ابراهیمی به صورت قرضی راهی بلژیک شد تا همبازی سعید عزت‌اللهی در یوپن شود. گفته می‌شود علاقه مدیران الاهلی به این ملی‌پوش ایرانی باعث شده تا آنها مانع از جدایی قطعی او شوند و فعلا فصل آینده را در لیگ بلژیک توپ خواهد زد.

امید ابراهیمی که گفته می‌شد تمایلی به ترک قطر ندارد به یک‌باره راهی بلژیک شد تا در آخرین ساعات مهلت نقل و انتقالات اروپا به صورت قرضی به تیم یوپن این کشور ملحق شود. هافبک ۳۱ ساله تیم ملی مدت‌ها یکی از اهداف تیم‌های لیگ برتری برای فصل جدید بود و شایعاتی مبنی‌بر مذاکراتش با سپاهان، شهرخودرو و حتی استقلال مطرح شد و به نظر می‌رسید قرار است دوباره به فوتبال ایران برگردد اما مدیر برنامه‌های او تاکید کرد که این بازیکن دوست دارد فوتبالش را در قطر ادامه دهد. با توجه به عدم تمایل سرمربی الاهلی به حفظ او، جدایی‌اش از این تیم قطعی بود و گمانه‌زنی‌هایی برای مقصد احتمالی او در لیگ قطر وجود داشت.

درنهایت ابراهیمی به صورت قرضی راهی بلژیک شد تا همبازی سعید عزت‌اللهی در یوپن شود. گفته می‌شود علاقه مدیران الاهلی به این ملی‌پوش ایرانی باعث شده تا آنها مانع از جدایی قطعی او شوند و فعلا فصل آینده را در لیگ بلژیک توپ خواهد زد.

ابراهیمی ۴۲ بازی ملی در کارنامه‌اش دارد و ۴۳ بار نیز در لیگ قهرمانان آسیا به همراه استقلال و سپاهان به میدان رفته است. کریستف هنکل، مدیر باشگاه یوپن درباره خرید این بازیکن می‌گوید:

«ابراهیمی از سال ۲۰۱۵ حضوری ثابت در ترکیب تیم ملی ایران داشته و به همراه این تیم در جام‌جهانی ۲۰۱۸ با تیم‌های قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی کرده که درنهایت در دور گروهی حذف شدند. هافبک جدید ما با حضور در تیم ملی ایران و همچنین لیگ قهرمانان آسیا تجربیات بین‌المللی خوبی دارد و می‌تواند کمک زیادی به یوپن داشته باشد. ابراهیمی با حضور در اروپا فصل جدیدی در زندگی ورزشی‌اش را آغاز کرده و امیدواریم به همراه یوپن در لیگ بلژیک موفق باشد. ما به گرمی به او خوش‌آمد می‌گوییم و برایش آرزوی موفقیت می‌کنیم.»

مالکان قطری

ابراهیمی سومین ایرانی تاریخ یوپن محسوب می‌شود. پیش از این و در ابتدای فصل گذشته مرتضی پورعلی‌گنجی از السد قطر راهی این باشگاه بود اما حضور ناموفق او در لیگ بلژیک تنها با ۷ بازی برای این تیم به پایان رسید و این فصل را مجددا به لیگ قطر برگشت تا در تیم العربی توپ بزند.

چند روز پیش نیز سعید عزت‌اللهی، دیگر هافبک دفاعی تیم ملی ایران به یوپن پیوست تا پس از تجربیاتی ناموفق در آنژی ماخاچکالا، آمکار و ردینگ انگلیس، شاید در لیگ بلژیک بتواند فوتبال خود را احیا کند. مصدومیت‌های پیاپی این هافبک ۲۲ ساله باعث شده تا نتواند جایگاه ثابتی در تیم‌های خود پیدا کند و این چهارمین بار است که روستوف روسیه او را به تیم‌های دیگر قرض می‌دهد.

یوپن در سال ۲۰۱۲ به آکادمی اسپایر قطر که تحت مالکیت حکومت این کشور قرار دارد فروخته شد و چهار سال بعد موفق شدند با قرار گرفتن در رتبه دوم لیگ دسته دو بلژیک، برای دومین بار در تاریخ خود به سطح اول فوتبال این کشور صعود کنند. این باشگاه با وجود مالک قطری ارتباط نزدیکی با لیگ این کشور دارد و یکی از دلایل اصلی انتقال ابراهیمی به بلژیک نیز همین موضوع است. به جز این دو بازیکن ایرانی، چهار بازیکن آفریقایی جوان هم به‌طور مستقیم از آکادمی اسپایر به یوپن ملحق شدند و مالکان قطری از این باشگاه اروپایی به‌عنوان مکانی برای ارائه استعدادهای پرورش‌یافته در این کمپ استفاده می‌کنند.

آنها در فصل گذشته با ۳۲ امتیاز در رتبه پانزدهم جدول قرار گرفتند و خط دفاعی این تیم با ۵۷ گل خورده یکی از بدترین آمارها را در این زمینه داشت. همین ضعف باعث شده تا آنها برای استحکام بیشتر خط دفاعی خود به سراغ خرید دو هافبک دفاعی ایرانی بروند که در زمان حضور کی‌روش در تیم ملی نمایش خوبی برابر رقبا داشتند. یوپن در این فصل و در پایان هفته ششم با کسب تنها دو امتیاز در رتبه پانزدهم جدول ۱۶ تیمی لیگ بلژیک قرار دارد و شروعی ناامید‌کننده داشته است و باید دید با حضور دو ستاره ملی‌پوش ایرانی تحولی در این تیم ایجاد خواهد شد یا خیر!

فرهیختگان