کد خبر : 74626تاریخ ثبت : 1397/7/23 11:41:37

تلاش ایران و هند برای راه‌اندازی بندر چابهار قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا

هند و ایران تلاش‌های خود را برای عملیاتی‌کردن بندر چابهار از سر گرفته‌اند و قصد دارند بخشی از بندر چابهار را قبل از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کنند.

به گزارش کوگانا

به نقل از تایمزآو ایندیا، هند و ایران تلاش‌های خود را برای عملیاتی کردن یکی از لنگرگاه‌های بندر چابهار از سر گرفته‌اند، این در حالیست که نگران تحریم‌های آمریکا علیه ایران در اوایل ماه آینده میلادی هستند. هفته گذشته یک هیئت نمایندگی از ایران به دهلی رفت که تصمیم گرفتند تلاش‌های خود را برای تکمیل بخشی از بندر چابهار دوبرابر کنند.

این پروژه به‌خاطر ترس از تحریم‌های آمریکا به‌تأخیر افتاده بود و تلاش شد یک مکانیزم پرداخت از طریق کانال‌های بانکی دو کشور برای معاملات این بندر مهم استراتژیکی پیدا کنند.

هند 500 میلیون دلار برای ساخت این بندر و راه ارتباطی چابهار به افغانستان هزینه کرده است. این راه ارتباطی دسترسی دهلی‌نو را به افغانستان از طریق یک مسیر آبی ــ خاکی که از پاکستان رد می‌شود ، میسر کرده است. بیش از 15 سال طول کشید تا ایران و هند این بندر را عملیاتی کنند. طرح آن در ابتدا در دوران تصدی بیهاری واجپایی ارائه شده بود.

فاز نخست بندر چابهار ایران در دسامبر 2017 با حضور رئیس جمهوری ایران به بهره‌برداری رسید و یک مسیر استراتژیک جدید میان ایران، هند و افغانستان ایجاد کرد.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه