کد خبر : 72007تاریخ ثبت : 1397/3/13 09:08:57

افرادی که هرگز نباید بدون سحری روزه بگیرند

متخصص تغذیه با تاکید به رعایت برخی نکات غذایی در ماه رمضان درباره افرادی که هرگز نباید بدون سحری روزه بگیرند، توضیحاتی داد.

به گزارش کوگانا

در خصوص نوجوانانی که قصد روزه گرفتن در ایام ماه رمضان را دارند، اظهار کرد: نکته مهم برای روزه اولی ها این است که آنها در این ایام زمان خود را به بازی و سرگرمی می گذرانند، بنابراین  باید مراقب باشند که به کم آبی دچار نشوند.


بیشتر بخوانید: روزه اولی ها مراقب باشند


به میزان مصرف آب در ماه رمضان دقت کنید

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه این افراد باید زمان افطار تا سحر حتما 12 لیوان آب مصرف کنند، بیان کرد: نوجوانان به دلیل فعالیت روزانه خود ممکن است به کم آبی دچار شوند، لذا باید در افطار و سحر خود به میزان کافی آب بنوشند تا دچار بیماری  نشوند؛ روزه اولی ها به دلیل اینکه شب ها دیر می خوابند، سحر از خواب بیدار نمی شوند و روزه بی سحری سلامتی آنان را بسیار به خطر می اندازد.

فرح بخش با تاکید بر اینکه روزه بی سحری بسیار برای افراد مضر است، گفت: نوجوانانی که روزه بی سحری می گیرند، دچار مشکلات جسمی خواهند شدهمچنین مشکلات گوارشی و  یبوست در کمین این افراد است، لذا باید در زمان سحر حتما تغذیه مناسب و آب کافی داشته باشند.

مصرف مواد فیبردار را فراموش نکنید

وی با بیان اینکه روزه اولی ها باید حتما در وعده سحری خود به مصرف مواد فیبر دار دقت کنند، عنوان کرد: به دلیل اینکه بیدار شدن در وعده سحری برای افراد سخت است، لذا بسیاری در این زمان سریع ار خواب بیدار می شوند و غذایی میل می کنند، نماز می‌خوانند و می‌خوابند؛ این رویه بسیار برای افراد ضرر دارد، لذا باید زمان مناسبی از خواب بیدار شوند،و میوه جات و سبزیجات را  حتما در وعده سحر جای دهند. 


بیشتر بخوانید: چگونه بدن خود را آماده ماه رمضان کنیم؟/ نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها!


دور مصرف نمک در ماه رمضان را خط بکشید

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه افراد باید حتما از مصرف غذاهای شور پرهیز کنند، تشریح کرد: مواد شور و کنسروها برای سلامتی مضر است همچنین مصرف این گونه مواد غذایی باعث تشنگی در طول روز شده، لذا افراد باید در وعده سحر حتما از مواد غذایی کم نمک استفاده کنند، یکی از راه ها برای از بین بردن عادت نمک خوردن، حذف نمکدان از سفره است تا  به نبود آن عادت کنند. 

فرح بخش با اشاره به اینکه نوجوانانی که برای اولین بار روزه می گیرند، باید به نوع فعالیت خود توجه کنند، عنوان کرد: فعالیت زیاد در طول روز باعث تعریق زیاد در نتیجه تشنگی می شود؛ لذا افراد باید فعالیت و ورزش های خود را به ساعات افطار تا سحر منتقل کنند و در طول روز از انجام ورزش دوری کنند.


بیشتر بخوانید: نکات تغذیه‌ای ماه رمضان برای روزه اولی‌ها


وی با تاکید بر اینکه نوجوانانی که روزه گرفته اند، می توانند برای حفظ  انرژی خود در طول روز بیشتر استراحت کنند، یاد آور شد: خوابیدن در طول روز یکی از روش ها برای سپری شدن زمان در این روزها است؛ همچنین از مصرف فست فودها و غذاهای بیرون پرهیز شود.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه