املاک بی سند کنگانی ها و بلاتکلیفی مردم
املاک بی سند کنگانی ها و بلاتکلیفی مردم

بخش عمده اي از اراضي شهر كنگان در سنوات قبل از انقلاب اسلامي در تملك يكي از خوانين منطقه بود كه ايشان نيز در مقاطع مختلف بر اساس عرف، شرع و قانون بخشي از اين اراضي را به اهالي فروخت و مردم نيز در اراضي خريداري شده اقدام به ساخت و ساز كردند كه قدمت برخي از آنها به سال 1341 بر مي گردد.

بخش عمده ای از اراضی شهر کنگان در سنوات قبل از انقلاب اسلامی در تملک یکی از خوانین منطقه بود که ایشان نیز در مقاطع مختلف بر اساس عرف، شرع و قانون بخشی از این اراضی را به اهالی فروخت و مردم نیز در اراضی خریداری شده اقدام به ساخت و ساز کردند که قدمت برخی از آنها به سال ۱۳۴۱ بر می گردد.

همچنین بخشی از اراضی با قطعات کوچک تر توسط مردم و با سند عادی خرید و فروش شده که به دلیل نبودن اداره ثبت املاک در شهرستان های جنوبی استان بوشهر درآن زمان و فقر و بی سوادی مردم این اراضی ثبت رسمی نشده است.

دادستانی بوشهر در ۱۴ مرداد سال ۱۳۵۹ و با صدور حکمی همه اموال و املاک که در دفتر اظهارنامه ثبت، سابقه ثبتی به نام حاکم منطقه داشت را مصادره و برای مصرف خاص در اختیار بنیاد مستضعفان قراردارد.

این درشرایطی بود که حاکم وقت کنگان (قبل از انقلاب اسلامی ) هیچ گونه دخل و تصرف و تعهدی در قبال اراضی و املاک نداشته است.


سالها بعد اداره کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان فارس که بعدا نمایندگی آن در استان بوشهر و شهر کنگان راه اندازی شد، بدون توجه به مفاد حکم اقدام به مصادره و ثبت اراضی کنگان به نام بنیاد مستضعفان کرد و از مالکان خواست تا دوباره املاک و اراضی را از بنیاد خریداری کنند، که این اقدام سالها ادامه داشته و باعث نارضایتی اهالی شده است که بخش عمده آنها را افراد مستضعف و مددجو و زیر پوشش نهادهای حمایتی تشکیل می دهند..

در سفری دو سال گذشته حسین صعید زرندی معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت و املاک کشور که به دعوت الماسی به جنوب استان بوشهر صورت گرفته بود قول حل مشکل املاک کنگانی ها داده بود ولی تا به حال خیلی از املاک مردم سند ندارد

در سال ۹۵ تعدای سند تحویل مردم شده است ولی شتاب دهی به تعیین تکلیف و ساماندهی املاک شهر کنگان از خواسته بحق مردم این شهر است