کد خبر : 76210تاریخ ثبت : 1397/11/14 20:29:37

نگاهی به پیشرفت‌های پزشکی و درمان استان بوشهر پس از انقلاب

انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاوردها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است.

به گزارش کوگانا

امروز انقلاب اسلامی ایران علی‌رغم هجمه همه‌ جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هر روز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود بنابراین پیشرفت ایران اسلامی در طول این چهار دهه بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاوردها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش از پیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد، اکنون پس از گذشت ۴۰ سال از عمر گران‌مایه این شجره پر امید، نیکوست به بازخوانی برخی دستاوردهای فراوان و بی‌سابقه آن در حوزه‌های مختلف پرداخته شود.

 استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷ هزار و ۶۵۳ کیلومتر مربّع و جمعیتی برابر یک میلیون ۱۶۳ هزار نفر، یکی از مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین استان‌های کشور بوده که در زمان قبل از انقلاب با شدیدترین محرومیت‌ها و بی‌توجهی‌ها مواجه بود.

درحالی‌که پس از پیروزی انقلاب اسلامی استان بوشهر شاهد تحولات شگرفی بود و به یکی از استان‌های مهم و حساس ایران تبدیل شد که نگاهی کوتاه به آمارهای به‌دست‌آمده از حوزه‌های مختلف به خوبی سخن ما را تأیید می‌کند.

یکی از حوزه‌هایی که در این ۴۰ سال تغییرات شگرفی داشته است حوزه سلامت بوده است از این‌ رو بر آن شدیم در این گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول این چهل سال در حوزه "سلامت" استان بوشهر را به اطلاع مردم شریف برسانیم.

در قبل از انقلاب، ایران نیازمند پزشکان خارجی و پرستارهای خارجی بود و صدالبته استان بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نبود اما بعد از انقلاب اسلامی ایران جایگاه ۱۹ پزشکی جهان را کسب کرده و بسیاری از مردم کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از برای درمان به ایران می‌آیند.

در دورترین نقطه استان بوشهر بهترین خدمات درمانی هستیم که نسبت به ۴۰ سال قابل‌مقایسه نیست.

قبل از انقلاب وضعیت درمان استان بوشهر اصلاً مطلوب نبوده است ولی بعد از انقلاب دسترسی عادلانه مردم به خدمات پزشکی کاملاً ملموس است به‌گونه‌ای که تمام بیمارستان‌های ۱۰ شهرستان راه‌اندازی شده است

پیچیده‌ترین عمل‌ها توسط پزشکان بومی بوشهر در سراسر این استان در حال انجام است.

در اوایل انقلاب هیچ‌گونه مرکز آموزش عالی در استان بوشهر وجود نداشته است درحالی‌که اکنون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیش از ۲۰۰ هیأت علمی و ده‌ها دانشکده در ده‌ها رشته تحصیلی در حال تربیت دانشجو است و حتی در رشته‌های PHD و پسا دکتری نیز به تربیت دانشجو می‌پردازد.

در حوزه درمان استان بوشهر بیمارستان‌های تابعه (وابسته به دانشگاه علوم پزشکی) قبل از انقلاب دو عدد بوده و بیمارستان‌های غیر تابعه نیز وجود نداشته است درحالی‌که اکنون بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه به تعداد ۱۰ و غیر تابعه به هشت رسیده است.

بعد از انقلاب بخش‌های بستری ۳۲، تخت‌های بستری ۱۰۱۲، تعداد تخت تعداد تخت ICU ۶۵، CCU۵۳، NICU۳۱، PICU ۴، تعداد تخت BICU ۴ بوده درحالی‌که تعداد آن‌ها در قبل از انقلاب یا مشخص نیست یا اصلاً وجود نداشته است.

پرستار شاغل در بیمارستان‌های استان بوشهر در بعد از انقلاب هزار و 16، سی.تی.اسکن ۹ دستگاه، ام.آر.آی چهار دستگاه، آنژیوگرافی دو دستگاه، سنگ‌شکن یک دستگاه، اکوکاردیوگرافی شش دستگاه، تست ورزش پنج دستگاه این در حالی است که دستگاه‌های نامبرده در قبل از انقلاب در استان بوشهر وجود نداشته و مردم برای مداوا مجبور به رفتن به استان‌های دیگر بوده‌اند.

دستگاه نوار مغز قبل از انقلاب دو عدد و بعد از انقلاب ۱۰ دستگاه، دستگاه نوار قلب قبل از انقلاب ۹ و بعد از انقلاب ۸۰ دستگاه، دستگاه رادیولوژی قبل از انقلاب دو عدد و بعد از انقلاب ۱۰ دستگاه در استان بوشهر بوده است.

تعداد LDR (بلوک‌های زایمانی) بعد از انقلاب دو عدد، هتلینگ (متراژ) ۱۰ هزار مترمربع، تخت دیالیز ۹۵ عدد، کلینیک تخصصی ۱۰ این در حالی است که قبل از انقلاب این موارد صفر بوده است.

پایگاه‌های اورژانس شهری قبل از انقلاب دو عدد و بعد از انقلاب ۱۵، پایگاه اورژانس جاده‌ای قبل از انقلاب نبوده و بعد از انقلاب به ۳۵ پایگاه رسیده است و پایگاه‌های اورژانس هوایی نیز در سالیان اخیر در استان راه‌اندازی شده است.

تعداد آمبولانس‌های موجود در استان بوشهر پنج دستگاه بوده درحالی‌که امروز این تعداد به ۱۵۷ دستگاه رسیده است، اتوبوس آمبولانس بعد از انقلاب یک دستگاه در استان موجود است، آمبولانس‌های تخت ویژه MICU تعداد ۱۰ دستگاه و موتورلانس (آمبولانس موتوری) ۴ دستگاه به ناوگان اورژانس در سالیان اخیر اضافه‌شده است.

در حوزه بهداشت متوسط سن یا امید به زندگی ایرانیان در اوایل انقلاب ۵۵ سال بوده و الآن ۸۰ سال است یعنی ۲۵ سال امید به زندگی مردم ایران بالا رفته است.

گسترش شبکه‌های بهداشت در سراسر استان بوشهر

۱۰۰ درصد شهرها و روستاهای استان بوشهر دارای مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌ای بهداشت است و در شهرستان‌های ده‌گانه استان ده‌ها مرکز خدمات جامع سلامت گسترش‌یافته است.

شبکه‌های بهداشت و درمان قبل از انقلاب نبوده و الآن در ۱۰ شهرستان استان موجود است، مرکز خدمات جامع سلامت شهری، مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، پایگاه سلامت شهری، خانه بهداشت، اتاق احیا در قبل از انقلاب وجود نداشته و فقط ۳۰ بهداری در سطح استان بوده درحالی‌که بعد از انقلاب به ترتیب ۱۰، ۵۶، ۳۰، ۷۷، ۲۲۳ و ۲۳ ایجادشده است به عبارتی قبل از انقلاب وضعیت بهداشت در حد بسیار بد بوده ولی در حال حاضر در برخی موارد با پیشرفتی چند صددرصدی علاوه بر تأمین نیازهای اولیه بهداشتی در برخی موارد از جمله بیماری فلج اطفال ریشه‌کن شده است بنابراین همسو با کشورهای توسعه‌یافته به دنبال پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر هستیم.

وضعیت پزشک عمومی، پزشکان متخصص و فوق تخصص، دندان‌پزشک، مرکز پیشگیری بهداشت دهان و دندان، کلینیک سیار دندان‌پزشکی، مراقبین سلامت و بهورزان قبل از انقلاب یا نامشخص است یا اصلاً وجود نداشته و در محدود مواردی پزشکان هندی به طبابت می‌پرداختند این در صورتی است که در بعد از انقلاب در استان بوشهر آمار آن‌ها به ترتیب پزشک عمومی ۵۱۸ نفر، پزشکان متخصص و فوق تخصص ۵۲۱ نفر، دندان‌پزشک ۳۲۵ نفر، مرکز پیشگیری بهداشت دهان و دندان ۱۲ مرکز، کلینیک سیار دندان‌پزشکی ۱۰ دستگاه، مراقبین سلامت ۴۵۷ نفر و بهورزان ۳۷۷ نفر است.

در حوزه آموزش حوزه سلامت استان بوشهر قبل از انقلاب آموزشی صورت نمی‌گرفته و آمار صفر بوده است درحالی‌که بعد از انقلاب تعداد رشته‌های تحصیلی ۳۳ رشته، تعداد دانشجویان به تفکیک رشته تحصیلی دو هزر و 136 نفر، دانشجویان پزشکی ۵۴۶ نفر، دانشجویان دندان‌پزشکی ۲۱۱ نفر، دانشجویان پرستاری ۲۶۲ نفر، دانشجویان مامایی ۱۰۱ نفر، دانشجویان پیراپزشکی ۶۳۹ نفر، دانشجویان بهداشت ۳۷۷ نفر، اعضای هیأت علمی ۲۰۰ نفر و فضای فیزیکی آموزشی هفت هزار و 157 است.

وجود چهار مرکز تحقیقاتی، ۲۶ داروخانه دولتی، ۹۲ داروخانه خصوصی، ۱۱۷ داروساز، ۱۷ انجمن و سمن مردم نهاد از دیگر موفقیت و دست آورده‌های حوزه سلامت استان بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه