عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به چالش درآمد و هزینه‌ای که در بخش بودجه داریم و این برآمده از وابستگی به نفت است باید مردم را توجیه کنیم که تنها راه نجات کشور رفع وابستگی به نفت است.

به گزارش کوگانابه نقل از دیار آفتاب؛ سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان امروز در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی ضمن بیان اینکه شرایط خاص کشور می‌طلبد که در حوزه اقتصادی تحول ارزشمندی رخ دهد گفت: در این شرایط می‌توانیم تصمیمات مناسبی بگیریم که شاید این تصمیمات در شرایط عادی اتخاذ نشود.

مقدسی افزود: امروز باید هنر ما تبدیل تهدیدهای شدید تحریمی به فرصت‌ها باشد که در شرایط عادی میل به این مهم کم است.

تنها راه نجات کشور رفع وابستگی به نفت است

وی ضمن تأکید بر نقش و اثر دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایط فعلی عنوان کرد: با توجه به چالش درآمد و هزینه‌ای که در بخش بودجه داریم و این برآمده از وابستگی به نفت است باید مردم را توجیه کنیم که تنها راه نجات کشور رفع وابستگی به نفت است.

نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس بیان کرد: امسال سال شکوفایی اندیشه‌های پاک اقتصادی است که دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باید در آن نقش ایفا کنند. امسال علی‌رغم همه فشارها شعار ارتباط صنعت و دانشگاه را می‌توانیم عملی کنیم و باید در استان صنعتی مرکزی بخش R&D فعال شود.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی قطعه سازان به‌جای انتظار برای عبور از شرایط حال حاضر و یا دنبال کردن مواد موردنیازشان در دیگر کشورها باید هنرشان استفاده از ظرفیت‌های داخلی باشد.

مقدسی مطرح کرد: در استان رایزنی شده است اورهال شرکت‌هایی چون پتروشیمی و پالایشگاه به شرکت‌های داخل استان داده شود تا ظرفیت موجود در اشتغال استان حفظ شود که البته واگذاری کار به شرکت‌های استان باید فراتر از پتروشیمی و پالایشگاه باشد.

وی ضمن بیان اینکه در سال رونق تولید نباید روحیه رخوت داشته باشیم اظهار کرد: باید باور داشته باشیم که به‌واسطه جهاد اقتصادی، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و در این زمینه قدم برداریم.

نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس، اشتغال پیش‌بینی‌شده برای طرح تبصره ۱۸ قانون بودجه را ۲۴۰۰۰ اشتغال برشمرد و تصریح کرد: در کنار ایجاد اشتغال هنر این است که اشتغال موجود نیز حفظ شود.

وزیر اقتصاد به مشکلات هپکو توجه و آن را حل کنند

وی با اشاره به حمایت‌های انجام‌شده از برخی صنایع استان و باقی ماندن مشکلات برخی صنایع دیگر تشریح کرد: از وزیر اقتصاد می‌خواهیم که به مشکلات هپکو توجه و آن را حل کنند و به پاسخ‌های سازمان خصوصی‌سازی توجه نکنند چراکه پاسخ‌ها تکراری است و شخص وزیر باید به این مسئله ورود پیدا کند.

مقدسی افزود: در مورد شرکت آذر آب نیز سهامدار باید ورود کند تا از چاله به چاه نیفتیم و اگر قرار است واگذاری صورت گیرد به اهلش انجام شود تا اشتغال موجود حفظ شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان به موضوع جذب منابع اشتغال روستایی پرداخت و عنوان کرد: وزارت کار برای ۵۰ میلیون تومان به استان اعتماد نمی‌کند و طرح باید به تهران ارسال شود. بارها گفته‌ایم و تذکر داده‌ایم که امور نباید در مرکز متمرکز شود و دولت باید استان‌ها را باور داشته باشد چراکه استانداران توان انجام کار دولت در استان‌ها رادارند.

وی ضمن اشاره به ضعف‌های موجود در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی اظهار کرد: از بانک‌ها می‌خواهیم که در این طرح به شرایط مددجویان کمیته امداد و بهزیستی توجه کنند و به‌جای دریافت تضمین راهکارهای منطقی‌ای ارائه دهند.

مقدسی در خصوص منابع تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه، گفت: در این طرح ۴۵هزار میلیارد تومان در کل کشور اختصاص داده‌شده است که سهم ۲.۵ درصدی استان از این میزان، ۱۱۳۰ میلیارد تومان است که نسبت به درصد جمعیتی سهم خوبی است.

عملکرد برخی از دستگاه‌های استان در جذب تسهیلات اشتغال ضعیف است

وی عملکرد برخی از دستگاه‌های استان در جذب این منابع را ضعیف دانست و بیان کرد: در حوزه میراث فرهنگی ۶۸۹۰ میلیارد به‌کل کشور اختصاص داده‌شده که استان فقط یک درصد به ارزش ۶۹ میلیارد سهم دارد. همچنین در حوزه پارک علم و فناوری  از ۱۸۰۰ میلیارد کشوری ۳۰ میلیارد برای استان و در حوزه ارشاد از ۱۶۴۵ میلیارد کشوری فقط ۰.۳ درصد به ارزش ۵میلیارد سهم استان مرکزی بوده است.

نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان افزود:در شرایطی که دولت پول ندارد این دست تسهیلات خوب است که برخی دستگاه‌ها در جذب آن ضعیف عمل کرده‌اند اما درمجموع سهم کلی استان سهم مناسبی است.

وی ضمن بیان اینکه امسال سال سختی است اما می‌تواند بهترین سال نیز باشد تصریح کرد: جنگ نخواهد شد اما ما در دفاع بسیار مصمم و آماده هستیم. امروز باید به جنگ اصلی که جنگ اقتصادی است و سربازان خط مقدم آن تولیدکنندگان هستند  توجه شود.

مقدسی خاطرنشان کرد: امسال سال وحدت و انسجام و سال استفاده از ظرفیت‌هاست و در مجلس هم همه فراکسیون‌های سیاسی، منسجم در اندیشه دفاع از کیان کشور هستیم.