کد خبر : 72046تاریخ ثبت : 1397/3/13 11:19:08

طرح «زباله بدون بو» در عسلویه اجرایی می‌شود

طرح ابتکاری «زباله بدون بو» به عنوان گامی برای تحقق اجتماعی شدن سلامت در عسلویه اجرایی می‌شود.

به گزارش کوگانا

رئیس شبکه بهداشت شهرستان عسلویه در نشست با مسئولان چاه‌مبارک ضمن تبریک هفته بدون دخانیات گفت: در دولت تدبیر و امید مقوله سلامت در اولویت قرار داده شده و طرح تحول نظام سلامت در راستای سیاست کلی نظام و سیاست‌های کلی نظام سلامت اجرا شده است.

جاسم زارعی اضافه کرد: علیرغم انتقادات بعضی از منتقدان، با حمایت قاطع رئیس جمهور و مقام معظم رهبری کماکان خدمات ارزان و بعضا رایگان در بخش های درمان و همچنین خدمات نوین سلامت در بخش بهداشت به همه مردم به ویژه اقشار متوسط به پایین ارایه می‌کند که این امر بر هیچ کسی پوشیده نیست.

این مقام مسئول عنوان کرد: شبکه بهداشت و درمان شهر ستان عزمی جدی در تدوین و اجرای برنامه جامع سلامت ٥ساله ی شهرستان در صورت همدلی و همکاری همگانی دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به تاکید فرماندار عسلویه، با مشارکت منطقه ویژه انرژی پارس، شرکت‌های مادر و پتروشیمی‌های مستقر در شهرستان و عمل کردن شرکت‌ها به تعهدات اجتماعی خود با اجرای پیوست سلامت، معضلات و مشکلات حوزه سلامت در شهرستان مرتفع شود.

زارعی افزود: ورود مردم و ادارات در حوزه سلامت دو اصل مهم این سند است که دیتاهای مورد نیاز به شکل آکادمیک و علمی در دانشگاه بوشهر در حال جمع اوری است و برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات سلامت استاندارد و تجهیز آن در سطح شهرستان مجوزهای لازم اخذ شده است.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان عسلویه از تحقق دو رویای سالیان پیش یکی در باب دفع بهداشتی زباله ها و فضولات حیوانی در شهر و روستاهای شهرستان که در کنار معابر تلنبار می شد، یاد کرد و ساماندهی آن را مرهون خرد جمعی و همکاری همگانی دانست.

وی خاطر نشان کرد: رویای دیگر سالیان گذشته معضل استفاده از آب‌های راکد و آب انبارها به عنوان آب شرب بود که با یک حرکت فرهنگی هنری و پیگیری شوراها، همراهی ائمه جمعه و مردم با فرهنگسازی و اطلاع رسانی مناسب رفع شد.

زارعی اضافه کرد: ما همچنان دست یاری به سمت فعالین اجتماعی، سمن‌ها، تیم های اجتماع محور، ائمه جمعه، شوراها، فرهنگیان، هنرمندان و خیرین سلامت دراز کرده ایم و معتقدیم که با ریل گذاری مناسب و استفاده از بارش افکار، خرد جمعی و خودباوری مشکلات پیش رو قابل حل خواهند بود.

وی از اثربخشی تفکیک زباله در مبدا نام برد و عنوان کرد: علاوه بر زباله‌های تر و خشک که باید از هم تفکیک شوند، زباله عفونی از جمله پوشک و سرنگ و... نیز باید جداگانه دفع شوند که این کار با اجاره یا خریداری وسایل مخصوص حمل زباله های عفونی و تحویل به بیمارستانها، قابل انجام خواهد بود.

زارعی اظهار داشت: ظروف یک بار مصرف پلاستیک و فوم که باعث آلودگی محیط زیست و تهدید سلامتی می شوند را باید از چرخه زندگی سلامت محور حذف کنیم، تمام این تلاشها و فرهنگسازی ها وقتی در همان اوان کودکی به صورت هدفمند و اصولی آموزش داده شود به مراتب بازخورد قابل توجه تری به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: مدیران مدارس متقاضی اجرای مدارس مروج سلامت در صورت اعلام آمادگی از طریق اداره آموزش و پرورش شهر ستان در مدارسشان اجرایی خواهد شد و بارعایت پارامترهای بهداشتی، رتبه بندی خواهند شد.

 زارعی خواستار محصور شدن مکان دفع زباله ها شد و متذکر شد: با تفکیک زباله و بازیافت آن، هم حجم زباله ها کاهش می یابد و هم منبع درآمدی برای دهیاری ها و اشتغالزایی خواهد بود.

بخشدار چاه مبارک ضمن تشکر از رئیس شبکه بهداشت شهرستان عسلویه و میزبانان بیان داشت: یکی از وظایف اصلی و مهم دهیاران و شوراها ایجاد بستر و زمینه مناسب برای اجرای مقررات و موازین بهداشتی و محیطی است.

رضوی خاطر نشان کرد: دهیاران رابطین بین مردم و مسئولین هستند و باید مشکلات و موانع را به گوش مسئولین برسانند.

وی اظهار داشت: بعد از مدت‌ها پیگیری از طریق منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مکان دفع زباله برای کل بخش چاه مبارک تعیین شده است.

راهکارهای اجرایی کردن طرح ابتکاری «زباله بدون بو» در نشست رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه با بخشدار، رؤسای شوراها، ائمه جمعه و دهیاران روستاهای جنوبی بخش چاه مبارک توسط سرپرست و کارشناسان شبکه بهداشت و درمان عسلویه ارائه شد.

کارشناسان حوزه سلامت ستاد شهرستان در خصوص مشکلات و موانع ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت پنج روستای جنوبی بخش چاه مبارک و لزوم مداخلات مردم، مسئولین محلی و نهادهای ذیربط و همچنین فعالیت‌های مهم و تاثیر گزار انجام شده توسط شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گزارش دادند/مهر

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه