رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: مناطق آلوده به پوره‌ ملخ‌های صحرایی در سطح ۱۲هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سم‌پاشی می‌شود.

به گزارش کوگانا

محمد تقی منوچهری ظهر امروز در جمع خبرنگاران از اجرای مرحله دوم سم‌پاشی علیه ملخ‌های صحرایی در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: مرحله دوم مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی در سطح ۱۲هزار هکتار زمین‌های کشاورزی استان بوشهر آغاز شد.

وی با اعلام اینکه سمپاشی مناطق آلوده به پوره‌ ملخ‌های صحرایی از دیروز آغاز شد خاطرنشان کرد: این عملیات تا ۱۰ اردیبشهت ادامه دارد که  12 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی تنگستان، دشتستان، دیلم، دشتی، دیر، بوشهر و گناوه علیه آفت ملخ صحرایی سم‌پاشی می‌شود.

منوچهری تصریح کرد: بر اساس پایش صورت‌گرفته ۲۰هزار هکتار از اراضی استان بوشهر به‌عنوان مناطق آلوده به ملخ‌های صحرایی شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه مرحله نخست مبارزه با این آفت از بهمن‌ماه پارسال آغاز شد گفت: در این مرحله عملیات سم‌پاشی در دو هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی علیه ملخ صحرایی انجام شد.

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه این ملخ‌ها روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر قدرت پروازی و در صورت مبارزه نکردن تا سه‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر قدرت جابه‌جایی دارند گفت: اگر در استان بوشهر با این ملخ‌ها مبارزه نشود به دیگر استان‌ها هجوم می‌برند.

منوچهری با ابراز اینکه پوره‌ ملخ‌ها نیز می‌‌توانند روزانه بین چهار تا هشت کیلومتر جابه‌جا شوند تأکید کرد: برای جلوگیری از بالغ شدن این پوره‌ها باید محل تجمع آنها به‌خوبی سم‌پاشی شود.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده ملخ‌های بالغ یا پوره‌های آنها به مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها اطلاع دهند تا کار ردیابی و مبارزه با آنها آغاز شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر پیش‌بینی کرد با توجه به هجوم دوباره ملخ‌های بالغ مهاجر، مرحله سوم سم‌پاشی و مبارزه با این آفت نیز در دستور کار قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: با بسیج همه امکانات، ستاد بحران در همه شهرستان‌های استان فعال و اطلاع‌رسانی لازم به مردم و کشاورزان دراین زمینه انجام شده و همه چیز در استان تحت کنترل و در دست پیگیری و اقدام است.

منوچهری با تصریح به اینکه با توجه به پیش‌بینی‌ها حضور ملخ‌ها تا پنج سال آینده در کشور ادامه دارد تأکید کرد: باید با برنامه‌ریزی مناسب به مبارزه با این آفت برویم تا بتوانیم از گسترش آن جلوگیری کنیم.