صادرات آمریکا به ایران در ماه می سال جاری میلادی ۸۸ درصد رشد کرد و به ۹.۸ میلیون دلار رسید

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی افت ۵۳ درصدی داشته است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا می ۲۰۱۸ بالغ بر ۸۰٫۵ میلیون دلار بوده در مدت مشابه سال جاری میلادی به نصف کاهش یافته و بالغ بر ۳۷٫۵ میلیون دلار شده است.

بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ۵ ماهه ۲۰۱۹ با افت ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده و به ۳۶٫۶ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ماه های ژانویه تا می سال قبل ۵۰٫۲ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در ماه های ژانویه تا می امسال نیز به مرز صفر رسیده است. آمریکا که در ۵ ماهه نخست سال قبل ۳۰٫۳ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود این رقم را در مدت مشابه امسال به ۰٫۹ میلیون دلار رسانده است.

ایران و آمریکا روابط تجاری قابل توجهی ندارند. ایران به لحاظ ارزش صد و پنجاه و ششمین مقصد صادرات کالاهای آمریکایی و دویست و ششمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز آمریکا در ۵ ماهه نخست ۲۰۱۹ شناخته شده است.

بر اساس این گزارش در ماه می که دولت آمریکا از تمدید معافیت ها برای واردات نفت ایران خودداری کرد صادرات این کشور به ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸۸ درصدی داشته است. آمریکا در ماه می سال قبل ۵٫۲ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود اما این رقم را در مدت مشابه امسال به ۹٫۸ میلیون دلار افزایش داده است.

واردات از ایران در ماه می امسال بالغ بر ۰٫۴ میلیون دلار بوده است. آمریکا در ماه می سال قبل ۷٫۹ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.