چرا آمریکا برای جنگ با ایران دستش می لرزد؟
چرا آمریکا برای جنگ با ایران دستش می لرزد؟

جنگ های دوران معاصر چهار نسل را تجربه کرده است. نسل اول غالباً فقط به اسلحه نیاز داشت که با تدارک بزرگترین تعداد سربازان همراه بود که آنها را در گروه های سازماندهی واحد های نظامی پر جمعیت قرار می داد. نسل دوم با تهیه آتش سنگین به میدان آمد که با شدت آتش تراکم نیروی انسانی جبهه ی مقابل را نشانه گیرد.

به گزارش کوگانا

جنگ های دوران معاصر چهار نسل را تجربه کرده است. نسل اول غالباً فقط به اسلحه نیاز داشت که با تدارک بزرگترین تعداد سربازان همراه بود که آنها را در گروه های سازماندهی واحد های نظامی پر جمعیت قرار می داد. نسل دوم با تهیه آتش سنگین به میدان آمد که با شدت آتش  تراکم نیروی انسانی جبهه ی مقابل را نشانه گیرد.

در واقع دو نسل مورد اشاره فوق متمرکز در به حداکثر رساندن تلفات و خسارت به دشمن متکی بود نسل سوم به جای جنگ فرسایشی بر حملات مرگبار از طریق ضربات دردناک غیر قابل پیش بینی متکی بود اما نسل چهارم به عدم ارائه صحنه ی واضح و متفاوت بین جنگ و صلح منجر شد.

هیچ جبهه خاصی از قبل وجود ندارد تفاوت بین غیر نظامیان و نظامی قائل نیست. به تنها در عمق فیزیکی و نظامی، بلکه در عمق فرهنگی و ساختاری جامعه و فناوری به کار گرفته شده ویروس های کامپیوتری به عنوان یک سلاح مرگبار در منطقه ی هدف ترسیم و ترکیب شده اند.

رسانه ها و بولتن های خبری مخرب تر از تمام تیم های نظامی می شوند. اصطلاح"جنگ روانی" جای بیشتری را نسبت به نبردهای قبل به خود اختصاص داده است در جنگ های نسل چهارم، اعلام جنگ الزامی نیست و غافلگیری و پیش دستی در آن می تواند ظاهر شود. تا از سردرگمی جامعه بین المللی در مورد مسئولیت رسمی آغاز گر خصومت و جنگ نهایت بهره برداری شود مشخص نیست که چه کسی باید مذاکره کند و بر سر چه چیزی مذاکره گردد و خروجی آن چه باشد و چقدر طول می کشد.

علاوه بر این انتشار وحشت در میان جامعه ی هدف و بکارگیری حداکثری پیاده نظام نفوذی در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی یک ابزار فعال است که در آن  به هدف نهایی خود یعنی حداقل ایجاد هرج و مرج می اندیشد و عدم رعایت اخلاق و معیار های انسانی را از عوامل اولیه ی موفقیت در جنگ می داند.

آمریکا برای آغاز نبرد در قالب جنگ نسل چهارم علیه ایران برای عبور از پیش نیاز های زیر با موانع جدی روبروست:

 جنگ اراده ها و حنگ روانی

دولت ترامپ برای اینکه بتواند اراده جنگی خود را مصمم نشان دهد ناچار است اراده ی دفاعی ملت ایران را متزلزل کند که در حال حاضر از روشهای مختلف فرهنگی(جنگ نرم در فضای مجازی و رسانه و تحریم اقتصادی) بشدت استفاده می کند. اما نتایج معکوس دریافت کرده است.

استرتژی آمریکا همان عبارت معروف ژنرال آمریکایی "Grvatt" است که بعد روانی جنگ  عملیات (PSY operations) را ستایش کرده و می گوید (ذهن دشمن و اراده رهبران آن در مقایسه با هیکل و جسم سربازانش از اهمیت بالاتری برخوردار است) در صورت تضعیف آن دو به چند برابر قدرت در یک قطعه سلاح تاکتیکی موثر مرموز دست یافته ایم که می توانیم قدرت مادی نظامی حریف (force multiplier) را در جنگ های نا متقارن به تحلیل و کاهش سوق دهیم.

نیویورک تایمز از مقامات دولت ترامپ پس از لشکرکشی و اعلام وضعیت شبه جنگی نقل کرده است رئیس جمهور ترامپ، به وزیر دفاع آمریکا پاتریک چاناهان،گفته است که مایل نیست با ایران جنگ کند. چرا لفاظی جنگی ترامپ   علیه ایران در منطقه تغییر کرد؟

دکترین دفاعی ایران، استراتژی نظامی و قدرت بازدارندگی

ایران در نیروهای دفاعی با استفاده از تجربه جنگ ایران و عراق در دهه هشتاد قرن بیستم، ایران دکترین نظامی به خصوص در صورت بروز جنگ از آن درسهای آموخته که کمتر کشوری در جهان امروز از آن برخوردار است ایران همچنین در استراتژی نظامی خود را در جنگ نامتقارن مهارت کافی بدست آورده است همچنین در استراتژی خود متکی به استفاده از زرادخانه موشکی خود به سمت فهرست اهداف در منطقه که از این حیث نیز نسبت به همتا یان خود متمایز است به عنوان یک قدرت مثال زدنی دیده می شود.

 موقعیت استراتژیک ایران و اشراف بر صادرات گاز و نفت در آبراه های بین المللی

  همچنین متحدین آماده پذیرش  خسارات و تلفات و سرمایه گذاری جنگ آمریکا علیه ایران ندارند.

جنگ  اطلاعاتی

یک مطالعه سی هزار نفر از عوامل اطلاعاتی برای  ایران در بیش از ۴۰ کشور جهان فعال هستند بین سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۰ "مونیکا ویتت" متخصص ضد جاسوسی نیروی هوایی ایالات متحده، توانست مجوزهای امنیتی سطح بالایی را برای دریافت اطلاعات حساس و به عنوان عامل ضد تروریستی در خاورمیانه به دست آورد.

او به زبان فارسی آشنا بود نهایتاً بع عنوان عامل اطلاعاتی ایران تحت تعقیب قرار گرفت زیرا نرم افزارهای حساسی از نحوه ی تجسس نیروی هوای آمریکا و هویت تعدادی از نفوذی های ایالات متحده را در اختیار ایرانی ها قرار داد وابسته های دستگاههای اطلاعاتی امنیتی ایران از آسیای میانه تا خاورمیانه و آمریکای جنوبی تحرکات زیادی داشته اند.

 طوفان سایبری ایرانی  عنوان « چین جدید» در دفاع  وحملات سایبری

علاوه بر حوادث قبلی که نشان می دهد ایرانیان توانمندی چشمگیری در فضای سایبری دارند در اوت ۲۰۱۸ مشخص  گردید که اتباعی از ایران و برخی کشورها در پیوند با جنبش سایبری ایران فعالیت های سایبری خود را تا حدود ۱۲ برابر، به نفع  ایران افزایش داده اند بنحوی که براساس گزارش سالانه ۳۵۵ صفحه یBFV (2018)  نوشته شده است این کشور در کنار «پنج قدرت سایبری بزرگ در جهان» جای گرفته است که ترجیحا بخشی از قدرت پنهان خودرا در این عرصه  هنوز آشکار نکرده است.

اندیشکده پژوهشی و اتاق فکر استراتژیک

اندیشکده پژوهشی و اتاق فکر استراتژیک چند ملیارد دلاری نفتی نیز برای پوشش نقاط ضعف آمریکا و غرب در منطقه و تضعیف ایران نتوانسته اند کار خاصی انجام بدهند و صرفاً به ایران هراسی و اداره حکام مرتجع عرب مشغولند.
با توجه به آخرین گزارش سالانه دانشگاه پنسیلوانیا آمده است که  موسسه بروکینگز، قدیمی ترین مراکز تحقیقاتی،در بالای برجسته ترین مراکز در سراسر جهان و به دنبال آن موسسه فرانسوی برای روابط بین الملل، یکی از مراکز مهم فکر در فرانسه پس از آن بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی همچنین مرکز بروکلی در بلژیک تنش های سیاسی، اقتصادی، نظامی را در جهان عرب و شرق میانه را با کمک سیا از واشنگتن با حدود ۴۰۰ مرکز تحقیقات، برابر با تعداد مراکز مستقر در کشورهای عربی، که تا سال گذشته شماره ۴۹۷ مرکز،"اسرائیل" در منطقه ۶۷ مرکز، ترکیه با ۴۶ مرکز دنبال کرده اند.

اما در ایران، تعداد مراکز تحقیقاتی به بیش از تعداد در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ۶۱ مرکز توانسته است. راهبردهای موفق تری از نظام جمهوری اسلامی ارائه دهد. در کنار اینها موسسه ی "چتم هاوس" برنامه مطالعات شرق میانه برای نظارت بر شرایط بحرانی در منطقه وابسته و توصیه های رو به جلو در مصاف با استراتژی ایران اسلامی قرار گرفته و تا کنون ناموفق بوده اند مؤسسه بیل وهیلاری و چلسی كلینتون نیز وضعیت روزانه منطقه را رصد می کنند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هدف اصلی تحریم های اقتصادی و فشار نظامی بر ایران، وادار کردن آن کشور به مذاکره در قالب شرایط تحمیلی است که ایالات متحده آمریکا در مورد برنامه هسته ای و موشکی و تضعیف  گستره بازوان دفاعی اش در برخی از کشورهای منطقه دنبال می کند. و ترامپ ناچاراست تا آن موقع از جنگ با ایران اجتناب کند.

عبدالمجید اورا

منابع:

Trump's Iran Strategy Lacks a Regional Outlook
Iran Stiffens Its Resolve as the Trump Administration’s Pressure Mounts
Spy Betrayed U.S. to Work for Iran, Charges Say
Cyber: Iran's Weapon of Choice
Iran has boosted cyber spending twelvefold
Former U.S. Air Force officer faces spy charges after defecting to Iran
Two arrested for allegedly spying for Iran in U.S.
U.S. Asks Iran For Spy Drone's Return; Iran Says It's Extracting Secret Data
Iran’s Cyber Threat: Espionage, Sabotage, and Revenge
https://repository.upenn.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1012&context=think_tanks-M-TRENDS2018
The Iranian Cyberthreat Is Real