کد خبر : 71957تاریخ ثبت : 1397/3/12 12:52:19

از اشراف بر شعر کودک تا عاشقانه‌های شاملو برای آیدا

افشین علا از شاعرانی است که امسال همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان در محضر رهبر انقلاب شعری در حوزه کودک و نوجوان خواند، این شاعر در یادداشتی به اشراف رهبر انقلاب در حوزه شعر و شناخت شاعران اشاره کرده است.

به گزارش کوگانا

افشین علا از شاعرانی است که امسال همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان در محضر رهبر انقلاب شعری در حوزه کودک و نوجوان خواند.(اینجا بخوانید)

علا در یادداشتی به این دیدار پرداخته و نوشته است: معمولاً در گزارش های مربوط به دیدار شاعران با رهبر انقلاب، مطالب اغراق آمیزی به چشم می خورد. کاری به این گونه مطالب احساسی و شعاری ندارم. ولی نمی‌توان منکر جلوه‌های کم نظیر شاعرانگی، معنویت و صمیمت این دیدارها شد.

همه می‌دانند رهبر انقلاب توجه ویژه و کارشناسانه‌ای به آثار شاعران دارند که امسال هم در رسانه‌ها به برخی از آنها اشاره شد. بنابراین از تکرار آنها پرهیز می‌کنم و به نکاتی که کمتر دیده شده، می‌پردازم.

اشاره ایشان به آمیختگی ایرانیان با شعر که جلوه آن حتی در آگهی‌های ترحیم نیز به چشم می‌خورد، قابل تحسین بود. همین طور بیتی که برای مثال خواندند و با آن که شاعرش را نمی‌شناختند، بنا به ویژگی‌های زبانی آن، به درستی حدس زدند از بیدل باشد.

تأکید ایشان بر عفیف و نجیب بودن زبان شعر فارسی حتی در توصیفات عاشقانه، نکته قابل تحسین دیگر بود. به ویژه آن که برای اثبات این ادعا فقط به شعرهای عاشقانه در ادبیات کلاسیک و کهن اشاره نکردند و بر عفیف بودن توصیفات عاشقانه شاملو خطاب به آیدا نیز تأکید کردند.

انتقاد ایشان از برخی سطحی نگری‌ها و ابتذال در ترانه‌ها و حتی تیتراژ سریال‌ها از دیگر نکات قابل تأمل این دیدار بود.

شناخت و دقت نظر ایشان در مواجهه با شاعران جوان یا پیشکسوت، موضوع تازه‌ای نیست. امسال هم شاهد موارد متعددی از این حضور ذهن و دقت نظر بودم. به عنوان مثال موقع افطار، فردی معمم که از کاشان آمده بود، به حضورشان رسید و خودش را معرفی کرد. رهبر انقلاب نیز با اشاره به شناخت شان از جد اعلای آن روحانی، برخی تألیفات ارزشمند آن عالم فقید را برشمردند.

نکته جالب دیگر، نقدهای هوشمندانه رهبر انقلاب درخصوص برخی بیت‌های خوانده شده بود. حتی ایشان در مواردی، واژگان جایگزینی را به شاعر پیشنهاد می‌کردند که حقیقتاً به سلامت زبانی و معنایی شعر می‌افزود.

آخرین نکته جالب توجه برای من، نقد ایشان به یک مصراع از شعر کودکانه من بود که علاقمندان می‌توانند مشروح آن را در خبرگزاری‌ها بخوانند. این گونه ظرافت‌ها و حساسیت‌ها، نشانه اشراف و دانش ادبی کم نظیر رهبر انقلاب است که خیلی از مدعیان شعر و نقد نیز به آنها بی توجه‌اند، اگر چه در خصوص اشکالی که بر آن مصراع گرفته شد، هنوز متقاعد نشده‌ام!

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه