کد خبر : 74056تاریخ ثبت : 1397/7/6 11:18:03
عملیاتی شدن سومین ردیف شیرین سازی فاز 13؛ فردا میدان گازی پارس جنوبی

عملیاتی شدن سومین ردیف شیرین سازی فاز 13؛ فردا

فردا سومین ردیف شیرین سازی فاز 13 میدان گازی پارس جنوبی با استفاده از گاز ترش فازهای 6 تا 8 عملیاتی می‌شود.

به گزارش کوگانا مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، آخرین ردیف شیرین‌سازی این فاز تا پایان مهرماه کاملا عملیاتی می‌شود.
محمد مشکین‌فام افزود با اشاره به افزایش سه  میلیارد فوت مکعبی ظرفیت برداشت گاز ترش از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان امسال افزود:  بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، مقرر است با تکمیل نیمی از زنجیره تولید هر یک از طرح‌های در حال توسعه پارس جنوبی که شامل حفاری چاه‌های دریایی، ساخت و راه‌اندازی دو سکوی اصلی و اقماری و ساخت خطوط لوله دریایی انتقال گاز به پالایشگاه‌های خشکی می‌شود، به ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب از هر یک از فازهای 13، 14 و 22 تا24 برسیم.
وی درباره روند ساخت سکوهای فازهای 22 تا 24  پارس جنوبی گفت: هم اکنون ساخت دومین عرشه دریایی این طرح با پیشرفت 97 درصدی در حال تکمیل است و همزمان با تکمیل عملیات حفاری به موقعیت مخزنی خود در خلیج فارس منتقل خواهد شد.
مشکین فام با اعلام تحقق ظرفیت 500  میلیون فوت مکعبی گاز ترش از فاز 14 افزود: مراحل راه اندازی سکوی 14 سی  نیز که در روزهای اخیر بارگیری شد در حال تکمیل است و به‌زودی عملیاتی می‌شود، به این ترتیب نخستین زنجیره تولید از طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ظرفیت برداشت گاز ترش از میدان پارس جنوبی را 570  میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و گفت: در شش  ماه نخست امسال به‌طور میانگین روزانه 502  میلیون مترمکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی برداشت شده است که در شش  ماه دوم سال به علت مواجهه با فصل سرما و پایان تعمیرات اساسی سالانه به ظرفیت کامل تولید خواهد رسید.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه