نداده است. به نظر من ترامپ فقط برای دستیابی به توافق با ایران از تحریم ها استفاده می کند ، اما این هدف او محقق نمی شود.

اما نکته عطف در این مصاحبه تحلیل گرست از رویارویی رهبر ارشد ایران و ترامپ است. افسر سابق سیا و  تحلیلگر ضدایرانی می گوید: فکر می کنم رهبر ایران تلاش می کند تا ترامپ را به سمت جنگ سیاسی بکشاند البته بدون تردید رهبر عالی ایران، قهرمانی جدی است که  موفقترین  رهبر در میان کشور های خاورمیانه از زمان جنگ جهانی دوم  بوده است. او بسیار باهوش است و مهارت ها و توانمندیهای فوق العاده ممتازی  دارد  براساس شواهد آماری می توانم بگویم که رهبر ایران قطعاً از ترامپ برتر است.
ترجمه: عبدالمجید اورا