کد خبر : 76142تاریخ ثبت : 1397/10/8 12:49:04

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از ۶۲ سال دعوت شد

عیسی خندق، روستایی در حوالی ساری امروز زائر داشت، زائری که ۶۲ سال برای چنین سفری لحظه‌شماری می‌کرد و اکنون مزد صبوری و فداکاریش را از خدای مهربان گرفته است

به گزارش کوگانا

علیرضا نوری کجوریان: برای توران، علی‌اصغر، زینب و شبنم سفر به مشهد مقدس یک رویای شیرین است و حال و هوای این خانواده در چند روزی که برای سفر مهیا شده‌اند، وصف نانشدنی است.

توران می‌گوید آرزوی دیگری ندارد و حالا راحت می‌تواند چشم از دنیا بکند چراکه به آرزوی ۶۲ ساله‌اش برای زیارت امام هشتم (ع) رسیده است. شادی و شعف در چشمان فرزندان توران موج می‌زند، هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که خانوادگی و دسته‌جمعی به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوند.

توران کیست

 «توران صدیقی» بانوی روستایی از اهالی عیسی خندق در حوالی ساری است، مادری که همانند دیگر مادران این سرزمین، ایثار و ازخودگذشتگی را با تمام وجود معنی کرده است، هفت فرزند حاصل زندگی او و خیرالله صفری است، همسرش هفت سالی است که فوت کرده و توران به‌تنهایی بار زندگی و پرستاری از سه فرزند معلولش را به دوش می‌کشد.

توران با منیژه، علی‌اصغر و زینب سه فرزند معلول خود که از روزهای نوجوانی با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، زندگی می‌کند، هر روز برایشان هم مادری و هم پرستاری می‌کند.

منیژه، بزرگ‌ترین فرزند معلول توران است و ۳۹ سال دارد. حاصل ازدواج منیژه در روزهای جوانی دو فرزند است که شبنم، دختر او پس از جدایی پدر از مادر، ازدواج‌کرده و در کنار مادر زندگی می‌کند. علی‌اصغر، ۳۲ سال دارد و مجرد است و توران هرروز استحمامش می‌کند، به او غذا می‌دهد و هرروز او را به زمین فوتبال روستا می‌برد.

زینب، سومین فرزند معلول توران، در ۲۰ سالگی رنجی مضاعف بر زندگی مادر وارد کرد. او یک روز از خانه خارج می‌شود و بازگشتش هفت سال طول می‌کشد، زینب تنها به یاد دارد که از گرگان راهی گنبد شد و پس از چندین سال زندگی در بهزیستی گنبد، با تماس کارمندان بهزیستی، گم‌شده پیدا می‌شود و به خانه برمی‌گردد. در تمام‌روزهای غیبت زینب، توران که پس از قطع امید از یافتن فرزندش، مرگ او را باور کرده بود، هرماه مراسمی برای عزای فرزند ازدست‌رفته‌اش در روستا برپا می‌کرد، پس از ۷ سال با بازگشت او به خانه، امید مادر برای ادامه زندگی از نو زاده شد.

ثبت زندگی توران در قاب تصویر

توران سال‌های سال با آرزویش روزگار می‌گذراند تا آنکه گزارشی از زندگی این بانوی فداکار با عنوان ۶۲ سال در آرزوی دعوت شاه غریبان در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

امیرعلی رزاقی عکاس خبرگزاری مهر مازندران درباره سوژه این گزارش می‌گوید: سالها انجمن خیریه‌ای داریم و مدت‌ها است به یکسری از خانواده‌های نیازمند در قالب سبد کالا، تأمین جهیزیه، کمک‌خرج آموزشی و غیره کمک کنیم و برحسب اتفاق موردی به ما معرفی شد که مشکلات عجیبی ازجمله چند فرزند معلول داشت و با این فرضیه و شناخت به سراغ توران رفتیم تا ببینیم چه کمکی از دست ما بر این خانواده برمی‌آید.

رزاقی گفت: وقتی با مشکلات خانواده آشنا شدم متوجه شدیم که مسئله با سبد کالا حل نمی‌شود بلکه به یک مشارکت مردمی نیاز دارد تا اتفاقات خوبی برای توران و خانواده‌اش بیفتد.

وی ادامه می‌دهد: روز اولی که برای عکاسی رفتم، توران سفر به مشهد را مطرح کرد. اینکه سالیان سال از بچه‌های معلول نگهداری می‌کنم و تنها آرزویم این است که به مشهد و پابوسی امام رضا (ع) بروم، می‌گفت «دلم می‌خواهد به مشهد بروم و بعد بمیرم و کار دیگری در این دنیا ندارم» و این موضوع باعث شد که تصمیم بگیرم تمامی عکس‌ها و گزارش راه به مشهد پیدا کند و در تصورم توران را در مشهد می‌دیدم.

رزاقی ادامه می‌دهد: انتشار گزارش تصویری در خبرگزاری مهر و نشر کلیپ‌هایی در فضای مجازی سبب شد تا مردم و خیران و مهرورزان پای‌کار بیایند و برخی‌ها حتی با واریزی ۱۰ یا ۲۰ هزار تومان پول سعی کردند در این اتفاق خوب مشارکت کنند.

عکاس خبرگزاری مهر با اشاره به تهیه بلیت پرواز برای خانواده توران گفت: با توجه به شرایط جسمانی فرزندان توران تصمیم گرفتیم توران و فرزندان را با یک خودروی ون به مشهد اعزام کنیم.

وی با اظهار اینکه وقتی به توران خبر سفر مشهد را دادم، مات و مبهوت شده بود و باور نمی‌کرد، گفت: اول قرار بود توران و علی‌اصغر را به مشهد اعزام کنیم اما جوی در خانه بود، انگار همه می‌خواستند روانه مشهد شوند و با اینکه کسی عنوان نکرده بود اما در نگاه همه این تقاضا موج می‌زد و وقتی گفتم آیا دوست دارید خانوادگی به مشهد بروید خوشحالی اعضای خانواده وصف‌نشدنی بود.

رزاقی که در سفر مشهد مقدس همسفر خانواده توران است ادامه می‌دهد: قصدم این است که این سفر برایشان خوب باشد قطعاً توران مانند بی‌بی شهربانو بانوی نیازمند ساروی که سالها قبل گزارش زندگی وی در خبرگزاری مهر منتشرشده بود، فراموش نخواهد شد و هرماه نیز از آنان حمایت خواهیم کرد.

با انتشار گزارش تصویری زندگی توران، برخی مسئولان نیز به سراغ توران رفتند، مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تقدیر از بانوی صبور ساروی وعده اشتغال یکی از فرزندان توران به نام علی‌اکبر را داد، همچنین مجید حسین زادگان استاندار مازندران تیمی برای بررسی و رسیدگی به وضعیت خانواده توران تشکیل داد.

توران امروز روانه مشهد می‌شود و مزد بیش از چند دهه نگهداری از سه معلول، انجام کارهای روزمره از نظافت و شست‌وشو تا غذا دادن به آن‌ها در کنار هفت سال چشم دوختن به در خانه برای برگشت زینب، دختر گم‌شده خانواده را از شاه غریبان گرفته است. نگاه توران به زندگی ژرف است و به ریاضت هر روزه خود نگاهی متفاوت دارد و معتقد است حضور ۳ فرزند معلول در خانه او موهبت خداوند است و خدا او را برای انجام این امر انتخاب کرده است.

توران صدیقی، تنها یک آرزو داشت؛ زیارت امام هشتم. سفر به مشهد سقف آرزوهای او بود... زیارتت قبول توران.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه