کد خبر : 72002تاریخ ثبت : 1397/3/13 09:01:34

پرونده ۲۱ اثر تاریخی بوشهر در شورای ثبت ملی تشکیل شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: پرونده ۲۱ اثر تاریخی فرهنگی منقول این استان در شورای ثبت ملی در تهران تشکیل شده و در دست بررسی است.

به گزارش کوگانا ناصر امیرزاده روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این آثار شامل ۲ کشتی رافائل و پرسپولیس، ۲ قالیچه دستباف، در و ناقوس کلیسای گریگوری و ۱۵ دست نوشته دوره‌های مختلف تاریخی است که در شورای ثبت ملی تهران تشکیل شده است.

وی ادامه داد: همچنین پرونده شورای ثبت ملی استانی ۱۵ محوطه تاریخی در شهرستان دشتستان، ۱۰ اثر ملموس و پنج اثر ناملموس نیز در این استان تشکیل شده که باید به تهران ارسال شود.

امیرزاده در باره ثبت آثار تاریخی موجود در استان بوشهر گفت: سال گذشته ۹ اثر ملموس و ۹ اثر ناملموس و معنوی استان بوشهر ثبت آثار ملی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر یادآور شد: در زمان حاضر ۵۳ اثر ناملموس و ۲۹۴ اثر ملموس و ۲ شی منقول در استان بوشهر به ثبت ملی رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: تا پایان امسال هشت طرح مرمت بنا‌های تاریخی این استان شامل عمارت مبارکی، مدرسه گلستان، قلعه زائرخضرخان اهرمی، عمارت علوی (موزه چاپ و نشر بوشهر)، قلعه محمد خان دشتی، بخشی ازقلعه ملک منصور خان شبانکاره، قلعه نصوری کنگان و شهر تاریخی سیراف به بهره برداری می‌رسد.

امیرزاده گفت: علاوه براین برق رسانی به محوطه‌های کاخ بردک سیاه و سرپوشیده شدن کاخ چرخاب برازجان از آثار باستانی دوره هخامنشیان در شهرستان دشتستان از جمله دیگر طرح‌های مهم اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر است که درسال جاری مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: کاوش‌های باستان شناسی محوطه‌های هخامنشی در دشتستان و سیراف از جمله برنامه‌های مهم این اداره کل درسال جاری است.

مدیرکل، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: واگذاری بنا‌های تاریخی در بافت قدیم شهر بوشهر از اولویت‌های اصلی امسال این اداره کل است و تلاش می‌شود بیشتر بنا‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار شود تا هم استفاده اقتصادی بیشتری داشته باشد و هم باعث ایجاد اشتغال شود.

وی تاکید کرد: با واگذاری بنا‌های تاریخی به بخش خصوصی از مشارکت مردم در احیای این بافت‌ها بهره بیشتری برده می‌شود و هزینه‌های دولتی کاهش می‌یابد.

امیرزاده یکی از مشکلات بنا‌های تاریخی استان بوشهر را قرارگرفتن بیشتر آن‌ها در محدوده‌های بندر، گمرک، دستگاه‌های نظامی و برخی ادارات دانست و اضافه کرد: برای سرکشی از وضعیت این بنا‌ها باید با چنین مجموعه‌هایی هماهنگ و مجوز صادر شود که این وضعیت و نبود نگهداری مناسب باعث می‌شود تا وقتی میراث فرهنگی به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کند، برخی از آن‌ها تخریب شده است.

وی افزود: عمارت هفت بنگله در مجموعه سازمانی گمرک در بهمنی بوشهر، بانک شاهی در مجموعه شرکت نفت بوشهر، عمارت ریشهر در محدوده پایگاه هوایی، مدرسه گلستان در اختیار آموزش و پرورش یا عمارت تاریخی حاج رئیس در اداره کل بنادر ودریا نوردی از جمله این موارد است که در نامه نگاری‌هایی با سازمان مرکزی، خواستار تعیین تکلیف در باره این بنا‌ها شده ایم.

امیرزاده اضافه کرد: مالکیت یا بهره برداری چنین بنا‌هایی در اختیار میراث فرهنگی نیست و امکان مرمت و بهسازی آن‌ها برای این اداره کل وجود ندارد.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه