موسسه فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران به مناسبت گرامیداشت ۱۵ جولای «روز دموکراسی و اتحاد ملی» مراسمی ویژه برگزار کرد.

موسسه فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران در سالروز کودتای نافرجام که به روز دموکراسی و اتحاد ملی نامگذاری شده است، مراسمی ترتیب داد که در آن “دریا اورس” سفیر ترکیه در تهران و جمعی از شهروندان ترک و ایرانی حضور یافتند.

در این مراسم، نمایشگاهی از عکس‌های خبرنگاران آناتولی در شب ۱۵ جولای نیز برگزار شد که مورد استقبال گسترده بازدیدکنندگان قرار گرفت.

همچنین در این مراسم مستندی از شب کودتای نافرجام ۱۵ جولای به نمایش گذاشته شد.

دریا اورس در این مراسم اظهار داشت: نباید شب ۱۵ جولای را فراموش کرد و برای اینکه از این حادثه درس گرفته شود ما به عنوان نمایندگان ترکیه برنامه‌های متنوعی ترتیب داده‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: مردم غیور ترکیه در آن شب از دموکراسی، جمهوریت، پرچم، دولت و تمام ارزش‌هایی که جمهوری ترکیه برای آنها به ارمغان آورده بود حمایت کردند. در آن شب ۲۵۱ تن از هموطنان عزیز ما به شهادت رسیدند و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن دیگر مجروح شدند. میلیون‌ها شهروند ما در سراسر کشور در برابر کودتاگران ایستادند.

وی با بیان اینکه شهروندان با اتحاد و همبستگی آن شب سرنوشت ترکیه را از لب پرتگاه نجات دادند، تاکید کرد: مردم ایران اطلاع دقیقی از حوادث شب ۱۵ جولای ندارند و باید آن را به خوبی برای آنها توضیح دهیم. دولت ایران شب ۱۵ جولای با دولت ترکیه در تماس بود و این مسئله را از نزدیک پیگیری کرد. بار دیگر از همکاری دولت ایران در شب ۱۵ جولای قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/