کد خبر : 76827تاریخ ثبت : 1397/12/24 21:56:24
حضور یا عدم حضور؟!

حضور یا عدم حضور؟!

این روزها در شهر که رفت و آمد می کنی،در هر محفلی که به گفت و گو می نشینی و یا سراغی از فضای مجازی که میگیری، سخن از حماسه حضور و یا عدم حضور به میان است.از طرفی با سیل پیام های دعوت از ناحیه مسئولین مختلف شهرستانی و شهری و روستایی و ... مواجهیم که گرچه چینش کلماتشون با هم تفاوت دارد اما همه از حضور و حداکثری و برکات آن سخن به میان می آورند.

به گزارش کوگانااین روزها در شهر که رفت و آمد می کنی،در هر محفلی که به گفت و گو می نشینی و یا سراغی از فضای مجازی که میگیری، سخن از حماسه حضور  و یا عدم حضور به میان است.
از طرفی با سیل پیام های دعوت از ناحیه مسئولین مختلف شهرستانی و شهری و روستایی و ... مواجهیم که گرچه چینش کلماتشون با هم تفاوت دارد اما همه از حضور و حداکثری و برکات آن سخن به میان می آورند.

در مقابل این همه شور و شعف مسئولین از حضور یک مقام عالی رتبه اجرایی ، نگاه معترضانه و مطالبه گرانه عده کثیری از بدنه جامعه است که نسبت به عملکرد این مقام مسئول در برآورده کردن خواسته هاشون در سطح کلان(کشور) و خرد(مردم بوم این منطقه) گله مندند. و معتقدند که اعتراضشان را با عدم حضور اعلام بدارند.

 اما قبل از اینکه خواسته باشیم به این سوال_حضور یا عدم حضور؟_ بپردازیم لازم است نگاهی به تیترهای زیر بیندازید:
_ مجموعه ورزشی کنگان بوشهر با حضور  وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد.
_ شهرستان کنگان میزبان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
_ صرف ناهار سهم مردم کنگان از بازدید وزیر نفت و استاندار
_ وزیر بهداشت در کنگان
_ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش برای شرکت در نشست شوراهای آموزش و پرورش شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر، به میزبانی عسلویه وارد استان شد.
_معاون رئیس جمهور در کنگان: عمارت‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار می‌شود
_دستاوردهای سفر وزیر ارتباطات به جنوب استان بوشهر
_ و...
این تیترها نشان می دهند که در یکی دو سال اخیر اعضای هیئت دولت بارها و بارها به این شهرستان سفر داشته اند. اما در هیچکدام از سفرها مردم  سهمی در حضور و حماسه ساختن نداشتند و در برخی موارد هم پس از رفتن وزیر خبر آمدنش را مطلع می شدند و در هر دو مورد سهمشون عکس یادگاری مسئولین منطقه و شهرستانی و شهری و...بوده.

نگارنده قصد ارائه هیچگونه نظری مبنی بر حضور یا عدم حضور ندارد و این امر را تصمیم شخصی میداند اما آنچه را مهم می انگارد که مردم باید در طی أین سفر و روز های بعد، مد نظر قرار بدهند  *#مطالبه گری* است. چرا که این سفر چند ساعت بیشتر نخواهد بود و طبق تجربه سفرهای گذشته ، مسئولین فرصتی را جهت رساندن مطالبات مردم به گوش رییس جمهور تدارک نمی بینند.

  سفر چند ساعته رییس جمهور در روز یکشنبه به کنگان، جز عکس یادگاری و به علاوه یک شوی رسانه ای برای تیم دولت در بر نخواهد داشت اگر...
اگر مسئولی(استاندار،فرماندار،امام جمعه و...،)فرصتی برای صحبت کردن به دست آورد  از ده دقیقه وقتش، دوازده دقیقه را برای خوش آمدگویی  و گزارش کارهای انجام شده قرار ندهد بلکه پس از یک دقیقه خوش آمدگویی به بیان مطالبات و نیازهای مردم بپردازد.
*اگر کسانی که حضور پیدا می کنند برای حرف های فرعی ای مانند برجام،سایه جنگ و دیوارکشی و فیلترینگ و حجاب و مذاکره و... کف و سوت نزنند و مطالبات به حق چون اقتصاد و اشتغال و معیشت را درخواست کنند.*( البته به دور از توهین و ...)
اگر کسانی که حضور پیدا می کنند و کسانی که به هر دلیلی حضور پیدا نمی کنند این تحرک و بسیج شدن و هماهنگی همه جانبه مسئولین بومی را در استقبال کردن از یک مقام مسئول ببینند و بعدا در حل معضلات و مشکلات (اشتغال جوانان بومی،بهداشت و درمان،آموزش و ...) همین تلاش شبانه روزی و بسیج شدن را هم از مسئولین شهرستانی توقع داشته باشند و مطالبه کنند.


ای کاش مسئولین به جای گذاشتن تمام وقت خود بر موضوع حضور یا عدم حضور که یک مساله فرعی و شخصی در سفر  روحانی به کنگان است( چرا که اگر این مقام مسئول عملکرد خوبی داشته باشد نیازی به این همه هزینه و وقت برای کشاندن مردم پای سخنرانی یک طرفه نیست.) به گوش کردن مطالبات واقعی مردم این دیار بنشینند و به دنبال راه و مکانیزمی باشند که  دغدغه های مردم را به بهترین نحو به گوش مسئولان برسانند و از حضور  جمعیت برای  پشتیبانی از مطالبات واقعی مردم بهره ببرند  نه اینکه از این حضور به فکر شوی رسانه ای و دنبال کردن اهداف فرعی دولت باشند.
خلاصه این سفر میتونه سنگ محک خوبی برای مسئولین منطقه ای باشد که آیا پس از این، برای حل مشکلات و معضلات مردم بومی، به میزان تلاشی که برای حضور مردم پای سخنان روحانی می کنند تلاش و همت خواهند کرد؟!!؟

🖊 حسین افکار

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه