نظر سنجی جدید نشان داد مردم عادی عرب فریب غرب و رژیم صهیونیستی نمی خورند+ نمودار
نظر سنجی جدید نشان داد مردم عادی عرب فریب غرب و رژیم صهیونیستی نمی خورند+ نمودار

بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که در صورت انتخاب مجدد، در هفته آینده وی به طور رسمی مناطق بزرگی از کرانه باختری را ضمیمه فلسطین اشغالی خواهد کرد. برخی پایتخت های عربی سریعاً این اعلامیه را محکوم کردند زیر از نظر آنها این نزدیکی بین اسرائیل و برخی دولت های عربی سازش پذیر را تهدید […]

بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که در صورت انتخاب مجدد، در هفته آینده وی به طور رسمی مناطق بزرگی از کرانه باختری را ضمیمه فلسطین اشغالی خواهد کرد. برخی پایتخت های عربی سریعاً این اعلامیه را محکوم کردند زیر از نظر آنها این نزدیکی بین اسرائیل و برخی دولت های عربی سازش پذیر را تهدید می کند.

اکنون پس از سال ها کوبیدن بر پروژه ایران هراسی با هزینه های سنگین تبلیغاتی و رسانه های مختلف هنوز این ترفند تبلیغاتی نتوانسته است با ادعای تبلیغاتی مشترک غرب و رژیم های مرتجع عرب ایران را برای منطقه تهدید بزرگ نشان دهد در واقع دشمنی مشترک دولت های اسرائیل، عربستان سعودی، امارات و بحرین با ایران تنها به رسوایی سیاسی در محافل اجتماعی و انزجار افکار عمومی از طرح های ضد ایرانی شان حاصل شده است.

و در این راستا موسسه ی افکارسنجی رسمی عربی بنام” بارومتر عرب” که ماموریت دارد دیدگاه عموم مردم عادی عرب در ابعاد مختلف اجتماعی و … در مراحل مختلف زمانبندی مورد مطالعه قرار دهد با طرح دو سوال که مشخصاً جنبه موضع گیری و علامت دادن برای پاسخگیری مورد علاقه ی سوال کننده بصورتی واضح که و نتایج دلخواه را به دستگاه های تصمیم ساز ارجاع دهد جدیدترین نظر سنجی خود پیرامون اینکه کدامیک از این دو اسرائیل یا ایران تهدید اصلی و بزرگتر برای کشورهای عرب است” به انتشار پاسخ های دریافتی به شکل زیر پرداخته است:

در بزرگترین نظرسنجی در نوع خود در منطقه”بارومترعربی” دماسنج چند بعدی افکار عرب از شهروندان عادی در مورد دیدگاه های خود در مورد ایران و اسرائیل سؤال کرد. این یافته ها نشان می دهد که نسبت های حداکثری در سراسر منطقه اسرائیل را در مقایسه با ایران تهدید اصلی و بزرگتر می داند و معدود شهروندان عرب ترجیح می دهند روابط بین کشورهای عربی و اسرائیل تقویت شود.

به طور کلی در سه چهارم کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفته اند، اسرائیل تهدیدی بزرگتر و اصلی برای ثبات منطقه ای نسبت به ایران است. تا حدود زیادی این امر به این دلیل است که ایران به عنوان یک تهدید بزرگ در منطقه دیده نمی شود. به استثنا در کویت، جایی که تقریبا چهار نفر از ۱۰ نفر (۴۲ درصد) گفتند که آنها بیش از هر کشور دیگری از ایران می ترسند. در عین حال ، ایران به عنوان یک تهدید متوسط ​​در یمن (۳۳ درصد) و در عراق (۳۱ درصد) اما در سایر کشورها کمتر در جهان عرب از ایران ترس دارند.

تنها ۱۱ درصد اردنی ها می گویند ایران تهدید اصلی برای ثبات منطقه است در مقایسه با ۷ درصد در لبنان ۶ درصد در مصر ۴ درصد در سودان ۳ درصد در فلسطین ۲ درصد در مراکش ۱ درصد در الجزایر و لیبی و کمتر از ۱ درصد در تونس از طرف دیگر بسیاری دیگر از شهروندان عرب این نظر را مطرح کردند که اسرائیل همچنان بزرگترین تهدید برای منطقه است.

در همه کشورها حداقل یک نفر از ۱۰ نفر اسرائیل را تهدید اصلی ثبات منطقه عنوان کردند. اکثر پاسخ دهندگان در لبنان (۷۹ درصد) ، فلسطین (۶۳ درصد) و مصر (۵۴ درصد) از این نظر حمایت می کنند در حالی که بیش از یک سوم در اردن (۴۲ درصد) و سودان (۳۶ درصد) بیش از یک در هر پنج نفر اسرائیل را بزرگترین تهدید در مراکش (۲۷ درصد)، یمن (۲۴ درصد)، لیبی (۲۴ درصد)، الجزایر (۲۱ درصد) و عراق (۲۱ درصد) می دانند. کشورهای دارای کمترین نسبت اسرائیل را تهدید می دانند: تونس (۱۴ درصد) و کویت (۱۳ درصد) هستند.

در عین حال تعداد نسبتاً معدودی از شهروندان عرب معتقدند که نزدیکی بین برخی پایتخت های عرب و اسرائیل اخیراً به نفع منطقه بوده است. در همه کشورهایی که از این سؤال پرسیده شده بود کمتر از یک سوم از تغییرات اخیر حمایت کردند.

عبدالمجید اورا