کد خبر : 72645تاریخ ثبت : 1397/5/14 07:52:58

تصویب افزایش مناطق آزاد، تبدیل یک فرصت اقتصادی به یک تهدید اقتصادی است

جمعی از دانشجویان استان بوشهر خطاب به نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع طرح سوال از رئیس جمهور و شرایط اقتصادی امروز حاکم در کشور نامه‌ای نوشتند

به گزارش کوگانا

 جمعی از دانشجویان استان بوشهر خطاب به نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع طرح سوال از رئیس جمهور و شرایط اقتصادی امروز حاکم در کشور نامه‌ای نوشتند و در فضای مجازی منتشر کردند.

متن نامه به شرح زیر است:

نمایندگان محترم مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
در برهه ای که تنها عملیات پیروزی آفرین در جنگ اقتصادی، اجرای سیاست های هوشمندانه ی اقتصاد مقاومتی و اتکا به اقتصاد درون زا و کاهش واردات است، طرح افزایش مناطق آزاد در مجلس به بحث و بررسی گذاشته شده که نشان دهنده ی غفلت از مختصات زمانی و اولویت های اجرایی کشور است .

بر همین اساس به عنوان دانشجویانی که وظیفه  دیده بانی جامعه بر دوش ما گذاشته شده بر خود واجب می دانیم مسائلی را متذکر شویم، مطابق با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، می توان از جمله اهداف تشکیل این مناطق را، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، حضور فعال در بازارهای جهانی و تولید و صادرات کالاها برشمرد.

حال سوال اینجاست که آیا تاکنون به این اهداف، در هفت منطقه ی آزاد تجاری موجود، دستیابی شده است؟

بنا بر اسناد و گزارش های مرجعی که به پیوست این نامه ارسال می گردد و تجربه هفت منطقه ی آزاد کشور، این مناطق، نه تنها اهداف مورد نظر را محقق نکرده اند ، بلکه معضلاتی از قبیل فساد های مالی و رانتی ، گسترش قاچاق کالا و ارز و همچنین استمرار محرومیت و ایجاد معضلات فرهنگی و اجتماعی را بیش از پیش نیز گسترش داده و بستر شده اند.

بدون شک دلیل این ناکارآمدی گسترده، خلاء های قانونی، ضعف های نظارتی و ایرادات بنیادین و زیربنایی پیش از تصویب این مناطق است.

به عنوان مثال یکی از مهمترین اهداف این مناطق ، یعنی جذب و افزایش سرمایه گذاری خارجی، امروز با آماری دور از انتظار و ناچیز در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی، در سال 1395حدود 40 میلیون دلار در سال است که شکست این راهکار در جذب سرمایه گذار خارجی را ثابت میکند.

اکنون در کمال تعجب و در هیاهوی یک جنگ تمام عیار اقتصادی که بیش از هر چیز کشور نیاز به تغییر و تصحیح بنیان های اقتصادی دارد، مجلس محترم با شتابی بی مثال درتکاپوی تصویب افزایش مناطق آزاد کشوراست. در حالی که تصویب مناطق آزاد جدید به منزله  بی توجهی به ناکار امدی و معضلات مناطق آزاد پیشین است و مهر تاییدی به اجرای ناصحیح آن مناطق و تبدیل یک فرصت اقتصادی به یک تهدید اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی است!

شما به عنوان وکیل و مدافع حقوق مردم شریف استان بوشهروظیفه صیانت و دفاع از حقوق مردم محروم و انقلابی استان بوشهر را دارید و این مهم واجب میگرداند تا مانع تصویب طرحی شوید که سودجویان و منفعت طلبان در سودای آن هستند.

جامعه دانشگاهی استان بوشهر از شما نمایندگان خواستار این است که در این موضوع ابتدا با تصحیح فرایند ها و خلاء‌های قانونی و ایجاد زیر بنا هایی که سوء استفاده و ایجاد معضل را در این مناطق کاهش می دهد، استفاده از این ظرفیت را ثمر بخش کرده ، و سپس با اطمینان از به کار گیری مراجع نظارتی متعهد، نسبت به تصویب افزایش این مناطق آزاد اقدام فرمایید.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه