کد خبر : 70298تاریخ ثبت : 1396/1/5 10:31:50
لغو توافق هسته ای صلح جهانی را به مخاطره می اندازد

لغو توافق هسته ای صلح جهانی را به مخاطره می اندازد

،برخلاف روابط بین قدرت های بزرگ، آنچه که در حال حاضر بین « واشنگتن، ترامپ» و «مسکو، پوتین» اتفاق می افتد تقریبا نزدیک به وضعیت تنش زا و کشمکش است تا اینکه برخی از ناظران آن وضعیت را نزدیک تر به بازی های سیرک فرض کنند.

به گزارش کوگانابرخلاف روابط بین قدرت های بزرگ، آنچه که در حال حاضر بین « واشنگتن، ترامپ» و «مسکو، پوتین» اتفاق می افتد تقریبا نزدیک به وضعیت تنش زا و کشمکش است تا اینکه برخی از ناظران آن وضعیت را نزدیک تر به بازی های سیرک فرض کنند . این یک مثال ساده و سریع است که یک تحلیلگر سیاسی زمانی برای بررسی موضوعی حادی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا به تهدید در لغو توافق هسته ای میان غرب و ایران تهدید می پردازد در عین حال از آن سو هشدارهای پوتین رئیس جمهور روسیه را از خطر بالقوه ای که این تهدید بر حل معادلات هسته ای  دارد می شنود با تامل و مکث متوقف می شود.

با توجه به زوایای دو بعدی مسئله بین دو قدرت بزرگ که بر صحنه جاری جهان تسلط دارند مرور یک کتاب که به سهم خود موج جدیدی در صحنه سیاسی فعلی ایالات متحده که توسط رئیس جمهور فعلی دونالد ترامپ تحت تسلط و یکه تازی قرار گرفته است می تواند جالب توجه باشد، اتهام جدیدی را علیه آنچه که جاسوسی با مداخله روسیه در امور داخلی آمریکا برجسته می شود تا بین مسیر انتخابات آمریکا در پائیز گذشته با رودروئی «دونالد - هیلاری» در مورد نقش روس ها از منبع کرملین تکرار کنند و روشن است که دامنه ی ماجرا در نقاط مختلف نقشه دنیای ما البته غرب آسیا بیشتر بچشم خواهد آمد. از این رو اهمیت بازخوانی موضوع  این کتاب جدید نقشه ی سرزنش روسیه به دنبال یک عنوان دیگر یعنی توطئه آژانس اطلاعات مرکزی و دولت عمیق آمریکا برای تخریب و جهه ی روسیه آشکار تر می شود.

در واقع جاذبیت این کتاب و عنوانش در اهتمام یابی علاقمندی خوانندگان و تحلیل گران در آن است که نویسنده  آن دان کووالیک آمریکایی بوده که علاوه برنویسندگی و تحلیلگری سیاسی  بعنوان وکیل در دفاع از حقوق بشر فعالیت دارد.

Image result for The Plot to Scapegoat Russia: How the CIA and the Deep State Have Conspired to Vilify Putin


مطمئنا رویکرد نویسنده به انتقاد از دولت عمیق، سایه در آمریکا او را وادار کرده تا ایده های خود را تقویت کند و آنچه را که ارائه می دهد و تجزیه و تحلیل می کند از طریق یک رویکرد مستند بر اساس اسناد و مدارک موثق تهیه شده از واقعیت آرشیو آمریکایی ایالات متحده در زمینه سازی تقریبا از هر جنگی که علیه ملت های جهان سومی که برای آزادی و استقلال مبارزه کرده اند بپا کرده و اغلب با همکاری نیروهای فاشیستی و افراطی درون آمریکا وارد این جنگ ها شده را مورد تدقیق و بررسی قرار داده است.

علیرغم لحن تند، نویسنده کتاب نسبت به این رویکرد آمریکا او در بخش هایی از کتابش خواهان اعتدال نسبی و عینیت گرائی از سوی دو طرف شده تا همکاری متقابل بین ایالات متحده و روسیه را به بستر بهترین راه حل برای مقابله با مشکلات جهان مطرح کند.

نویسنده از تحلیل گرانی که بازی با سروده های کتاب مقدس تورات برای تعبیر گفتمان غربی آمریکایی را در دستور کار قرار داده اند را هم به باد انتقاد تند می گیرد و هردو طرف را به عنوان در نمونه های تاریخی در هشدار آمریکایی ها برای جلوگیری از نفوذ روس ها از زمان اتحاد جماهیر شوروی و قتل عام  عصر دیکتاتوری ژوزف استالین (1879-1953)  همانند رفتار گذشته آمریکایی ها که آنها و یا پیشینیان شان دانسته  آنچه عملکرد آمریکا در نابودی بشر و  جمعیت و فرایندهای جامعه ی بومی در این کشور  انجام داده اند مشابه می داند در همین زمینه، فصل های این کتاب خواستار عدم اقدام تحریک آمیز علیه روسیه و دست کم گرفتن آن کشور شده او از این روند که منجر به برداشتن هر گونه امکان همکاری بین روسیه و امریکا برای خدمت به مسائل صلح جهانی شده است یاد می کند.

نویسنده در فصل پایانی کتاب با حرکت به سواحل تجزیه و تحلیل عینی، به تکرار درخواست خود برای حذف دولت عمیق (سایه) در واشنگتن و دور شدن از برنامه ها و توطئه های سازمان سیا می پردازد و تاکید می کند که در این راه محافل حاکم و سیاستمداران دولت ترامپ از ترکیب اخبار دروغین و اطلاعات و داده های فریبکارانه پرهیز کنند و بدانند که با صلح و دیپلماسی به بهترین شکل می توانند به منافع هر دو ملت آمریکا و روسیه خدمت کنند، که این روند نیازمند تغییر مسیر سیاست خارجی فعلی ایالات متحده است.

 

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه