کد خبر : 77310تاریخ ثبت : 1398/1/18 17:09:24
جایگاه کار علمی در شهرستان کنگان کجاست؟

جایگاه کار علمی در شهرستان کنگان کجاست؟

شهرستان کنگان نیاز به برنامه ای جامع دارد تا مطابق با روند اهداف توسعه ی نوین، با مطالعه وضعیت کلی زیرساخت ها را بهدف بهبود آن در حال حاضر و در آینده، درجهت کمک به ارائه ی طرحها و پروژه های جذاب برای سرمایه گذاری و ایجاد توسعه پایدار با سرفصل های مشخص فراهم نماید.

به گزارش کوگانادر تاریخ  صدر اسلام آورده اند : شخص بنام (عمرو بن هشام مخزومی)  بخشی از دانستنیها را  در عصر جاهلیت ادعا داشت و چون اکثریت مردم هم دوره اش از عرصه ی علم ودانش دور بودند به نوعی بخود عنوان "ابی الحكم"  داده بود و عده ی از همکاسگان آن را برطبل می کوبیدند،  رسول اكرم (ص)  پس از مبعوث شدن به رسالت  به  آن مرد لقب  "ابی جهل"  دادند و زیرا که همان اندک دانسته های او نه بکار خودش آمد و هم اینکه  بدرد مردم جامعه اش نیز نخورد، بلکه سبب عناد ولجاجتش در برابر پیامبر خداشد و براین اساس آن اشرافی ازخود راضی  مکه در تاریخ به ابوجهل مشهور شدتاجائیکه "نخل زینتی "هم به  آوازه ی  بی ثمری او به »نخل ابوجهل » معروف گردید ...

  بنابراین  اگر که از ایجاد راه حل ها و پاسخگویی به نیازمندیها و ضرورت ها عاجزیم و اگرکه در بهره گیری  مفید از طرح ها وپروژه ها و مانع شدن ازپیشگیری عقیم ماندن و عدم موفقیت آنها ناتوانیم و اگر انبوهی از مطالبات ومعوقات اجتماعی در پیش رو و تراکمی از انتظارات بدون برآوردن آنها پشت سر داریم، دلیل اصلی اش این است که از کار علمی غفلت ورزیده ایم و همچنان بر حفظ موقعیت  موقت خود با پاسخ های عاطفی و گاهی سیاسی  فرافکنی می خواهیم از آسیب ها عبور کنیم.   چنانکه از صاحب منصبی که از طرح موضوع توسعه و توسعه پردازی پایدار دلخوشی ندارد در ابن  عرصه از وی نه من باب تفحص و تجسس بلکه از سر تفنن سوال بگیریم که نزدیکترین مشاور شما کیست ؟ اگر  وی  ما را طرف صحبت خود بحساب بیاورد؟ پس از اینکه با انگشت کوچک  از طریق گوش "خودش "را "ریست "کرد حداقل فاصله از 700 تا 1200 کلیومتری را  میان خود و مشاوران عرضه می کند؟! البته بستگی به موضوع مورد علاقه ی طرفین دارد.... که به ما چندان ربطی ندارد زیرا درعالم "خود بینی" دفاع از اشتباه؛ صحیح است؟!
اما  از مقدمه جدا شده و به "متاخره"بپردازم:

 جان سخن اینکه ! شهرستان کنگان نیاز به برنامه ای جامع دارد تا مطابق با روند اهداف توسعه ی نوین، با مطالعه وضعیت کلی زیرساخت ها را بهدف بهبود آن در حال حاضر و در آینده، درجهت کمک به  ارائه ی طرحها و پروژه های جذاب برای سرمایه گذاری و ایجاد توسعه  پایدار با سرفصل های مشخص فراهم نماید.
آیا  ما دچار تعویق ومماطله شده ا یم؟
تعویق این است که به جای آنکه  به یک  اولویت بپردازیم به امور ثانویه ی موقتی وگذرا مشغول باشیم و  در انجام وظیفه ی اساسی همچنان تمایل به تاخیر یک امر مهم را برای بعد وبعدتر آشکارتر کنیم دیری نخواهد پایید که تنها نتیجه اش  اِعمال اشتباهات  زنجیره ا ی و عذر خواهی سنگین درقبال آن است.

  گام نخست برای از بین بردن عادت تعویق وتاخیر، اهمیت دادن به زمان است.و قدم دوم این است  که بجای تکیه ی دائم به گفتگو ی پنهان و فشار فصلی پشت پرده  ""Lobbying"  در مقام اول می بایست به استراتژی توسعه ی شهرها بعبارت شناخته شده علمی اش؛
( City Development Strategy) با  ابتکار عمل و تعیین نقشه راهی برای تحقق  توسعه ی منطقه ی که  می توان با کار علمی و گستره ی فنی از طریق جذب  مشاركت فعال طرفهای مرتبط فکری و مادی برای بهبود کیفیت زندگی  شهروندان درابعاد متنوع و چشم انداز زیرساخت تاسیساتی  و عمرانی آن لحاظ کرد .
در حال حاضر  ارائه عملکرد های متعددی می شنویم ویا در رسانه ها منتشر می شود که متاسفانه نه شامل و کامل است و نه برپایه ی برنامه ی منسجم از پیش طراحی شده هدفمند مستمر قرار گرفته است. برخی از این گزارش ها ی متفرقه عمدتاً حاصل لابی ها و مشورت گیری های موقتی وگذراست ونه کار فراگیر فرایند مشورت سازی کارآمد علمی وفنی...!

  این در حالیست که اگر بخواهیم به کار اساسی و علمی اهمیت بدهیم در همین شهرستان افرادی که " از توانمندی  بالای دانش   علوم انسانی و توانایی تفکر فنی دارند،فراوانند که  چگونگی  ایجاد انگیزه و  جذب علاقه مندیشان به کار دراین امور را باید جستجو کرده و فراخوان داد...
 برای بسیاری از آنان شاید این محدویت وجود دارد که برخی تصورات شخصی  جایگزین دانش ما  و راه حل هایشان می شود. بنابراین لازم است از خرد تعاملی برای مقابله با حاصل تفاوت  بین رشته های علمی و فنی با بعضی برداشت های شخصی ناصواب سلیقه ی برای کمک به پر کردن این شکاف استفاده شود.  تامین این نگاه بویژه در جایی  نهفته  است که فارغ التحصیلان مختلف و مجموعه ی  موسسات آموزش عالی  و حوزه های علمیه می توانند پشتیبانی قابل توجهی را ارائه دهند. قدرت دانش، به شرطی که  سودمندی آن مردم  را قادر به تجزیه و تحلیل اطلاعات مرتبط و مقایسه کردن با باورهای شخصی  متقاعد کند  احراز موفقیت برای ارتقاء  روند  داده های سازنده  مبتنی بر تصمیمات حسابگرست، و قادربوده تا دسترسی به نتایج تحقیقات فراوان به غنی سازی  اهداف و انتظارات را محقق نماید اما در جهت آزاد کردن  وجهت دادن این ظرفیت قابل توجه  هم نیاز به حمایت مسئولین و هم مساعدت موسسات و صنوف غیر دولتی دارد.که ضمانت کاربری نهایی آن موجودی نرم افزاری  موثر  را تمهید نماید.

از سوئی  دیگر پشتیبانی  دستگاههای دولتی ونیمه دولتی  وموسسات فعال دریک عرصه درآغاز برنامه ریزی با تهیه ی زمینه ی استخراج داد ه های  یکی از عناصر کلیدی چارچوب پاسخگویی است که در دستور کار  طراحی توسعه پایدار قرار دارد در دسترس بودن یک پایگاه داده مسئول که به کاربران مامور و صاحبان نقش کمک  کند تا بتوانند اطلاعات را به راحتی پایش کنند ومبنای کار بعدی قرار دهند و از این منظر با چالشی  هایی  که عمدتاً در بدنه ی جامعه با عبارات کیفی " بد- متوسط - خوب " علامت گذاری میشوند،به سبکی اصولی تعامل و رودرو شوند و سازوکار  وابزار لازم  را برای حل کردن مشکلات را در جدول زمانبندی  تعریف نمایند و اینگونه از فعالیتهای روتین ناهماهنگ و گاهی سمبل کاری های  هزینه بردار بیهوده فاصله بگیریم.
 
عبدالمجید اورا
اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه