کد خبر : 69900تاریخ ثبت : 1396/12/15 08:18:55
مردم اسرائیل به آینده خودشان بدبین هستند اعتراف روزنامه صهیونیستی یدعوت احرنوت

مردم اسرائیل به آینده خودشان بدبین هستند

درحالیکه رژیم صهیونیستی در حال آماده سازی خود برای جشن 70 سال از اشغال سرزمین فلسطین ، روزنامه یدعوت احرنوت از وجود یک حالت بدبینی در میان اسرائیلی ها در مورد آینده دولت شان آشکار کرد.

به گزارش کوگانادرحالیکه رژیم صهیونیستی در حال آماده سازی خود برای جشن 70 سال از اشغال سرزمین فلسطین ، روزنامه یدعوت احرنوت از وجود یک حالت بدبینی در میان اسرائیلی ها در مورد آینده دولت شان آشکار کرد .

 این روزنامه عبری، گزارشی را با توجه به شواهد موجود متکی بر نظرسنجی جدید به خود منتشر کرد.در پاسخ اخیر مخاطبین آن نشریه به این سوال اسرائیل در ده سال  آینده به کجا خواهد رسید؟ این نشریه تاکید کرد که بسیاری از آنها به سختی باور دارند که موقعیت بسیار بهتری از آنچه امروز است در انتظار اسرائیل خواهد بود .

شاخص آینده اسرائیلی ها را در همه مناطق، بخش ها، طبقات و جوامع وابسته بررسی می کند تا ببینند که آنها  اسرائیل را در سال 2028 می ببینند؟ این نظرسنجی در ماه فوریه گذشته با مشارکت نمونه هایی از جامعه ی آماری  مشتمل بر 624 اسرائیلی 18 ساله به بالا از جمله 501 یهودی و 123 عرب انجام شد.

نتایج نشان داد که 37.5 درصد از اسرائیلی ها بر این باورند که وضعیت امنیتی اسرائیل تغییر خواهد کرد، در حالی که 31 درصد معتقدند که وضعیت بهبود خواهد یافت و 20 درصد اظهار کرده اند که وضعیت امنیتی بدتر خواهد شد.

اکثریت اسرائیلی ها به میزان 60 درصد معتقدند که تا  2028 راه حل مصالحه با فلسطینیان، وجود نخواهد داشت در مقابل تنها 15 درصد احتمال برای رسیدن به توافق تا آن زمان را قبول دارند.

دهه آینده

این نظرسنجی نشان می دهد که اسرائیلی ها به قرارداد هسته ای با ایران اعتماد ندارند و 54 درصد معتقدند که ایران ظرف 10 سال سلاح های هسته ای را توسعه می دهد در حالی که 15 درصد معتقدند که ایران این کار را نمی کند.

برای صلح منطقه ای 40 درصد ترس از شکست برای رسیدن به یک توافقنامه صلح با دیگر کشورهای عربی را ابراز کرده اند در مقایسه با آن میانگین 34 درصد بر این باورند ممکن است که این اتفاق بیافتد در رابطه با وضعیت اقتصادی 53 درصد معتقد بودند که نرخ فقر در اسرائیل افزایش خواهد یافت در مقایسه با 21 درصد مخالف معتقدند که کاهش خواهد یافت.

بسیاری از اسرائیلی ها در مورد شکاف اجتماعی نگرانی دارند بطوری که 47 درصد گفته اند تقریبا فاصله بین یهودیان و اعراب (در فلسطین اشغالی مرز سال 1948) افزایش خواهد یافت در مقایسه با این میانگین  19 درصد از آنها گفتند آن روند کاهش می یابد.

خلاصه  دیدگاه جامعه اسرائیلی در سراسر نظرات اکثریت پاسخ دهندگان تایید شده روشن می کند که شک و تردید در مورد پیگیری پرونده های فساد افزایش یافته است برهمین اساس 49 درصد معتقدند که حجم فساد افزایش می یابد در مقایسه 22 درصد فکر می کنند که آن روند با کاهش روبرو می شود و همچنین معتقدند به احتمال زیاد 63 درصد از جناح راست اسرائیل در دولت تا 2028 ادامه می دهند در حالی که 8 درصد معتقدند چپ به قدرت باز می گردد.

اظهار نظر در نتایج این نظرسنجی  عمری یادلین، رئیس کالج  ساپیر علمی، نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که مردم اسرائیل مانند دهه گذشته البته با نگرانی و اینکه چه خوب یا بد است اوضاع را دنبال می کنند

اما ژنرال صهیونیست یوزی دایان در این باره گفته است اسرائیلی ها به مواضع خود در  منطقه چسبیده اند و به رویه ی سابق خود در قبال امور امنیتی، سیاسی و اجتماعی ادامه خواهند داد.

 

ترجمه: عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه