کد خبر : 71312تاریخ ثبت : 1397/2/5 08:34:33

حمایت انگلیس از برجام/ آمریکا اشتباه نکند

اگر آمریکا از برجام خارج شود این یک اشتباه خواهد بود و متعاقبا خروج ایران از برجام در واکنش به این اقدام آمریکا نیز یک اشتباه است...

به گزارش کوگانا

نیکلاس هاپتون با بیان این‌که "توافق هسته‌ای بهترین توافق برای تمام طرف‌ها شامل ایران و آمریکاست" گفت: اگر آمریکا از برجام خارج شود این یک اشتباه خواهد بود و متعاقبا خروج ایران از برجام در واکنش به این اقدام آمریکا نیز یک اشتباه است.

نیکلاس هاپتون اولین سفیر انگلیس در ایران است که بعد از گشایش روابط تهران ـ لندن به ایران آمد و به زودی تهران را ترک خواهد کرد و راب مکیر سفیر جدید این کشور جانشینش در سفارت انگلیس در تهران خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع انگلیس در مورد برجام و این‌که این کشور می‌گوید این یک توافق مثبت است و راه را برای بهبود روابط دو کشور هموار و باز کرده است با این حال رییس جمهور آمریکا تهدید به خروج از این توافق می‌کند پاسخ انگلیس به خروج احتمالی آمریکا از این توافق چیست؟ گفت: موضع دولت انگلیس کاملا روشن است. ترزا می، نخست‌ وزیر ما به علاوه بوریس جانسون وزیر خارجه علنی و آشکار گفته‌اند ما به پایبندی کامل به اجرای موفقیت‌آمیز توافق تا زمانی که ایران به طور کامل به تعهداتش در این توافق عمل می‌کند، ادامه می‌دهیم.

سفیر انگلیس در تهران در پاسخ به این پرسش که ایران گفته است اگر آمریکا از توافق خارج شود تهران نیز از آن خارج می‌شود در آن صورت موضع شما چیست؟ اظهار کرد: من فکر می‌کنم خروج ایران از توافق اشتباه است چرا که این توافق بهترین توافق برای تمام طرف‌ها شامل ایران و آمریکاست. هم‌چنین اگر آمریکا از توافق خارج شود یک اشتباه خواهد بود. این تصمیمی است که این دولت‌ها باید بگیرند. موضع دولت انگلیس کاملا روشن است ما با تمام طرف‌ها گفت‌وگوهایی داشته‌ایم و تلاش کردیم این توافق کارساز باشد و اطمینان یابیم تمام طرف‌ها به تعهداتشان پایبند هستند و این‌که جامعه بین الملل و ایران از منافع توافق بهره‌ ببرند، چرا که این توافق تضمین می‌کند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نمی‌رود. از طرف دیگر ایران و مردم این کشور می‌توانند به طور کامل از رفع تحریم‌ها در پی اجرای برجام بهره‌ ببرند.

هاپتون در پاسخ به پرسشی درباره تلاش اروپایی‌ها برای متقاعد کردن رییس‌جمهور آمریکا به ماندن در توافق و ادامه تمدید تعلیق تحریم‌های ایران گفت: دولت انگلیس و متحدان اروپایی ما تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا برجام موفقیت‌آمیز باشد. من از موضع رییس‌جمهور آمریکا در قبال برجام و این‌که تهدید به خروج از برجام می‌کند مطلع هستم. وی اخیرا گفته است که آن را یک توافق بد می‌داند و آمریکا می‌خواهد از آن خارج شود. ما به همتایان آمریکایی خود توضیح داده‌ایم که ادامه توافق هسته‌ای در راستای منافع تمام طرف‌هاست. این یک توافق بسیار مهم دیپلماتیک است و ادامه اجرای آن به نفع همه است. انگلیس و اروپا نقشی قوی در همکاری با همتایان خود ایفا کرده‌اند و موضع ما کاملا روشن است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه