آنچه در آیین افتتاح بخشداری سیراف گذشت+ تصویر
آنچه در آیین افتتاح بخشداری سیراف گذشت+ تصویر

آیین افتتاح بخشداری سیراف با حضور گراوند استاندار بوشهر، سرکار خانم الماسی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی،دکتر جمالی مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور، فتح اله نوروزی فرماندار کنگان،امام جمعه کنگان و سیراف، امام جمعه اهل سنت کنگان و سیراف، فرماندهان نظامی انتظامی، فرمانده سپاه، مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان کنگان ، دهیاران و روسای بخش مرکزی و مسئولین محلی و خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش کوگاناعبدالکریم گراوند در آیین افتتاح بخشداری سیراف اظهار داشت: با توجه به انتخابات پیش رو و شکل‌گیری ستاد انتخابات کشور و به تبع آن صدور احکام ستاد انتخابات استان،این بخشداری هم به لحاظ ساختاری و سازمانی چون مصوبه دولت بود باید سریعتر افتتاح می‌کردیم

استاندار بوشهر افزود: یک روزی سیراف دارای تاریخی پرافتخاری به درازی تاریخ و جمعیت کثیری داشته و این منطقه روی اقتصاد و توسعه ایران تاثیرگذار بوده است و امروز خوشحالیم اگر حوادث آن زمان باعث آسیب رسیدن به سیراف شده و این و شهر آن زمان تحت تاثیر قرار داده است، امروز  با افتتاخ بخشداری آغاز و تولد جدید سیراف است که می‌تواند آن تاریخ پرشکوه را احیا کند.

وی با بیان اینکه وقتی منطقه‌ای از این ریشه برخوردار است قطعا می‌تواند در کنار دریا گردشگری سیراف هم پا بگیرد،عنوان کرد: تمدن سیراف نشان نشانه  تدبیر و تلاش جمعی مردم این منطقه است و می‌تواند سند ارزشمندی برای تاریخ بشر باشد.

گراوند گفت: امروز با سرپنجه تدبیر سیراف را آباد می‌کنیم تا در توسعه و آبادانی بیشتر قرار گیرد تا خودش را بهتر و بیشتر به دنیا معرفی کند.

وی با اشاره به تخصیص اعتباراتی برای آثار تاریخی سیراف، خاطرنشان کرد: افتتاح بخشداری سیراف آغازی برای شتاب در توسعه و پیشرفت منطقه سیراف است و این بخشداری می‌تواند با برنامه از این تاریخ و تمدن در جهت معرفی بیشتر سیراف و استان بوشهر بهره بگیرد که باید بیشتر روی این مقوله کار کند.

استاندار بوشهر  با اعلام اینکه بخشدار سیراف به زودی معرفی می شود، یادآور شد: دستور‌العمل مجتمع اداری سیراف ابلاغ شده است و خوبی آن این است که ایجاد سایر ادارات را سرعت می‌بخشد که می‌تواند الگوی خوبی در کشور و استان باشد .

 

نماینده جنوب استان بوشهر:بیشترین منفعت نفت و گاز باید نصیب مردم اطراف آن شود

سکینه الماسی در آئین افتتاح بخشداری سیراف اظهار داشت: تأسیس بخشداری در سیراف اتفاق بسیار مهم و میمون و مبارکی برای کل استان بوشهر است.

وی با تقدیر از کسانی که باعث شدن سیراف به بخش تبدیل شود، اضافه کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای ترسیم آینده سیراف استفاده کنیم و شاهد رونق و توسعه سیراف به معنای واقعی باشیم.

نماینده مردم شهرستان‌های کنگان، جم، عسلویه و دیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیراف باید به عظمت تاریخ خود برگردد افزود: مطالبات بحق مردم سیراف را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی در خصوص مطالبات بحق مردم سیراف بیان کرد: مراحل اداری گمرک سیراف طی شده است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد رفع این مشکل باشیم.

الماسی تاکید کرد: امروز تکیه زیادی بر نفت و گاز می‌شود و این باعث شده که ظرفیت‌های مهم این منطقه را فراموش کنیم. بیشترین منفعت این صنایع باید نصیب مردم منطقه شود.

وی افزود: در راستای پیگیری حق و حقوق مردم از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و در دیداری که به رهبر معظم انقلاب داشتیم نیز برخی از مشکلات این مردم را اعلام کردم.

نماینده مردم شهرستان‌های کنگان، جم، عسلویه و دیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید همه توجه خود را معطوف به صنعت کنیم تصریح کرد: باید به دنبال درآمدهای پایدار برای شهرها و روستاها باشیم.

وی با بیان اینکه مردم سیراف خواستار انتصاب یک بخشدار بومی از این منطقه هستند، ادامه داد: انتصاب بخشدار بومی خواسته بحق مردم است و امیدواریم با حضور یک بخشدار توانمند شاهد رونق سیراف باشیم.

الماسی بر لزوم توسعه بخش گردشگری در سیراف تاکید کرد و افزود: باید سیراف را به همه جهانیان معرفی کنیم و همه مردم سیراف نیز در این زمینه مشارکت کنند و باید برنامه و چشم‌انداز مناسبی در این زمینه تعریف شود.

وی به نقش مهم نفت و گاز و پتروشیمی در توسعه مناطق پیرامونی اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌های قابل قبولی برای سیراف ایجاد شده است و باید تلاش شود آن چیزی که در خورد مردم این منطقه است تحقق یابد.

فرماندار کنگان:ثبت جهانی سیراف در دست پیگیری است/ توسعه گردشگری فرهنگی

فتح‌الله نوروزی در آئین افتتاح بخشداری سیراف اظهار داشت: امروز در تاریخ سراسر افتخار سیراف روزی ماندگار خواهد بود و بزرگ زرینی از خدمات دولت تدبیر و امید در دل این مردم به یادگار خواهد ماند.

وی به تاریخ و پیشینه درخشان سیراف اشاره کرد و ادامه داد: امروز با صدای رسا اعلام می‌کنیم که بخش سیراف دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل بسیار بالایی است که باید در راستای اعتلای سیراف گام برداریم.

فرماندار شهرستان کنگان یکی از ظرفیت‌های مهم شهرستان کنگان را گردشگری دریایی دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های گردشگری دریایی سیراف شناسایی شده است و باید این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی از ساخت اسکله سیراف با همکاری پالایشگاه فجر جم خبر داد و اضافه کرد: یکی دیگر از ظرفیت‌های سیراف گردشگری فرهنگی است که در این راستا نیز برنامه‌های مختلفی را خواهیم داشت.

نوروزی تصریح کرد: در زمینه ثبت جهانی سیراف و مطالعات ابنیه‌های تاریخی آن اقدامات بسیار زیادی انجام شده است که هفته آینده نتیجه مطالعات آن اعلام خواهد شد.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور:تفکر اقتصاد دریا محور و توسعه دریایی باید در کشور تقویت شود

سعید جلالی در آئین افتتاح بخشداری سیراف اظهار داشت: سیراف یک نامی به بلندای تاریخ است و دارای تاریخی درخشان در حوزه دریانوردی است.

وی با بیان اینکه سیراف یک تمدن است اضافه کرد: سیراف یک کلیدواژه است و آن کلیدواژه توسعه دریا محور است. ایران در دورانی امپراطور دریایی دنیا بوده است و هسته اصلی آن خلیج فارس بوده و تفکر مرکزی آن در امثال سیراف بوده است.

مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور بیان کرد: توسعه توسعه محور اساس زندگی خلیج فارس و اهالی این مناطق بوده است و بعد از حضور استعمار شیوه زندگی خشکی‌محور بر دریا خودش را تحمیل کرد.

وی خاطرنشان کرد: اولین فانوس دریایی مربوط به این مناطق بوده است و اینها نشان می‌دهد که سیراف از نظر توسعه پایدار و متوازن پیشگام بوده است و باید این پیشینه را بازیابد.

جلالی با تاکید بر اینکه تفکر دریا محور و توسعه دریایی باید در کشور نهادینه شود خاطرنشان کرد: علم در علم محدود نمی‌شود و در یک رشته خاص هم محدود نمی‌شود. یکی از بدبختی‌های امروز ما این است که علوم از هم دور افتادند و همه این علوم را در سیراف می‌توان دید.

وی تصریح کرد: علم قنوات، علم جهت‌یابی، علم مهار منابع طبیعی، علم دریانوردی در سیراف وجود دارد و سیراف یک تمدن بزرگ بوده است و در خودش هم نبوده است. سیراف یک نماد است.

مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور با بیان اینکه این منطقه در آینده در بلندای بزرگ‌تر بدرخشد، افزود: همه باید تلاش کنیم تا سیراف به جایگاه اصلی و واقعی خود برسد.

امام جمعه سیراف:بخشداری، مطالبه بحق مردم سیراف بود/ احیای گمرک سیراف و شبانه روزی شدن درمانگاه، مطالبه دیگر مردم است

حجت الاسلام محمد صادق عاشوری، امام جمعه شهر سیراف در آیین افتتاح بخشداری این شهر گفت: خداوند را شاکرم که یکی از بزرگترین مطالبات بحق مردم سیراف به وقوع پیوست. از همه مدیران، مسئولان استان و شهرستان و شهر که تلاش کردند، از نماینده سابق و کنونی، خانم دکتر الماسی، استاندار سابق، استاندار محترم جناب آقای گراوند، فرمانداران سابق و فرماندار محترم کنونی، مهندس نوروزی، شورای اسلامی و شهرداری سیراف، تقدیر و تشکر می کنم.

وی افزود: مسئولیت مهمترین و بزرگترین امانت است و در نظام اسلامی مسئولیت نعمت است و فلسفه آن خدمت به مردم در جهت رضای الهی است.

امام جمعه سیراف افزود: ان شاءالله قدم بعدی احیاء گمرک بندر تاریخی سیراف باشد و در کنار آن شبانه روزی شدن درمانگاه سیراف و انجام طرح بزرگ ورودی سیراف از سمت عسلویه.

حجت الاسلام عاشوری، خطاب به استاندار بوشهر،عنوان کرد: جناب آقای استاندار هر کدام از این مباحث که مطرح کردم، مطالبات بحق مردم سیراف است که امیدواریم با درایتی که از حضرتعالی خبر داریم در همین دولت به سرانجام برسد.

شیرینو به شهر ارتقا یابد

وی در بخش دیگری از سخان خود، مطرح کرد: انتظار می رود یکی از بزرگترین روستاهای کشور یعنی شیرینو ( واقع در شهرستان کنگان) نیز به شهر ارتقا یابد.

امام جمعه سیراف اظهار داشت: با بخش شدن سیراف، خواستار تاسیس ادارات یا نمایندگی آنها در شهر هستیم.

حجت الاسلام عاشوری افزود: ظرفیت این بندر تاریخی در بخش های مختلف خصوصاً گردشگری، دریایی، صنعت و نیروی انسانی، بسیار بالاست.

وی گفت: امیدواریم با همت و تلاش و کوشش شما مسئولین عزیز و دلسوز، بخش سیراف به جایگاه حقیقی خود برسد.

امام جمعه سیراف در پایان گفت: برای مهندس بشی سرپرست بخشداری سیراف آرزوی موفقیت از خداوند متعال خواستارم.