کد خبر : 70029تاریخ ثبت : 1396/12/20 15:25:52

۱۹۷ هزار موقوفه در کشور داریم/ بر اساس نیاز جامعه وقف کنیم

بوشهر - معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در حوزه‌های مختلف درمانی، آموزشی و مذهبی در کشور ۱۹۷ هزار موقوفه داریم.

به گزارش کوگانا

، احمد شرفخانی صبح یکشنبه در همایش بزرگداشت واقف نیک اندیش شادروان زائر حسین ریزی که در شهرستان جم برگزار شد اظهار داشت: برگزاری این برنامه‌های گوشه‌ای از زیبایی‌های وقف را بیان می‌کند.

وی با تقدیر از خدمات و تلاش‌های شادروان زائر حسین ریزی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم با برگزاری این بزرگداشت به این نکته اشاره کنیم که وقف تفکری برگرفته از کلام وحی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف وامور خیریه با اشاره به اینکه وقف تفکری است که انسان را پس از مرگ همچنان زنده نگه می‌دارد، اضافه کرد: این تفکر را می‌توان با واژه‌ای به نام بخشش برشمرد.

وی با بیان اینکه خداوند انبیاء و اولیا را با بخشش امتحان کرد ادامه داد: ساختار عالم خلقت ساختار بخشش و رحمت است و همه ما باید در این مسیر و با این روش حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام شرفخانی با بیان اینکه وقف سرشار از خوبی‌ها است، تصریح کرد: وقف برای رفع نیازهای جامعه است و می بایست بر اساس نیاز جامعه وقف کنیم.

وی با اشاره به اینکه موقوفه‌های بسیار زیادی در سطح کشور به مردم خدمات‌دهی می‌کنند، اضافه کرد: در حوزه‌های مختلف درمانی، آموزشی و مذهبی در کشور ۱۹۷ هزار موقوفه داریم.

امام جمعه شهر جم نیز در این مراسم پیرامون فضیلت‌های وقف نکاتی را بیان کرد و اظهار داشت: آثار و برکات بسیار زیادی از واقف نیک اندیش زائر حسین ریزی بر جای مانده است.

حجت‌الاسلام محمد گنجی با تقدیر از برگزاری این مراسم خاطرنشان کرد: برگزاری این برنامه‌ها زمینه ترویج و توسعه فرهنگ وقف را فراهم می‌سازد.

در پایان همایش از ۱۵ مقاله ارائه شده ۳ مقاله برتر شناخته شد. مقالات برگزیده توسط علی رسولی، علیرضا یزاف و سید مهدی محمدی  ارائه شد که طی آن مسئولین برگزار کننده به منظور تقدیر از ایشان به هر کدام کمک هزینه سفر به عتبات عالیات اهداء کردند.

شادروان زائر حسین ریزی از واقفان بزرگ استان بوشهر است که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی اراضی خود را وقف کرد و دارای ۶۱ رقبه با کاربری‌های کشاورزی، مسکونی، خدماتی و صنعتی است.

عواید این موقوفات صرف اجرای نیت واقف که اعزام افراد بی‌بضاعت و کم بضاعت به عتبات عالیات وزیارت امام رضا (ع) و پذیرایی زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) است.

همه ساله موکب این موقوفه در مرز شلمچه در ایام اربعین پذیرای اراتمندان ودوستداران اهل بیت عصمت وطهارت (علیهم السلام ) است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه