کد خبر : 69899تاریخ ثبت : 1396/12/14 13:29:52
صنعت گاز برای کنگان نقمت بود و برای دیگران نعمت

صنعت گاز برای کنگان نقمت بود و برای دیگران نعمت

مزایای توسعه ی میادین پارس جنوبی را کارشناسان گفته اند و کسی منکر آن نیست اما در طرفی دیگر واقعیت این است که توسعه ی میادین گاز پارس جنوبی برای مردم این شهرستان نقمت بوده است .

به گزارش کوگانا،داستانی از عهد باستان کشاورزی یک قطعه زمین بزرگ و قلب بزرگتر و مهربان داشت او میزبان کاشفان و بازرگانان می شود.

روز یک تاجر که میهمان کشاورز بود برای این مرد  از ثروث سرسام آور یک شبه کشف الماس ماجراهایی تعریف کرد کشاورز بسیار ذوق زده شد و تصمیم گرفت برای بدست آوردن الماس مسیری دیگر را انتخاب کند او پس از به فروش رساندن زمین به قیمتی ارزان و در جستجوی الماس راه مسافرت در پیش گرفت تا به ثروت عظیم دست یابد.

در طول سال های سفر، قهرمان داستان ما به منظور دست یافتن الماس راهی طولانی و دور درازی،را پشت سرگذاشت او علاوه بر اینکه زمین و آسایش خود را از دست داده بود  پول خود را هم در این مسیر از دست داد و در تنهایی سرگردان شد در آوارگی ناامیدی حیران مانده بود نه راهی در پیش و نه طریقی برای بازگشت داشت. آرزویش درورطه ی سرابی ساخته مشترک خود و میهمان به بن بست رسید.

 اما در این سوی ماجرا و همزمان مالک جدید زمین کشاورز در رودخانه ی که  کنار زمین مذکور عبور می کرد در حال آب تنی بود که بصورتی تصادفی سنگی درخشان و عجیب را یافت او سنگ را برداشته و به خانه برد در محلی آشکار قرار داد. همان تاجر  که سال ها پیش میهمان کشاورز بود وقتی را سنگ را دید بسیار شاد و خوشحال شد و از میزبان جدید پرسید آیا کشاورز  برگشته است او گفت نه، هیچ کس هرگز پس از فروش زمین او را ندیده است تاجر سنگ را برداشت و گفت: این سنگ گران قیمت است. که با مقداری کاربرروی آن وصیقل دادنش می توانی چشمان جواهرشناسان را خیره کنی.

و به مالک جدید زمین اصرار کرد محل یافتن آن را به وی نشان دهد، میزبان او را به رودخانه برد و آن دو در جستجو قطعات الماس دوم و سوم و چهارم را پیدا کردند معلوم شد که کل زمین  یک معدن بزرگ از الماس است اما کشاورز صاحب زمین بدون نگاه کردن به زیر پای خود و نشناختن قدر و بهای وجب به وجب زمین خود با آدرسی و نشانی دادن اشتباهی به انتهای دیگری از سرزمین رویاهای سراب مانند به دنبال الماس رفته است.

یه چیزی توی دنبال نخود سیاه فرستادن و بومیان صاحبان هوایی سرزمین پدری خود شدند ازا ینجا به بعد مسئولیت خواندن بقیه مطلب به عهده ی خود شما است.

 مزایای توسعه ی میادین پارس جنوبی را کارشناسان گفته اند و کسی منکر آن نیست اما در طرفی دیگر  واقعیت این است که توسعه ی میادین گاز پارس جنوبی برای مردم این شهرستان نقمت بوده است درست خوانده اید نقمت "در برابر نعمت چرا که از این رهگذر  در توسعه ی اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مردم این دیار نقش مثبت فراگیری پایداری گزارش و تثبیت نشده است مردم اینجا با فقرو از دست رفتن منابع کسب و کار عادی سابق و با انحلال زیرساخت فرهنگی ، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روبرو بوده اند و هستند و از آلاینده های متنوع زیست محیطی و پدیده متضاد و متعارض اجتماعی و اختلاف طبقاتی و تبعیض اقتصادی شدید رنج برده اند و بدتر اینکه تاسیسات و سازهای بزرگ و کوچک صنعتی در برابر چشمان آنها به ویترین و نمادی از بی عدالتی تبدیل شده است.

  برای مثال فقط در عرصه ی سیاسی وقتی حرف از انتخابات به میدان می آید به وِیژه در محبث انتخاب نماینده مجلس و اعضای شورا تنها بخشی از کمپ های کارگری هستند که نه کاری به شناخت کاندید دارند و دغدغه ی پیرامون سرنوشت منطقه و مردم در قبال اندک بهایی شایسته و بایسته خروجی آن تحت تاثیر قرار می گیرد و خط الراس صندوق انتخاباتی را هدف می گیرند و دوباره همه چیز از نو شروع می شود آنکه پول دار است و یا بر پول داری تکیه می کند برنده نهائی است و برهمین مبنا قاعدتاً حق با اوست که مراقب سود و زیان خود باشد. و منافع مردم در اولویت بعدی می ماند. و جالب تر اینکه در این رهگذر هر که بربام منصب می ایستد برای همه از ما بهتران بهترین گزینه است زیرا که توان و یا اراده ی بسیج قابلیت های نخبگان منطقه ی ندارد تا در ابعاد علمی و حقوقی به تحقق مطالبه گری و دستاوردی رضای بخش بپردازد.

به این عناوین نگاه می کنیم و تا ببینیم در مرور زمان و بترتیب قد تنها در  بخشی کوچک چه میزان از سکو ی بالاتربه سکو ی پائین تر تنزل یافته ایم از سال 84 که طرح آمایش سرزمینی مناطق تحت تاثیر پارس جنوبی ابلاغ شد تا طرح پیشنهادی به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، مسعود نصوری با اعلام این خبر گفت: برای تهیه و تدوین سند آمایش سرزمینی بوشهر ۹۰ میلیارد ریال مصوب شده است که با انعقاد قرارداد به مجری پرداخت می‌شود.( ۱۳۹۲) وی با بیان اینکه استان بوشهر سرزمینی ملی و فرا ملی است، اظهار کرد: تهیه و تدوین سند آمایش سرزمینی در استان بوشهر امری ضروری است چرا که بدون این تهیه این سند توسعه پایدار در کوتاه مدت میسر نمی‌شود.

 طرح مطالعاتی آمایش سرزمینی استان بوشهر آغاز شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان بوشهر گفت: برای تدوین سند آمایش سرزمینی طرح مطالعاتی این آمایش در استان بوشهر آغاز شده است.16 مهر ۱۳۹۴

  مهدی یوسفی به اشاره به اهمیت و جایگاه شهرستان کنگان در زمینه نفت و گاز و صنایع مرتبط خاطرنشان کرد: باید با همکاری نخبگان و جوانان یک اتاق فکر در شهرستان کنگان راه اندازی شود و از نظرات نخبگان این شهرستان استفاده شود.تاریخ انتشار:( ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)

همه این عبارات ها به منظور ساخت ایجاد یک توسعه ی متوازن و اقتصاد متنوع و یک ایده مولد با رعایت منافع ملی که در رفاه و سعادت همه شهروندان موثر باشد تکیه دارد و این چیزی بود امکان پذیر بود به ویژه هنگامی که تقریباً همه به فروپاشی ستون فقرات مالی و زمینه های آسایش اجتماعی بومیان اذعان کردند و همگان به اولویت های خود در طرح کلی توسعه اقتصادی برنامه ریزی در کنار اهداف ملی و منطقه اعتراف داشتند و به اتخاذ یک سیاست عاقلانه تعاملی در جلسات پی در پی به عنوان بخشی از یک برنامه حساب شده و ارتباط سالم انسانی و محیطی با همه ی عناصر و عوامل منطقه سخن گفتند.

آنها بر لزوم توجه به این منطقه در استراتژی گازی و پتروشیمی از منظر این واژه ها در راهبردهای کوتاه ، متوسط ​​و بلند مدت در شیوه ای یکپارچه، در تمام مراحل، اعم از عملیات استخراج  گاز تا بهره برداری شامل مرحله صنعتی پالایش و پتروشیمی از طریق ایجاد زیرساخت های لازم برای مشارکت و نقش شهروندان وعده ها دادند.

همان گونه که بسیاری از فرآیندهای مشابه در مناطق صنعتی دیگر سرزمینی با فرض خواسته بر شرکت های خود بر همین مبنا قوانین و مقرراتی مورد نیاز بومیان از  یک رویکرد تدریجی با اولویت بخشیدن به بازسازی زیرساخت ها و تقویت آنها با تمرکز نهفته در ظرفیت شرکت های ملی و در صورت لزوم  استفاده از شرکت های تخصصی وفتی برای توسعه چنین خدماتی فنی فرصت ها را برای آموزش و توسعه سایر قابلیت ها، ظرفیت ها در شیوه نامه ای پیوسته  تدوین و اجرائی کنند.

ولی در شهرستان ما این نوع سیاست توسعه گرا در خدمت منافع رابطه مند بود و نه ضابطه مند. که برای به تعویق انداختن حتی خواسته ی نه چندان پر هزینه مثل اشتغال و یا حمایت از باشگاه ورزشی و ورزشکاران شهرستان هم در عین همه شایستگی ها اجباراً  تسلیم  بی عدالتی ها قرار گرفته و تحت شگرد هایی خاص سایر مطالبات نیز  به سرنوشتی در روند حذف تدریجی دچار فراموشی شده است مدعیان خدمت به مردم نیز اینگونه قابل پیشبینی است اغلب در حدود دو دهه گذشته در امتداد  بیست سال آینده تنها به تائید و تکرار و تفقد ظاهری مطالبات مردمی در این حوزه مشغول شدند.

گرچه مهم است که اینان نه تنها به کشف منابع و استخراج و توسعه ی آن، بلکه همچنین نحوه پاسخ دولت به خواسته های متعارف مردم به عنوان چالشی اساسی نگاه کنند. و داد و  پرداخت های متقابل را در ترازوی واقعیت رخ دادها بسنجند و منابع  و نقش تعهدی وزارت نفت را در توسعه و پیشرفت این شهرستان را با افزایش واقعی نرخ رشد پس از توسعه ی میادین گازی از سطوح پایین(ابتدایی) تا سطوح بالاتر(نهایی)  رصد کرده و پیگیر باشند.

و بدانیم که فناوری همچنین زمان و تنوع اولویت بند یا هداف و ضرورت ها را از کشف تا بهره برداری  تغییر می دهد و همان طور که صنعت طبیعت منطقه را با چالش بالقوه تغییر داده است. اما روشن است که ما اولین و آخرین شهرستانی هستیم وخواهیم بود که کشف میدان های بزرگ گاز و نفت بتواند این گونه آن را قربانی کند و پاسخی مطلوب به مطالبه گری های شهروندانش دریافت نکند.

 این نوشتار را با داستان کوتاه درباره پابلو پیکاسو، (1881- 1973)هنرمند بزرگ اسپانیایی، به پایان می رسانم یک روز زنی او را در بازار دید و  یک قطعه کاغذ آورد. و با خوشحالی گفت: آقای پیکا سو من یکی از علاقمندان شما هستم خواستم خواهش کنم  یک چیزی را  برایم نقاشی کنید؟ پیکاسو سریعاً طرحی را کشیده لبخندی زد و گفت: ارزش این نقاشی یک میلیون دلار است.

در پاسخ آن زن با تعجب گفت اما آقای پیکاسو،کار شما فقط سی ثانیه طول کشید تا این شاهکار کوچک را نقاشی کنید.

پیکاسو : "خانم محترم" اما باید بدانید که من 30 سال زحمت کشیده ام تا بتوانم این شاهکار را در 30 ثانیه رسم کنم.

و اینک برداشت درست تر است برخی فقط حدوداً 20 سال زحمت کشیده اند تا سابقه و قدمت بیش از هزار ساله این شهرستان به اینجا ختم شود. و دو دهه نقشه کشی برای آنها کافیست تا درِ این شهرستان را تخته کنند و با دهن کجی به مردم آن، دهن شان را گِل بگیرند و این گونه نتیجه میگیریم که گاز برای آنها نعمت است و برای ما نقمت است.

 

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه