کد خبر : 71962تاریخ ثبت : 1397/3/13 07:55:42

آمریکا در یک قدمی تحریم‌ شرکت‌های اروپایی

برخی منابع آگاه گزارش کردند که مقامات دولت ترامپ در صدد هستند با هدف متوقف کردن پروژه خط لوله روسیه، شرکت‌های اروپایی که در این پروژه نقش دارند را تحریم کند.

به گزارش کوگانا

نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» به نقل از برخی منابع آگاه در گزارشی نوشت که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به وضع تحریم‌ها علیه شرکت‌های انرژی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی با هدف مختل کردن ساخت خط لوله گاز روسیه در سراسر منطقه بالتیک نزدیک می‌شود.


طبق این گزارش، مقامات آمریکایی همچنان به دنبال راههای دیگری برای متوقف کردن این پروژه هستند که به «نورد استریم-۲» معروف است؛ این یک پروژه خط لوله گاز طبیعی است که قرار است گاز روسیه را به قلب اروپا منتقل کند.


با این حال، مقامات دولت ترامپ در حال حاضر، وضع تحریم‌ها علیه شرکت‌های اروپایی را محتمل‌ترین راه برای متوقف کردن این پروژه می‌دانند.
فارن پالیسی در ادامه گزارش خود نوشت که اینگونه اقدامات احتمالی دولت ترامپ، منجر به بروز تنش‌های بیشتر در روابط میان آمریکا و آلمان خواهد شد.


پیش از این نیز، تصمیم اخیر ترامپ برای عقب‌نشینی یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان)، اقدامات تنبیهی وی علیه تجارت کشورهای اروپایی با ایران و دیگر اقداماتش، خشم آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را برانگیخته بود.
یکی از منابع آگاه با اشاره به اعضای کاخ سفید گفت: «آنها از هیچ تلاشی برای متوقف کردن نورد استریم فروگذاری نمی‌کنند»


وزارت خارجه آمریکا مستقیماً در خصوص این گزارش واکنشی نشان نداده است اما گفته که شرکت‌هایی که بر روی این پروژه کار می کنند در حقیقت به ضرر خود کار می‌کنند.
یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا اینگونه گفت: «ما به وضوح اعلام کردیم شرکت‌هایی که در بخش خط لوله صادرات انرژی روسیه فعالیت دارند، در یک خط تجاری فعالیت می‌کنند که خطر تحریم‌ها (علیه این شرکت‌ها) را به همراه دارد».


ترامپ معترض است که برلین میلیاردها دلار صرف این خط لوله می کند اما در عین حال حاضر به پرداخت هزینه بیشتر برای دفاع از خود نیست و به مداوم از فعالیت‌های تجاری آلمان انتقاد می کند.
بر اساس این گزارش، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات ارشد آمریکایی این پروژه را تهدیدی برای امنیت آمریکا و اروپا می‌دانند و برای توقف آن مصمم هستند.
یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آمریکا در ارتباط با این خبر گفت که دولت ترامپ قصد دارد اهرم اقتصادی روسیه در اروپا را کاهش دهد.


از طرف دیگر، کنگره آمریکا در تابستان سال گذشته لایحه تحریم‌های شدید علیه روسیه را به تصویب درآورد اما تاکنون تحریم‌های اقتصادی در ارتباط با این خط لوله مورد بررسی قرار نگرفته است.
بنا به گزارش فارن پالیسی، تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه خط لوله روسیه، چندین شرکت از جمله شرکت سرمایه‌گذاری «وینترشال» و «یونیپر» آلمان، «انژی» فرانسه، شرکت نفت و گاز هلندی-بریتانیایی «رویال داچ شل» و شرکت «او ام وی» اتریش را هدف می‌گیرد.


پروژه نورد استریم تقریباً تمامی مجوزهای مورد نیاز برای پیشبرد این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری را از شرکت‌های حومه بالتیک دریافت کرده است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه