حمایت از ترامپ ضربه مهلکی به اقتصاد امارات وارد کرده است
حمایت از ترامپ ضربه مهلکی به اقتصاد امارات وارد کرده است

عواقب اقتصادی این درگیری ها ی منطقه ی بر امارات متحده عربی که مدل اقتصادی آن را بر پایه ی توسعه بنادر دریایی به خشکی، گردشگری و تجارت منطقه ای قرار گرفته و دبی 8 میلیارد دلار برای تدارک زیرساخت های آماده سازی خود در استقبال از نمایشگاه اکسپو 2020 که یکی از مهمترین مراکز انتقال نفت امارات متحده عربی در جهان است

به گزارش کوگانا،فایننشال تایمز نوشت: پیامدهای اقتصادی تنش میان آمریکا و ایران برای امارات نابودکنند خواهد بود گزارش مالی اندره انگلاند و سیمون کر از وضعیت فعلی دبی تحریم های آمریکا علیه ایران بر تجارت با امارات متحده عربی بشدت تأثیر می گذارد و اشاره می دارد که نقش دبی به عنوان مرکز تجارت سنتی در ارتباط با ایران تضعیف شده است. و میزان تجارت این امیرنشین با ایران که ۷۰ ملیارد درهم (۱۹ ملیارد دلار) بود تا نصف کاهش می یابد این در حالی بود محمد بن زاید حاکم و ولی عهد فعلی ابوظبی از حامیان اصلی خروج ترامپ از برجام و افزایش تحریم ها و تشدید فشار آمریکا علیه ایران بود.

اکنون در دبی محل تمرکز تجار ایرانی بهای املاک و مستغلات تا ۱۹ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۴ افت کرده و علاوه بر این، رشد تولید ناخالص داخلی در سال گذشته به میزان ۱٫۹٪ کاهش یافته است.

 

عواقب اقتصادی این درگیری ها ی منطقه ی بر امارات متحده عربی که مدل اقتصادی آن را بر پایه ی توسعه بنادر دریایی به خشکی، گردشگری و تجارت منطقه ای قرار گرفته و دبی ۸ میلیارد دلار برای تدارک زیرساخت های آماده سازی خود در استقبال از نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰  که یکی از مهمترین مراکز انتقال نفت امارات متحده عربی در جهان است را تحت تاثیر قرار داده است.

براساس  همین گزارش، شمار ایرانیانی که در امارات متحده عربی زندگی می کنند از سال گذشته که ۱۱۷،۰۰۰ بود نفر تا ۷۳،۰۰۰ نفر کاهش یافته است، در حالی که بازدیدکنندگان ایرانی به ۵۰ درصد از سال ۲۰۱۶ از ۷۰۰،۰۰۰ نفر به ۳۵۰،۰۰۰ نفر  تقلیل یافته است. از این رو شرکت ها و معامله گران ایرانی و بخصوص آنهایی که حساب هایشان به تعلیق درآمده است ترجیح می دهند با ترکیه، عمان مالزی به جای امارات متحده عربی معامله کنند.

ترجمه:عبدالمجید اورا