کد خبر : 71967تاریخ ثبت : 1397/3/13 08:00:24

رویارویی دیپلماتیک تهران و واشنگتن پس از بدعهدی آمریکا در برجام

تلاش های ایران برای فراهم شدن زمینه دور زدن تحریم های واشنگتن و واکنش مثبت بسیاری از کشورهای جهان به این تلاش ها، مسئولان آمریکایی را آشفته کرده است.

به گزارش کوگانا

بدعهدی آمریکا در توافق بین المللی برجام امروز به موضوع مورد بحث در بسیاری از رسانه های جهان تبدیل شده است.

 

ناظران سیاسی می گویند خروج ترامپ از برجام هم در ایران موجب تقویت نیروهای انقلابی و ضدآمریکایی می شود و هم در عرصه بین الملل تاثیر منفی زیادی بر وضعیت واشنگتن خواهد داشت.

 

در همین راستا، روزنامه واشنگتن فری بیکن با انتشار یادداشتی به رویارویی دیپلماتیک ایران و آمریکا پس از خروج ترامپ از برجام پرداخته است.

 

به نوشته این رسانه آمریکایی، ایران درحال اجرای طرحی با برخی متحدان آمریکاست تا تحریم های جدید ترامپ را دور بزند.

 

واشنگتن فری بیکن افزود: مقامات ایرانی درحال پیش بردن طرحی با متحدان آمریکا در سراسر جهان هستند تا بتوانند یک سری اقدامات را عملی سازند و با تحریم های جدید دولت ترامپ که پس از خروج از توافق هسته ای اعمال شده مقابله نمایند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: اقدامات ایران موجب به راه افتادن یک مسابقه و رویارویی اقتصادی جهانی بین آمریکا و متحدانش خواهد شد و متحدان آمریکا تلاش خواهند کرد که به تجارت خود با جمهوری اسلامی ادامه دهند.

 

این روزنامه نوشت: مسئولان ایران روز سه شنبه بیان داشتند که اخیرا دیدارهایی در سطح بالا را با مسئولان اتحادیه اروپا در هند و تایلند برگزار کرده اند تا راه های دور زدن تحریم های جدید آمریکا را بررسی کنند.

 

به نوشته واشنگتن فری بیکن، تلاش های ایران و واکنش مثبت بسیاری از کشورهای جهان به این تلاش ها، مسئولان آمریکایی را آشفته کرده است. قانون گذاران آمریکایی، پیشتر اقداماتی را برای مقابله با همکاری دیگر کشورها با ایران، انجام داده بودند تا مطمئن شوند درصورت نقض قوانین آمریکا با واکنش های تند روبرو خواهند شد.

 

براساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا نیز برای مقابله با تلاش های ایران به تقلا افتاده تا شاید بتواند ائتلافی را با هدف منزوی ساختن تهران ایجاد کند.

 

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به واشنگتن فری بیکن گفته، تلاش های گسترده ای در جریان است و تیم های دییلماتیک آمریکا به نقاط مختلف جهان اعزام شده اند تا زمینه را برای تشدید فشار بر ایران آماده سازند.

 

به نوشته واشنگتن فری بیکن، هند و چین اعلام کرده اند علیرغم تحریم های آمریکا به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد و تعداد دیگری از کشورها نیز مشتاق به ادامه همکاری با تهران هستند؛ امری که موجب عصبانیت مقامات آمریکایی شده است.

 

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه