کد خبر : 72628تاریخ ثبت : 1397/5/14 07:35:51

هشدار اسکانیا درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

مدیرعامل شرکت اسکانیای سوئد هشدار داد: اعمال تحریم‌های آمریکا می‌تواند کل فروش خودرو‌های سنگین این شرکت را در ایران از بین ببرد.

به گزارش کوگانا

به نقل از یورونیوز، هنریک هنریکسون، مدیرعامل شرکت تولیدکننده خودرو‌های سنگین اسکانیای سوئد، یک روز پس از انتشار گزارش کاهش فروش تولیدات این شرکت در ایران گفت: تحریم‌های آمریکا می‌تواندکل فروش خودرو‌های اسکانیا در ایران را تخت تأثیر قرار دهد.

اسکانیا که یکی از نخستین شرکت‌های تولیدکننده خودرو‌های سنگین بود که پس از توافق هسته‌ای به ایران بازگشت تمام سفارشات خود از ایران را که نمی‌توانست تا اواسط ماه آگوست تحویل دهد را لغو کرده است.

وی افزود: اطلاعاتی که ما در دست داریم نشان می‌دهد اگر روند روبه پیشرفتی اتفاق نیفتد تمام فروش ما در ایران در نتیجه تحریم‌های آمریکا به خطر خواهد افتاد.

شرکت اسکانیا که در حال حاضر متعلق به شرکت فلوکس واگن آلمان است توانسته یکی از بزرگترین بازار‌های فروش خود را در ایران ایجاد کند.

هندریکسون اعلام کرده است که این شرکت سالانه ۵ تا ۶ هزار خودروی سنگین شامل اتوبوس و کامیون در ایران می‌فروشد که معادل ۵ درصد کل فروش جهانی این شرکت در سال گذشته بوده است.

این اقدام می‌تواند صنعت خودروی ایران را تحت تأثیر قرار دهد چرا که صنعت خودروسازی ایران برخلاف صنعت نفت و نظام بانکی این کشور توانسته بود با خودروسازان رده اول اروپایی پس از توافق هسته‌ای قرارداد ببندند و حجم قابل توجهی سرمایه‌گذاری خارجی جذب کند.

شرکت خودروسازی پژو فرانسه چند هفته پیش فعالیت در ایران را متوقف کرد و شرکت آلمانی دایملر کراسلر آلمان تولیدکننده خودرو‌های بنز نیز گفته است که به دقت شرایط را تحت نظر داشته و سپس درباره ادامه همکاری با ایران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

علی‌رغم آنکه دولت‌های اروپا و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند که توافق هسته‌ای با ایران را نجات داده و به شرکت‌های اروپایی تضمین دهند که از آن‌ها در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا حمایت می‌کنند بسیاری از شرکت‌های اروپایی در حال ترک ایران از ترس تحریم‌های احتمالی آمریکا هستند.

در سال ۲۰۱۷ اسکانیا ۱۳درصد از ۱۰۹ هزار ۴۱۵ خودروی تولیدی خود را در آمریکا به فروش رسانده است.

اسکانیا خودرو‌های صادراتی به ایران را در کارخانه‌های خود در آمریکای لاتین و اروپا تولید کرده و سپس از طریق شرکای داخلی در بازار ایران عرضه می‌کند.

هندریکسون گفت: این شرکت همچنین به دنبال تسریع نقل و انتقال پول با ایران است چرا که احتمالاً از ماه نوامبر امکان این مسئله بسته خواهد شد.

هندریکسون همچنین گفت: این شرکت در تلاش است تا با یک طرح احتمالی به تأمین قطعات مورد نیاز خودرو‌های اسکانیا در ایران ادامه دهد تا این خودرو‌ها در ایران با مشکل در فعالیت خود مواجه نشوند، اما هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه نیفتاده است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه