رشوه دادن به ناخداي يک نفتکش به معناي اوج ذلت حقارت دولت آمریکا است
رشوه دادن به ناخداي يک نفتکش به معناي اوج ذلت حقارت دولت آمریکا است

حجت الاسلام عاشوری گفت:بررسي تاريخي سياست خارجي آمريکا نشان مي‏دهد که اين کشور معمولاً به چند دليل اصلي کشورها را مورد تحريم قرار مي‏ دهد: «تغيير سياست‏هاي کشور هدف، بازدارندگي کشور هدف، برحذر داشتن کشور تحريم شده از تعقيب برخي سياست ها در آينده و نيز نشان دادن تصميم و اراده جهت اقدام است.

به گزارش کوگانا، حجت‌الاسلام صادق عاشوری امروز در خطبه‌های نمازجمعه بندر سیراف اظهار داشت: فراگيري وگستردگي مراسم عاشوراي حسيني در کشورهاي مختلف که در سالهاي اخير به اوج خود رسيده، بُعد جهاني وگستردگي نهضت حسيني را آشکار کرده است. اين حضور که امسال ارتباط معنا داري با تبلور جبهه فراگير مقاومت يافته است، نمايانگر پويايي و زايندگي اين نهضت و واجد اين پيشام است که عاشورا مي‏تواند همه آزادي خواهان و عدالت طلبان دنيا را به هم پيوند دهد و شبکه بين‏ المللي مقاومت را ايجاد کند.

امام جمعه بندر سیراف افزود: گفتمان مقاومت با اتکاء به ارزشهاي اسلامي و الهام گرفته از فرهنگ عاشورايي که در عرصه ميداني با ايثارگري و از خودگذشتگي مدافعان حرم و رزمندگان الهام گرفته از نهضت حسيني در قالب سازمانهاي مقاومت،نظير حزب الله لبنان،انصارالله يمن،حشد الشعبي عراق،دفاع وطني سوريه،فاطميون،زينبيون و حيدريون افغانستان و پاکستان تجلي يافت ، توانست در عين خنثي سازي توطئه دشمن، اقبال جهانيان به ويژه مسلمانان را به فرهنگ مقاومت و عاشورا جلب نمايد.

وی عنوان کرد:تحولات دهه ‏هاي اخير بويژه پس از انقلاب اسلامي سبب شده است “درس ها وعبرت ‏هاي عاشورا” کارآمدي خود را بيش از پيش نشان دهد. درس ايثار و فداکاري، درس دينداري، درس اخلاص، درس موقع شناسي، درس بصيرت، درس شجاعت، درس صبر و استقامت در مقابل سختي ها، درس آزادي و حريّت، درس قيام للَّه، درس محبّت و عشق و درس آمادگي براي پشتيباني از حقّ و برپايي عدل از جمله مواردي است که در اين کارآمدي تبلور يافته است .

وی افزود: سوم کاهش تعهدات برجامي ايران و فرصت دوباره به غرب اشاره کرد و گفت: پنجشنبه ۱۴ شهريور، فرصت ۶۰ روزه دوم ايران به طرف‏ هاي باقيمانده در توافق هسته‏ اي موسوم برجام پايان يافت. بر همين اساس، رئيس جمهور آغاز گام سوم را اعلام کرد.

عاشوری گفت:يکي از ارکان گام سوم اين است که ايران گازدهي به سانتريفيوژهاي نسل جديد را آغاز مي‏کند. طبق برجام قرار بود ايران از سال يازدهم پس از اجراي برجام، گازدهي به ماشين‏هاي سانتريفيوژ آي‏آر۶ را آغاز کند که با برداشتن گام سوم، عملاً اين تعهد برجامي کنار مي‏رود.

خطیب جمعه بندر سیراف افزود:با برداشته شدن گام سوم هسته اي، ايران اين اولتيماتوم را به غرب و نهادهاي بين المللي دادکه اين گام ها تا ابد نمي توانند استمرار داشته باشند و چه بسا گام چهارم، گام نهايي کاهش تعهدات برجامي باشد. و نمايندگان آژانس بين المللي و مدير موقت اين آژانس در سفر خود به ايران نبايد تنها به ارائه يک گزارش در مورد جزئيات گام سوم اکتفا کنند بلکه اگر به دنبال حفظ اين توافق هستند بايد بر حقانيت ايران تاکيد کرده و کشورهاي اروپايي را در مورد انجام تعهدات خود در برابر ايران تحت فشار بگذارند.

حجت الاسلام عاشوری گفت:بررسي تاريخي سياست خارجي آمريکا نشان مي‏دهد که اين کشور معمولاً به چند دليل اصلي کشورها را مورد تحريم قرار مي‏ دهد: «تغيير سياست‏هاي کشور هدف، بازدارندگي کشور هدف، برحذر داشتن کشور تحريم شده از تعقيب برخي سياست ها در آينده و نيز نشان دادن تصميم و اراده جهت اقدام است.

امام جمعه بندر سیراف یادآور شد:اقتصاد مقاومتي را مي‏‏توان الگويي دانست که در تمام شرايط و زمان ‏ها مي‏‏تواند به کمک اقتصاد آمده و آسيب‏هاي ناشي از تحريم و فشار کشورها را کاهش دهد. آمريکا هر چه در توان داشت از همه گزينه ‏ها براي فشار بر ايران استفاده نمود تا سبب تضعيف اقتصاد کشور شود و عرصه را براي مردم ايران تنگ کند اما گذشت زمان نشان داد که اقتصاد ايران با بهره ‏گيري از توصيه‏هاي مقام معظم رهبري توانست در برابر تحريم ‏ها ايستادگي کند و با کمک دانش فني براي توليد بومي اقدامات گسترده ‏اي را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد:دوران افول آمريکا شروع شده و اين کشور را در مسير نوعي سقوط از قدرت برتر به قدرت مياني قرار داده است. رهبر معظم انقلاب نيز بارها بر اين موضوع و شروع دوران افول آمريکا اشاره کرده اند.فروپاشي اخلاق نتيجه نگاه ليبرالي، باعث انحطاط اخلاقي در آمريکا گرديده است. بر اساس بررسي‏هاي انجام شده آمريکا به لحاظ فراواني تجاوز جنسي در ميان کشورهاي جهان در رده سوم قرار دارد. از هر سه زن آمريکايي، يک زن در طول زندگي خود مورد آزار جنسي واقع شده است .

عاشوری افزود:رشوه دادن به ناخداي يک نفتکش به معناي اوج ذلت، حقارت و استيصال بوده و نشان دهنده اين است که آمريکا هيچ اهرمي براي مقابله با ايران نداشته و تنها راه موجود را پيشنهاد رشوه به ناخداي نفتکش ايراني دانسته که آن هم از طرف ناخداي اين کشتي رد شد.اين امر سطح ورشکستگي اخلاقي آمريکا را به ما و ديگران نشان داد و اثبات کرد که آمريکا در محاصره اقتصادي خود عليه ايران ناکام بوده است.