کد خبر : 75060تاریخ ثبت : 1397/8/1 09:59:20

یک سرتشی و دو بهله دلیجه در استان بوشهر در طبیعت رهاسازی شد

یک جانور سرتشی پس از تیمار و مراقبت چند روزه و دو بهله دلیجه کشفی از شکارچیان متخلف در یکی از زیستگاههای مستعد استان رهاسازی و به طبیعت برگردانده شد.

به گزارش کوگانا

رئیس اداره  امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه این استان زیستگاه انواع جانوران و پرندگان کم یاب و نادر است اظهار داشت: هر ساله با سرد شدن هوای مناطق شمالی کشور، کوچ پرندگان نادر از جمله پرندگان شکاری به زیستگاه‌های استان بوشهر آغاز می‌شود.

خسرو درویشی با اشاره به آغاز کوچ پرندگان مهاجر به استان بوشهر بیان کرد: در مناطق حفاظت شده استان بوشهر انواع جانوران نادر و کمیاب زیست و زاد و ولد می‌کنند که پرندگان مهاجر از آن جمله است.

وی با اشاره به رها سازی گونه جانوری تشی در بوشهر گفت: گونه تشی رهاسازی شده توسط دوستداران محیط زیست به اداره کل حفاطت محیط زیست استان بوشهر تحویل که پس از تیمار و مراقبت چند روزه از آن در یکی از زیستگاههای مستعد استان رهاسازی شد.

رئیس اداره  امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه تشی بزرگترین جونده  محسوب می‌شود افزود: این جانور با خارهای بلند روی بدنش او را از سایر پستانداران متمایز می‌کند و  برخلاف جوجه تیغی گونه تشی از نظر جثه و وزن بزرگتر بوده و می‌توان آن را بزرگترین جونده ایران دانست.

درویشی با بیان اینکه  تشی مانند جوجه تیغی‌ها شبگرد هستند خاطر نشان کرد: این جوندگان تمام قسمت‌های گیاهان، از پیاز و ریشه گرفته تا ساقه و برگ را مصرف کرده و همچنین از میوه‌هایی مانند خرما، مهره‌داران کوچک و برخی مواقع لاشه حیوانات نیز تغذیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه تشی‌ها معمولا به صورت انفرادی و بیشتر در جنگل‌ها، باغ‌ها و اطراف زمین‌های کشاورزی زندگی می‌کنند  تصریح کرد: تشی با اینکه خواب زمستانی واقعی ندارند ولی گاهی اوقات ممکن است چند ماه از زمستان را در لانه بمانند و آنها در سال یکبار و گاهی به طور استثنائی دو بار تولید مثل می‌کنند .

رئیس اداره  امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان بوشهر به رهاسازی و برگشت به طبیعت دو بهله دلیجه پرداخت و خاطر نشان کرد: این دو پرنده  توسط مأموران اجرایی یگان حفاظت از متخلفان شکار و صید و زنده‌گیری پرندگان شکاری کشف و ضبط شده بود که در یکی از زیستگاههای مستعد استان رهاسازی و به طبیعت برگردانده شد.

درویشی بیان کرد: هر ساله در این ایام از سال فصل کوخه نشینی، از گونه پرنده دلیجه به‌عنوان طعمه و دام برای زنده‌گیری پرندگان قیمتی و مورد قاچاق که بیشتر از خانواده شاهینیان هستند استفاده  می‌شود.

وی تاکید کرد:امید می‌رود با همکاری سمن‌های زیست محیطی و افزایش فرهنگ عمومی حفاظت از تنوع زیستی و گونه‌های با ارزش کشور و استان بوشهر، روند زنده گیری و قاچاق این وحوش ارزشمند کاهش یابد.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه