کد خبر : 71785تاریخ ثبت : 1397/3/3 11:14:47
چگونه رفتار دیگران را تفسیر می کنید؟

چگونه رفتار دیگران را تفسیر می کنید؟

علاوه بر این، ما پیش بینی می کنیم که چرا مردم کاری خاص را انجام می دهند. به عنوان مثال، فردی که در طول ترافیک عبور می کند ممکن است با عجله یا به طور کلی بی پروا به انجام این کار بپردازد

به گزارش کوگاناما در زندگی روزمره اغلب پیش بینی های بسیاری در مورد افرادی که می بینیم بعمل می آوریم . این پیش بینی ها شامل مواردی است که این افراد انجام می دهند، برای مثال پیش بینی می کنید که  کسی که درکنار  گذرگاه عابر پیاده ایستاده است،آیا از عرض خیابان در مقابل ماشین شما عبور می کندیا نه ؟

علاوه بر این، ما پیش بینی می کنیم که چرا مردم  کاری خاص را انجام می دهند. به عنوان مثال، فردی که در طول ترافیک عبور می کند ممکن است با عجله یا به طور کلی بی پروا به انجام این کار بپردازد!


گزارش روانشناختی سایت سایکولوژی تودی؛ روانشناسی امروز (Psychology Today )... به مقاله استاد روانشناسی آرت مارکمن درباره تئوری استنباط پروفسور روانشناسی اجتماعی آمریکایی هارولد کلی، که در مورد تلاش افراد برای تفسیر رفتار دیگران در زندگی روزمره آنها، بحث کرده ، پرداخته است. در بعضی از شرایط مشترک همه نیازی به توضیح رفتار دیگران ندارند، مثلا ما نیازی به توضیح اینکه چرا  فردی  در مقابل درب آسانسور ایستاده است نداریم.

اماهنگامی که فردی رفتار غیرمعمول  دارد، دلیل برای توضیح رفتار او وجود دارد. به عنوان مثال، وقتی متوجه شدید کسی در یک   فروشگاه برسر فروشنده ی داد می کشد، این  رفتاری غیر منتظره است که شما را به توضیح آن دعوت می کند. سپس شما شروع به فکر کردن در مورد وضعیتی که باعث  بروز این رفتار در این شخص شده می کنید، ممکن است  فروشنده  دراثر ارتکاب یک اشتباه   مورد پر هزینه ی را   به مشتری تحمیل کرده که اورا تحریک نموده و شاید مشتری بخواهد عمدا  رفتار ی را از خود نشان دبده تا پول  خود را در شرایطی که با سیاست فروشگاه منطبق است، بازیابی کند وبخود برگرداند . سومین احتمال از وضعیت قبلی این است که  این عادتی از شیوه ی متداول  مشتری است که به تکرار این رفتار منجر شده است . مشتری ممکن است به سادگی این رفتار را طبق عادت شخصی از خود نشان دهد .
چرا تفسیرها ی ما متفاوت است؟
اصل  بنیادین "استنباط" به این واقعیت اشاره دارد که انسان  برای تفسیر رفتار خود  بر نگرش  خویش و عوامل خارجی تکیه می کند، در حالیکه برای تفسیر او از رفتار دیگران برپایه نوع  ویژگی های شخصیتی برای تفسیرش از رفتار دیگران بستگی دارد. با این حال، این مشخص نمی کند که آیا  علت بروز موردی در مثال فوق الذکر،  تلاش برای بازیابی پول بوده، و یا با یک ویژگی شخصی، نظیر ناراحتی درونی فرد مرتبط است.(انقباض روحی یا جسمی فرد گرایش بسمت تمرکز)
در فوریه گذشته، استاد روانشناسی گوردون موسکویتز و ارمک اوکانتِن، متخصص علم روانشناسی، یک مقاله پژوهشی در مجله علوم شخصیت فردی و روانشناسی اجتماعی منتشر کردند که به این سوال پاسخ داده شده است.
 محققان مورد اشاره خاطر نشان می کنند : وقتی شخص رفتار غیرعادی افراد را تفسیر می کند، معمولا دو عامل برای تعیین تعابیری که انجام می دهد، در نظر  می گیرد. این دو عامل عبارتند از: یکپارچگی (همواره) وتمییز(موردی وبرجسته)  ، یعنی اینکه آیا فرد به طور مداوم همان علامت را از خود نشان می دهد یا یک باره و یا  بصورتی قابل تمییزاین رفتار را انجام می دهد و  اینکه آیا این رفتار را در شرایط خاصی مانند یک مکان خاص انجام می دهد یا در هر شرایطی از او سر می زند.

محققان  مورد نظر پیش بینی کرده اند:  رفتارهای سازگار - که صاحب آن به طور مداوم - و ناشناخته - که در همه موارد انجام می شود، ما را به تفسیر آنها به عنوان صفات شخصی  برمی انگیزد. رفتارهای غیرواقعی که به طور مداوم در شرایط خاص و متمایز نیستند، ما را به تفسیر آنها به عنوان اهداف خاص یا گزینشی هدایت می کنند، زیرا  صدور آن نوع رفتار  از سوی شخص بسمت اهداف، اغلب به شرایط خاصی مربوط می شوند.
در بسیاری از مطالعات، شرکت کنندگان درباره رفتار فردی، مثلا کسی که کوپن ها - یا برچسب ها  را برش داده و جمع آوری می کند، رفتار ی است که توسط همه افراد انجام نمی شود،  و ضرورت خواندن علت  وبررسی دارد. مطالعات در مورد هماهنگی، وجه تمایز یا هر دو متفاوت بود. برای تغییر سازگاری رفتار، یک فرد همیشه ممکن است جمع آوری  کوپن  یا برچسب ها را کاهش دهد یا فقط یک بار آن را انجام دهد.فرد  برای تغییر رفتار،  ممکن است کوپن  وبرچسب ها را تنها از روزنامه ها، نشریات، مجلات و منابع آنلاین جمع آوری کند.

در برخی مطالعات مرتبط دیگر آشکارشد که  شرکت کنندگان در مورد ارزیابی خود از احتمال این که آیا این رفتار منعکس کننده هدف یا شخصیت فرد است، و نتایج با انتظارات محققان  منطبق است، مورد توجه واقع گردیده است .

چگونه می توان به تحلیل و تعبیر صحیح رفتار فرد رسید؟

در پایان گزارش، نویسنده تشریح کرد: وقتی یک رفتار به طور مداوم و در شرایط مختلف اتفاق می افتد، مردم به طور فزاینده ای بر این باورند که این رفتار، یک ویژگی شخصی از فردی است که آن را انجام می دهد، بنابراین تفسیر شان  از   رفتاراین فرد  از همین منبع  نشات می گیرد. هنگامی که رفتار نا متناسب  در چند موقعیت اتفاق می افتد، مردم به طور فزاینده ای بر این باورند که این رفتار نشان دهنده یک هدف است که فرد بدنبال آن است.

دفعه بعد اگر ببینید کسی رفتار غیر منتظره ای دارد، در مورد توضیحاتی که بر رفتار او دارید!  دوباره فکر کنید و سعی کنید بدانید که آیا شما در حال کنترل ویژگی ها فردی یا اهداف شخصی و پیدا کردن تفاوت بین آنها هستید یا نه ؟( به همین ترتیب باید در بررسی های رفتاری تعمیم داد)
 
عبدالمجید اورا
اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه