کد خبر : 76603تاریخ ثبت : 1397/12/15 11:19:46
 تفکر نقدی و انتخابات حوزه ی جنوب استان بوشهر

تفکر نقدی و انتخابات حوزه ی جنوب استان بوشهر

یکی از امور حیاتی مبرم برای هرکدام از عزیزان که به احیای اعتماد دوجانبه و اطمینان از حصول مکاسب برای منطقه از عرصه پروری بی تردید خویش در امر خیر خدمت در انتخابات و درپی آن کسوت نمایندگی منطقه در مجلس اعتقاد دارند این است...

به گزارش کوگانا شاید از این دست داستانها را شنیده باشید  : چهار  نفربقصد ربودن صندوق سکه ی  زر   از قلعه ی متروکه و قدیمی وارد شده نفر خاک بردار زدرون چاه زیر گل وخاک وسنگ دفن می کنند و سه نفرما بقی،  صندوق غنیمتی را بر پشت قاطری گذاشته و مسیر بیابانی را درپیش گرفتند  در میانه ی راه  دو نفر از آنها تصمیم گرفتند نفر سوم را بکشند و سکه ها را میان خود تقسیم کنند و نقشه ی خود را عملی کردند  پس از این یکی از آن دو نفر شریک باقیمانده را بقتل رساند و خود تنها ماند بالای کوه رفته تا مسیر را انتخاب کند، او نیز پایش لغزید سقوط کرده کشته شد  و قاطر با بار بلاصاحب به قلعه بازگشت؟!...

 اما معمولاً  کمتر شنوندگانی یا خوانندگانی سوال می کنند که  آیا ماجرا را مثلاً قاطر تعریف کرده(که غیر ناطق و خنثاست! ) واین اینکه حکایت از کجا آمده است ؟ !  یکی از عواملی که باعث میشود  که پرسشی مطرح نشود  عادت عمیق به صرفاً شنیدن است ونه پرسیدن ؟! واگر استفساری مطرح شود گفته می شود این سوال را از کجا آوردی و پاسخی برای علت طراحی داستان وچگونگی نقل آن نیست؟!
  با مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در دومین روز اسفنده 98  و بررسی برخی پدیده ها و گزارشات مربوط به تشدید فعالیت های نامزد های انتخاباتی مربوطه و  اقدامات گستسرش بمب خبری گونه  با چاشنی انفجاررسانه ی  نمایندگانی که  هم اکنون در صحن مجلس شرف حضور دارند، بار دیگر بمدت یکسال ذهن و ادراک ما سنگ ریزگان ته جوی ، آماج موج تبلیغات پرطمطراق و رگبار وعده ها و شعارهای رنگین وسنگین مستقیم و غیرمستقیم متقاضیان منصب و داوطلبان  خدمت بی منت قرارمی گیرد که نپرس ونگو...چاره چیست ؟ از حربه های فرسوده رنگ باخته ی شناخته شده، هرچند وقت یکبار مورداستفاده همین قانون  نانوشته ی  قابل خواندن است؛ توسفت کن من شل  میکنم تو   ببند من می گشایم است تا  انظار عمومی شاهدباشد که من چقدر کارگشایم  ...لابد می شود اکثریتی را از حوزه انتخابیه ای  بعنوان موکلین خود برای چهار سال سرکارگذاشت و برخی از همان جمع را تا چهارسال بعدی مشغول به امروز وفردا  کرد وکل حوزه ی انتخابیه را برای چند دوره سردرگم و حیرت زده نگاه داشت و  از سوئی همواره یک پای ثابت ثبت نام کاندیداتوری مجلس بود ؟ وایضاً از حضور مدیری موفق که همراه نیست و احتمال کاندید شدنش هست  حتی در بیمارستان  شهرستانی دور افتاده  مثل عسلویه  احساس  کسری رای کرد و با ترفندهایی اورا  ناک اوت کند ! و در ترفندی زیرکانه در محفلی خومانی رای شرکتی ها و زادگاه را برای عبور از رقبا کافی دانست و عده ی دیگر را در شهرستانها ی دیگر بعنوان پلاک عبور موقت  سرگرم ماجرایی خود ساخته  و درگیر بگو مگو های خانگی کرد...
و  بعد درکنار همه ی اینها از تلاش وبذل مساعی برای بهبود شرایط  کلی منطقه ی جنوب استان از تغییر و توسعه  بشکلی با  احساس و عاطفه  ی همدردی سخن گفت: ولی درعوض  نه  زمانی به ایجاد زمینه ی محکم لازم و نه گاهی به برنامه ریزی مدون جهت توسعه ی پایدار  نیاندیشیم   و دم از موفقیت ورشد و دفاعی دهل آمیز از کارنامه ،سوابق درخشان ،وزن حاضر و نیت مثبت لاحق داشت؟! :کاندیدی از که پاسخ سوالی بدیهی عاجز است و در تحلیل متنی  منتشره در فضای مجازی هراسان شده و دست وپای خود را می بازد و واکنش تلخ وتند نشان می دهد می خواهد برود مجلس چکار کند و یا بعبارتی دیگر نماینده ی زینتی که هم وبال  مجلس است و هم مانع رشد مردم ...با این زمانه ی مطالبه گر چه نسبتی  با انتخابات ومجلس دارد!

بنابراین یکی از امور حیاتی  مبرم برای هرکدام از عزیزان  که به احیای اعتماد دوجانبه و اطمینان از حصول مکاسب برای منطقه  از عرصه پروری بی تردید  خویش در امر خیر خدمت در انتخابات و درپی آن کسوت نمایندگی منطقه در مجلس اعتقاد دارند این است که با صداقتی ملموس و عینیتی محسوس به نقد خویش پرداخته و وهمچنین  از نقد شهروندان استقبال کنند ؟ و از پذیرش کم وکاستی ها ی منبعث  در دوران تصدی خدمت و یا نقص در تعامل  و فقدان برنامه ریزی و همچنین عیوب و نواقص در ابراز دیدگاه همه جانبه ی خود  در جایگاه  ماهیتی و شکلی آنگونه که مدعی اند بعنوان نخبگا ن منطقه  در نحوه ی عرضه ی کنونی خود برمردم ودر میدان رقابت مطرح می نمایند، مسئولانه  استقبال کنند...که اغلب ایشان مشترکاتی دارند از قبیل :  بخوبی میدانند هرآنچه را که می گویند عملی نیست زیرا فضای فعال و ساز وکار سازنده و محیط لازم را برای اجرایی کردن آن فراهم نساخته اند- درمجموعه ی  موجود نخبگان منطقه ی هستند کسانیکه در حوزه ی کاری مورد ادعا از آنان قوی ترند..؟- دقیقاً ملتفتند: برخی که در حلقه ی اول پیرامونشان  بیل کار در دست همت دارند  وبذر خجلت وخسارت منطقه ی می کارند که اکثر اوقات آن   بیل را  حاضرند برای حفظ و گستره منافع شخصی بر  مغز استخوان  و کمر توده فرو آورند ؟
-  در میان این گروه اقلیت انگشت شماری نیز تنها برنامه ی کاریشان برای خوشامدگویی کاندید محبوب خود به این  آیتم ها ختم  می شود : که اگر بشود سامانه ی تخریب فعال کنند ... و فلانی نیاید و بهمانی رد شود و دیگری طردشود و باد و مار، کلک و علک دست بدست هم دهند شاید به مرحله دوم برسیم... قاعدتاً چنین نامزد هایی اگرهم برفرض محال  پایشان به مجلس باز شود. دیگر وقت کار برای مردم نخواهند داشت زیرا باید همواره مواظب  وقوع مکافات عمل باشند. وطبیعی است که ویژگی بارزشان این باشد که مثل طوطی روغن ریخته ی مولوی... در بهارستان فقط وفقط با "کِلان" بیامیزند و از پاسخگوئی و شفافیت بگریزند.
 
تفکر انتقادی
از یکی از مهم ترین مزایای که  درهر انسانی می تواند وجود داشته باشد امکان  فکر کردن واضح، منطقی و غیر وابسته و در اوج عدم خود خواهی است که به عنوان تفکر انتقادی،  شناخته می شود  و کمک می کند تا زمینه های جدید و گسترده در فرایند خدمت به درک روابط بین حقایق و ایده ها  ادراک فرد  را  از خود شناختی و دیگر شناختی از منابع معنوی ، انسانی و طبیعی و ارتباط آن با فرایندها وپدیده های منطقی و   غیر منطقی را  به طور مستقل  و به دور از  هر گونه  تحمیل خارجی و در  زمان  تمسک به تفکر انتقادی در رد ایده ی ناصواب  و انواع خرافات یا  امور غیرواقعی  کمک می کند تا تفکر انتقادی آنسان به طور کامل در اولین بخش از مکتب  فکری  برآمده از آن ومنبع  توسعه ی ذهنی شخصیتی  پشتیبانی می شود، که با مرور زمان این  منابع  بایستی بیشتر  به او  توانایی تفکر منطقی و الگو بودن ومتد ساختن و انعطاف  پذیری ببخشد دوم : با  دریافت اطلاعات داده ها و آگاهیهایی است که فرد در تکمیل مراحل قبلی ذکر شده در جریان زندگی  و روابط اجتماعی به افکار خود شکل می دهد که  شامل دو نوع تنها دو  دریافت منفی و یا مثبت پیوند دارد که فرد بوسیله ی آنها با پیرامون  خود تعامل می کند ویا مانند قاطر داستانک اول مطلب ظاهراً خنثی بنظر می رسد!
دریافت منفی و  مثبت
- دریافت منفی:  اولا اینکه داده ها و آمار وتلیقنات  را به گونه ای  ارائه می شود که گیرنده را طور ی متقاعد کنیم که وی از  امکان آن  القاءات مصنوعی مطمئن شود وبرایش مهم نباشد که موضوع چقدر دور از واقعیت موجود  یا واقعیت های منطقی است و بنابراین این روند نمی تواند رفتاری  را در دریافت کننده  تغییر دهد به این دلیل که در سرتاسر داده های ارائه شده که  نواقصی که در  آن ندیده  است، بسادگی تمام  می پذیرد؟  و زوایای تاریک و روشن آن را به سرعت فراموش می کند این روش متاسفانه  بعنوان ابزاری  کاربرد ی درانتخابات ها بکارگرفته می شود.
دوم  اینکه:  گیرنده   با دیدی امیدوارانه آگاهی و اطلاعات  وداده های مثبت یا تعاملی  دریافت می کند  که با دید آگاهانه به  چگونگی  کاربری اطلاعات در دردسترس  با جامعه مشارکتی سازنده دارد  و نتیجه و عوامل موثر بر آن را تعیین  می کند و می تواند در گروه فعال سودمند گنجانده شود مگر اینکه گروه  با دچار پراکندگی  وتششت به نگرانی افتاده باشد
برای مثال،  ممکن است باشند  عده ی در میان هر دو گیرنده مثبت و منفی  جمله ای شبیه به این بگویند: "تا به امروز هنوز تصور می شود که نماینده هرکس باشد  برای مردم منطقه  فرقی  نمی کند.؟! " اولین معنی آن عبارت این است: " هیچ  گزینه ی نیست که مشکلات منطقه را حل کند " یا "با پشیمانی"  از گذشته بالا خره به یکی رای بدهیم که رای می آورد یا دیگران  منفی  باف و یا خنثی هم رای می شویم و در مجموع با روندی دلخواه یک کاندید خاص  نا خواسته ویا خوانده اش  همنظر شده ایم درواقع با کمک خودمان ما را از فرایند تصمیم گیری خارج ساخته اند؟!
  اما در دریافت مثبت، یک تفکر انتقادی، سؤالاتی مانند این را مطرح می کند: این روند چگونه شکل گرفت؟ یا چه شواهدی و عناصری همراه می شود؟ یا چطور این موارد را تبلیغ می کنند؟ ونتایج آن چه خواهد بود ؟ و... غیره وبا  پاسخ یابی  به این نوع  سوالات خود ممکن است منجر به ایجاد  راه حل های مهم برای حل مشکلات موجود و مطالبات معوق  ختم گردد.
 برخی از شیوه های تفکر انتقادی
  - رفتار نقاد ماهر و با تجربه  مشخص است که با افزایش  سوال  وارزیابی  بدنبال رفع ابهام  به دنبال  به اشتراک گذاشتن آن و همچنین تمایل خود را به بحث در مورد تمام  فرضیات و احتمالات جدید به جای قبول  وقایع و ظواهر وپدیده ها در ارزش اسمی و مهم تراز دلیل بروز  زمانی و مکانی  و م کیفیت یابی امور رصد شده هستند
- توانایی پیدا کردن روابط نامرئی، اما مرتبط و ارزیابی تاثیر هر یک از آنها بر موضوع اصلی یعنی انتخاب اصلح وشایسته
- توانایی تجزیه و تحلیل و تشخیص علل پدیده ها  یا  آسیب شناسی ایده ها  و پیکره بندی واقع امر بر روی زمینه وموقعیت هاست
 -  توانمندی برجسته  در شناسایی فرصت ها ، نقاط ضعف وقوت  و یا فرضیات غلط  یا صحیح یا علل وقوع آن .
 -  توانایی در  توسعه راه حل و یا شناسایی راهکارها  واستخراج منابع  آن که باعث می شود تا شیوه ای منطقی از رویکردها  متبلور گردد
  در تفکر نقدی :  انتخاب و انتخابات؛ حرکت، صدا ی واضح  و انرژی شناخت است نه خالکوبی  نام و نشان و علامت ؟ واینگونه   مشخص  می شود که چه فردی قابل اعتمادست که با او به توافق برسیم که نمادحرکت و صدای  واقعی مردم منطقه باشد.

 

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه