کد خبر : 73284تاریخ ثبت : 1397/6/20 08:10:40

دولت در اجرای مصوبات مجلس چابکی لازم را ندارد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دولت در اجرای مصوبات مجلس و سیستم اداری خود چابکی لازم را ندارد.

به گزارش کوگانا

غلامرضا تاجگردون امشب در نشست با فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه گفت: به عنوان یک نماینده‌ای که هم‌جناح با دولت شناخته می‌شوم، معتقدم دولت چابکی لازم را ندارد؛ دولت باید در سیستم اداری خود و اجرای طرح‌های مصوب مجلس سرعت عمل بیشتری را داشته باشد.

وی در ادامه افزود: اینکه همه در مقام انتقاد قرار گیرند و بگویند کاری انجام نشده، بی‌انصافی است، طی 40 سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در همه عرصه‌ها شاهد بودیم اما می‌توانستیم بهتر از این کار کنیم و در شرایط بهتری قرار گیریم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی آذربایجان غربی عنوان کرد: مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی حتما در برنامه‌ریزی‌های آتی مجلس و مصوبات آن اعمال خواهد شد.

تاجگردون بیان کرد: مجلس مواضع خود را به صورت شفاف در خصوص ارز 42 هزار ریالی اعلامی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده و در خصوص بخشنامه‌های دولت مبنی بر الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ظرف سه ماه و سامانه نیما نیز باید تجدید نظر صورت گیرد.

نماینده گچساران در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: بخشودگی جرایم تسهیلات معوق موضوع تبصره 16 تا پایان شهریور اعتبار دارد اما تلاش خواهیم کرد این قانون را تمدید کنیم؛ چراکه با اجرای این مصوبه با بخشودگی جرایم تولیدکنندگان قریب به 10 برابر مبالغ بخشوده شده، منابع بانک‌ها برمی‎‌گردد.

وی بیان کرد: اما مجلس طرح بهتر و جامع‌تری در خصوص پرداخت مطالبات پیمانکاران بخش خصوصی دارد که برخلاف تاکید ریاست جمهوری و تایید این طرح توسط کارشناسان زبده هنوز اجرایی نشده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در تشریح سخنان خود اظهار کرد: با اجرای طرح تهاتر بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی دولت به پیمانکاران و بدهی پیمانکاران به بانک‌ها حدود 110 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به پیمانکاران پرداخت خواهد شد بدون اینکه در پایه پولی کشور اثر گذاشته و یا موجب افزایش تورم شود.

تاجگردون با اشاره به ریشه داخلی برخی از مشکلات تاکید کرد: معتقد هستم علاوه بر انواع تحریم‌های سازمان ملل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا دسته دیگری از تحریم‌ها با عنوان خودتحریمی نیز وجود دارد که با سوء مدیریت دچار آن می‌شویم و این تحریم‌ها به مراتب سخت‌تر و دردسازتر از تحریم‌های خارجی است.

نماینده گچساران ادامه داد: بر اساس شنیده‌ها، بیش از 3 میلیارد دلار تجهیزات پتروشیمی در گمرک وجود دارد که با ترخیص آن تحولی در تولید کشور ایجاد می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت کالاها به دو قشر آسیب بیشتری وارد کرده است قشر اول مردم عادی حقوق بگیر و تحت پوششین نهاد‌های حمایتی و قشر دوم نیز تولیدکنندگان هستند که در کمیسیون برنامه و بودجه به دنبال تصویب طرح‌هایی هستیم که براساس این طرح‌ها دولت می‌تواند از این دو قشر در برابر آسیب‌های وارده محافظت خواهد کرد.

تاجگردون در پایان سخنان خود گفت: دغدغه‌های تولید کنندگان و تذکرات نمایندگان مجلس را در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح خواهم کرد و امیدوارم مشکلات با تدابیر اتخاذ شده حل شود.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه