کد خبر : 75369تاریخ ثبت : 1397/8/7 11:37:50

تشریح اقدامات ستاد اربعین سپاه و بسیج/استقبال اززائران غیر ایرانی

دبیر ستاد اربعین سپاه و بسیج گفت: تمهیدات و اقدامات لازم برای ارائه خدمات به زائران در مسیر راهپیمائی اربعین اباعبدالله الحسین (ع) انجام شده است.

به گزارش کوگانا

سردار یعقوب سلیمانی دبیر ستاد اربعین سپاه و بسیج در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح جزئیات خدمت‌رسانی این قرارگاه به زائران اربعین حسینی(ع) پرداخت و اظهار داشت: قرارگاه اربعین سپاه و بسیج در راستای خدمت‌رسانی به زائران اربعین از چند ماه گذشته با نگاه به پشتیبانی از فعالیت‌های مردمی و سازمان های مردم نهاد، تمهیدات و اقدامات لازم برای ارائه خدمات به زائران در مسیر راهپیمائی اربعین اباعبدالله الحسین (ع)، را انجام داده است، در همین راستا قرارگاه عملیاتی اربعین حسینی در استان خوزستان و ایلام با مسئولیت فرماندهان سپاه استانها تشکیل شده که اقدامات لازم در خصوص خدمـت‌رسانی را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: ستاد اربعین سپاه و بسیج از اول آبان ماه راهیان نور دانش‌آموزی و عمومی را متوقف کرده و تمامی ظرفیت‌های ترابری شامل ۶۵۰ دستگاه اتوبوس، ۲ رام قطاری که از تهران به خوزستان می‌آید بسترها و زیرساخت‌های اسکان در شهرها و استان‌های مسیر ورودی به مرزها و تمامی ظرفیت‌هایی که مربوط به خادمان شهدا هستند را در خدمت به اربعین حسینی و سایر دستگاه‌ها و مردم قرار داد.

دبیر قرارگاه اربعین سپاه و بسیج با اشاره به اقدامات انجام‌ شده برای زائران غیرایرانی در مبادی مرزی ایران، گفت: قریب به چهار سال است که ستاد مردمی استقبال از زائران غیرایرانی در مبادی ورودی از کشورهای همسایه ایران شامل پاکستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان تشکیل شده است که با محوریت قرارگاه اربعین سپاه و بسیج کار استقبال و تکریم زائران غیر ایرانی را برعهده دارند.

وی افزود: این ستاد وظیفه استقبال، اسکان، اقدامات فرهنگی و تغذیه زائران غیر ایرانی را که از ۶ مرز زمینی در استانهای مختلف مانند گیلان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی وراد کشور می شوند را انجام می‌دهد و عزیزان اهل‌سنت و تشیع و عشایر همه با هم با عشق و علاقه به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.

سردار سلیمانی اظهار کرد: خوشبختانه با فعالیت‌های بسیار خوب این ستاد مردمی آمار ورود زائران غیرایرانی نسبت به سال قبل افزایش دوبرابری داشته و امسال به بیش از ۱۰۰ هزار نفر از زائران خدمت‌رسانی می‌شود. همچنین در مرز شلمچه ستاد استقبال از زائران غیرایرانی نیز فراهم شده و موکب مختص زائران غیرایرانی برپا شده و خدمات مختص زائران غیرایرانی با آداب و رسوم آنها ارائه می‌شود. همچنین مترجم های برای کمک به آنها مدنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اقدامات این قرارگاه در کشور عراق، گفت: با اقداماتی که قرارگاه اربعین بسیج و سپاه در کشور عراق انجام داده در شهرهای نجف، کربلا و سامرا روزانه بیش از ۱۱۰ هزار نفر ارائه خدمت می‌شود.

دبیر قرارگاه اربعین سپاه و بسیج افزود: همچنین ۱۲ اکیپ بهداری سپاه با مشارکت هلال احمر در طول مسیر برپا شده و اقدامات درمانی را به زائران ارائه می‌کنند. همچنین ۱۸۰ تریلر از مجموع ترابری سپاه اقلام و نیازمندی‌های موکب‌ها در عراق را به‌عهده دارد و ۲۰۰ تریلر نیز در مرز مهران و شهر کوت عراق مستقر هستند تا در صورت نیاز زائران اربعین را حمل‌ونقل کنند. 

وی افزود: در موضوع فرهنگی نیز پشتیبانی از مؤسسات فرهنگی، دستگاه‌ها را در عراق ساماندهی کرده‌ایم، ظرفیت پمپ‌بنزین سیار ایجادشده و نانوایی‌های نیز فعالیت دارند.

سردار سلیمانی در پایان تصریح کرد: بر مبنای تمهیدات اندیشیده شده روزانه اسکان ما در عراق به‌طور ۱۲ شبانه‌روز برنامه‌ریزی‌شده و یک‌میلیون و ۳۲۰ هزار نفر است، امسال نیز هماهنگی و هم‌افزایی با این نگاه که همه خادمان زائران اباعبدالله الحسین(ع) باشیم نسبت به سال گذشته برجستگی‌های خودش را دارد.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه