کد خبر : 69933تاریخ ثبت : 1396/12/16 11:48:23
جوانان کمال جویی و پیامدهای آن

جوانان کمال جویی و پیامدهای آن

روشن است که ترس از شکست مانع از تکمیل مسیر موفقیت دانشجویان یا کارکنان می شود لذا باید آنها را تشویق کرد تا اقدامات ساده ای را که می توانند با انعطاف پذیری کنترل شوند گام به گام دنبال کرده و انجام دهند.

به گزارش کوگانا،بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی شمار چشمگیری از جوانان در سراسر جهان از افسردگی شدید یا اختلالات اضطرابی رنج می برند و تمایل به رفع این روند در برخی جوامع به عنوان یک نتیجه از جنبه های بیش از حد احساس عاطفی و ذهنی وجود دارد.

 توماس کورن و اندرو هیل متخصصان روانشناسی و تحقیقات میدانی طی گزارشی به مجله هاروارد بیزنس ریویو وابسته به دانشکده بازرگانی هاروارد نتایج تحقیقات را در این رابطه منتشر کردند.شواهدی وجود دارد که وضعیت روحی و روانی جوانان ممکن است ناشی از تعیین استانداردهای بی شماری باشد که آنها برای خود تعیین می کنند که این روند  معمولاً بصورتی روتین آنها را با تبعات منفی شدیدی درگیر می کند جوانان به طور فزاینده ایده آل گرایی را که در برخی انتظارات غیر واقعی خود در دستاوردهای علمی و حرفه ای ظاهر می شوند و یا ظاهر آنها چگونه باشد یا آنچه که آنها باید بدست آورند و باید به یک اسطوره معاصر دست یابند و یا آن که همه چیز کامل باشد از جمله خودشان در این پروسه می گنجد.

 در ادامه این گزارش آمده است که کمالگرایی صرف یک هدف غیرممکن است. کسانی که به دنبال آن هستند حتماً خود را تحت فشار عدم موفقیت و اختلالات روحی خواهند یافت.

نویسندگان این گزارش تشریح می کنند: این ایده کمال گرایی مسئول افزایش شیوع بیماری های جدی روحی می باشد که انگیزه و موضوعی برای آخرین تحقیقات آنها شده است در خبرنامه روانشناختی مرتبط با عنوان پاسخ به یک سوال اساسی را مطرح می کند که بسیار مهم است آیا تعمیق کمال جویی در میان دانشجویان دانشگاه های آمریکایی، کانادایی و انگلیسی افزایش می یابد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، نویسنده این مقاله برای تعیین پاسخ خود متغیرهای چند نسل از دانشجویان دانشگاه ها را از سال 1989 تا 2016 بر اساس مقیاس کمال جویی چند بعدی مورد بررسی قرار داد. دامنه این اندازه گیری توسط متخصصان در زمینه کمال گرایی توسعه یافت. با استفاده از ابزار اندازه گیری مشابه که در زمان های مختلف جمع آوری شده به  آنها اجازه داده است که  آنها بتوانند با ارزیابی سیر ماجرا  پاسخ بدهند که آیا این ابعاد کمال در طول زمان تغییر می کنند یا خیر؟

به طور کلی محققان از مجموع 41،641 دانشجو در دانشگاه های آمریکا، کانادا و به جمع آوری داده ها و مطالعه بر روی آنها پرداختند. یافته ها نشان داد که روند کمال جویی این فرضیه تأثیر داشته نرخی صعودی را آشکار کرده است و مشخصاً از سال 1989 تا 2016 سطح کمال گرایی در میان دانشجویان تحصیلات تکمیلی افزایش یافته است.

شاید جالب ترین روند این تحلیل كمال گرایی اجتماعی توصیف شده كه دو برابر میزان كمك به خودكار آمدی فرد نسبت به دیگری را نشان است اما همچنان كمال گرایی در ابعاد مسائل بهداشت روانی افراد به طور جداگانه با اضطراب، افسردگی، ترس از اجتماع و افكار خودكشی، تابعی از  افزایش کمال گرایی اجتماعی توصیف شده که زمینه ای را برای تسری بیماری های جدی روانی در میان جوانان را فراهم می کند.

در مجموع یافته های این پژوهشگران سوالات مهمی را در مورد چگونگی ساختار جامعه و اینکه آیا تمرکز اجتماعی جامعه ما بر مقایسه طبقه بندی، غربالگری و رتبه بندی اجتماعی جوانان مطرح کرده است که این تحقیقات اثرات ویرانگر سلامت روان حاصل از کمال گرایی، برجسته نمایان می کند همچنین یک هشدار به مدارس دانشگاه ها و کارفرمایان داده که اینان باید دریابند که مدیریت رفاه جوانان می بایت به طور فزاینده ای مورد اهتمام قرار گیرد.

این گزارش بعضی از نکات فرهنگی را برای معلمان مدرسان و مدیران و مربیانی که ممکن است به آنها کمک کند تا برای کاهش تاثیر کمال گرایی بکار بندند مطرح کرده است این راهنمایی ها به کسانی که به سادگی به دنبال بهبود مدیریت کمال گرایی هستند و یا تلاش می کنند که زندگی آن ایده آل و آرمانی باشد بسیار مفید و موثر است.
 
شکست نقطه ضعف نیست

 کمالگرایان بدلیل ترس از شکست از فشار و استرسی فوق العاده در زندگی خود رنج می برند. انرژی انباشته شده پشت روحیه کمال گرایی عمدتا از اشتیاق به اجتناب از شکست در مواجهه با امتحانی مهم یا تحویل کار قبل از مهلت مورد نظر و همچنین ارائه طرح های کاری است. فرد کمالگرا می بیند که از ابتدا هر فرصتی که در مشت اوست ناکام می ماند، ترس از شکست است که  استانداردهای بیش از حد سنگین و میل به انجام کارها به نحو مطلوب، ترس مسلط بر آنها را افزایش داده که اگر آن نقش را به طور کامل و درست انجام ندهند با برخی از ضعف روحیه های داخلی مواجه خواهند شد از آنجا که کمالگراها از  استرس زیاد در زندگی شان رنج می برند استرس می تواند مشکلات روانی، روحی و جسمی دیگری ایجاد کند.

و پژوهشگر مذکور  به دانشجویان یا کارکنان توصیه می کنند تمرکز خود را به دور از فرصت های بالقوه و احتمالی فاجعه بار و هدایت آنها به آنچه که ممکن است یاد بگیرند. و اگر آنها شکست بخورند؟ هنگامی که همه چیز به خوبی پیش نمی رود، کمی همدردی و حمایت وجود دارد. افراد با سطوح بالایی از کمال معمولا بلند پروازانه، کار سخت و ماندگار هستند بنابراین همه چیز هموار خواهد شد.

اهداف سالمتری نسبت به جستجوی کمال گرایی وجود دارد پشتکار، استقامت، انعطاف پذیری، سعی و کوشش کیفی از ویژگی های مطلوب است و با ترس های مرتبط در پیگیری کمالگرائی همخوانی ندارد.

کسانی که سطوح بالایی از کمال گرایی را دارند با تعیین استانداردهای بالا، قابلیت اطمینان برای شکست را تا حدی قابل توجه برای خود مشخص می کنند که این رویه به اعتماد به نفس آنها آسیب می رساند. این افراد ممکن است نیاز به شناسایی واقعیت هایی داشته باشند و هدایت ها و مشاوره هایی را برای تعیین اهداف مناسب خود فراهم آورند. و با ترس های مربوط به پیگیری موضوعات کمال بدست نمی آید گاهی اوقات می تواند نیاز به دقت داشته باشد که خوب است اما اگر کمبود هدف داریم و یا یک هدف منطقی نباشد، با کسری نتیجه  همراه خواهد بود.

پایان دادن مرحله ی به اهداف بهتر از کمالگرایی است

 روشن است که ترس از شکست مانع از تکمیل مسیر موفقیت دانشجویان یا کارکنان می شود لذا باید آنها را تشویق کرد تا اقدامات ساده ای را که می توانند با انعطاف پذیری کنترل شوند گام به گام دنبال کرده و انجام دهند.

اهداف عالی دور از دسترس نه تنها مانع موفقیت در کمالگرایی می شوند بلکه تمایل دهنده در تعویق امور دشوار نیز می شود. لذا این عده هنگامی که در مرحله ی شکست می خورند با رفتن به سمت وظایف و نقشی که با خطرات ناشی از شکست روبرو هستند خود را بیش از گذشته در معرضه صدمه قرار می دهند و نتیجه گیری دشوار می شود. کمالگراها اغلب تمایل به تعویق انداختن اهداف خود که هنوز شروع نکرده اند نیز ندارند.

به خصوص زمانی که شمارش معکوس زمان تحویل هدف شروع می شود. این رکود می تواند با افسردگی و تبخیر توان وآرزو هایشان همراه باشد که به سلامت روان آسیب می رساند. تعویق چیزی نیست که آنها به طور داوطلبانه از خود نشان دهد اما روند مورد بحث پیوند این تحقیق را با نتایج ناکامی پشتیبانی می کند آشکار است که ترس از شکست در دانشجویان و کارکنان بازدارنده پیگیری کمالجویی آنان است ولی آنها را تشویق می کند تا اقدامات ساده ای را انجام دهند که می توانند با انعطاف پذیری کنترل شوند. ابتدا دشوارتر است.

اجتناب از تفکر بیش از حد به درک یادگیری آنها از تجربیات و موفقیت های قبلی کمک می کند اما بی قراری، استرس و انتقاد تند و سرزنش کمکی نمی کند.

این گزارش نتیجه گیری می کند: کمالجویی همچنان در حال افزایش است که این خود یک ویژگی گمراه کننده است که دقیقا در جزئیات تلاش و تعهد به کار شان نهفته است گر چه می تواند انگیزه و کارآیی شان را افزایش دهد ولی همچنین مانعی برحفظ سلامت روان و تعادل روحی فرد را فراهم می کند.


 منبع : Perfectionism Is Increasing, and That’s Not Good News- Thomas Curran - Andrew P. Hill
 

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه