کد خبر : 69799تاریخ ثبت : 1396/11/30 08:23:55
غرب در حال فروپاشی است گاردین:

غرب در حال فروپاشی است

تحلیگر انگلیسی تخریب ادارات و نهادها، انحلال کارگروه ها و تیم های اسم و رسم دار، کنار زدن کارشناسان، بستن برنامه های تحقیقاتی و توهین به کارمندان دولت، نابود کننده دستگاه های دولت و موسسات مردمی است که از ما محافظت و مراقبت می کنند.

به گزارش کوگانا،فروپاشی زیست محیطی قرینه رفتار مخرب دولت ها است. ما در معرض فروپاشی قرار گرفته ایم و هیچ راهی برای فرار از آن نداریم. نویسنده این مقاله جورج مونبیوت روزنامه گاردین با این مقدمه شروع به نوشتن درباره عنوان مذکور کرده است نویسنده از  آستانه ی فروپاشی تمدن غرب پرسشی را مطرح می کند؟ و خود پاسخ  می دهد:ترجیحاً همین  طور است، اما چرا فقط غرب بله، برخی از دولت های غربی در موج نابودی خود دخالت دارند.

دولت های غربی خود را ویران می کنند؟

در عصر پیچیدگی عظیم و بحران های در هم آمیخته مدیریت ترامپ برای بهبود وضعیت خودش به جایگزینی گزینه های تکنولوژیکی با کسب و کار اقدام کرده است. دونالد ترامپ ممکن است این استراتژی را تغییر دهد اما هدف استیو بانون از بین بردن ساختار اداری دولت ،سیاست مرکزی او شاید تنها نیت او است.

این تحلیگر انگلیسی در رابطه با مقدمه ی خود توضیح می دهد تخریب ادارات و نهادها، انحلال کارگروه ها و تیم های اسم و رسم دار،  کنار زدن کارشناسان، بستن برنامه های تحقیقاتی و توهین به کارمندان دولت، نابود کننده دستگاه های دولت و موسسات مردمی  است که از ما محافظت و مراقبت می کنند.

جورج مونبیوت برای تشریح مطلب خود نمونه  های متعددی را تشریح می کند یک سری مطالعات که در چند ماه گذشته منتشر شده اند کشف تاثیرات عظیم آلاینده ها در پژوهشی که  بوسیله ی مجله پزشکی انگلیسی منتشر شده نشان می دهد که قرار گرفتن  جنین مادران قبل از زایمان در معرض  آلودگی هوا در شهرها، نوعی فاجعه بهداشت عمومی است. که  اطفال در معرض این آلودگی را با کم وزنی  هنگام تولد، انسداد ریه و کاهش رشد مغز در کودک همراه است و مجموعه ای از بیماری های ناتوان کننده و کشنده در آینده را باعث شده است.

گزارش دیگری که در سایت لانست منتشر شده آشکار می کند که تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی سه برابر مرگ و میر ناشی ازبیماری هایی مانند ایدز، مالاریا و سل است. توجه دیگر نشان می دهد که آلودگی و آلاینده های فزاینده بقای جامعه ی انسانی را تهدید می کند.

یک سری مقالات درمجله ی زیست شناسی «PLOS Biology» نشان می دهد که هیچ اطلاعات ایمنی قابل اعتماد در مورد تعداد بسیاری از 85 هزار مواد شیمیایی مصنوعی که ممکن است  مادر معرض آن قرار گیریم وجود ندارد.

نویسنده اشاره می کند که با تحقیق در خصوص صدها مورد از انواع این مواد شیمیایی اثبات شده است که آلودگی خون و ادرار تقریبا همه افرادی که تقریبا آنها را به نوعی آنها را مصرف کرده اند دربرگرفته است و استفاده از این مواد هر سال افزایش می یابد و ما هیچ تصوری از اثرات احتمالی آنها را به صورت فردی و جمعی نداریم.

در پاسخ به این نتایج، دولت ترامپ به طور سیستماتیک یکپارچگی آژانس حمایت محیط زیست ( EPA ) را تخریب کرده برنامه انرژی پاک را نابود کرده استانداردهای زیست محیطی خودروها را لغو و ممنوعیت chlorpyrifos (آفت کش ها در ارتباط با نقص ادراک شناختی و رفتاری کودکان) لغو کرده که اینها در لیستی چشمگیر از حمایت های عمومی حذف شده است در واقع همه چیز تباه شده است.

در انگلستان نیز دولت هایی پی در پی برسرکار آمده اند که توانایی خود را برای پاسخ دادن به بحران ها کاهش داده اند. یکی از نخستین موارد مرتبط  اقدام دیوید کامرون در تعطیلی سیستم های هشدار دهنده زود هنگام  در دولت او  بود یعنی از دور خارج کردن کمیسیون سلطنتی آلودگی محیط زیست و کمیسیون توسعه پایدار، او نمی خواست به آنچه که  می گفتند گوش دهد آنها مشاوران مستقل را اخراج کردند و طرفداران خودشان را جایگزین کردند؛ این همان چیزی بود که قبل از سقوط بسیاری از امپراتوری اتفاق افتاد.

اما این بیماری ها به غرب محدود نمی شود. ظهور عوام فریبی در همه جا با سقوط  زیست محیطی در سرتاسر جهان، انقراض مهره داران، حشرات، ازبین بردن جنگل های بارانی، خزه ها و گلسنگ ها، تخریب خاک و آبخوان ها و تخریب سیستم های حیاتی زمین مانند جو، اقیانوس ها، در مقیاس های شگفت انگیز که با بحران های هم پوشانی همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما کشورهای فقیرتر تحت تاثیر بیشتری قرار خواهند گرفت.
 
کدام نیروها بشریت را تهدید می کنند؟

نویسنده خاطرنشان می كند كه نیروهایی كه خوشبختی ما را تهدید می كنند در همه جا یكسان هستند اولین و مهمترین تأثیر قدرتمند پول و شركتهای بزرگ است كه دولت اداری مانع از منافع مستقیم آنها می شود. این قدرت ها با تأمین هزینه های کمپین های انتخاباتی، متفکران و روزنامه نگاران و جذب برخی تحصیلکردگان و روشنفکران بصورت خصوصی و آموزش دانشگاهیان در جهارچوب دلخواه که بدینوسیله تهدید جدی را علیه دموکراسی واقعی تقویت می کنند. اگر می خواهید بدانید که چگونه کار  می کنند کتاب( پول سیاه) جین مایر را مطالعه کنید.

ارتباطات، انعطاف پذیری را تا نقطه خاصی افزایش می دهد. به عنوان مثال اگر کمبود غذای محلی وجود داشته باشد، بازارهای منطقه ای یا جهانی به ما اجازه می دهند که از تولید مواد غذایی در جای دیگر استفاده کنیم اما در سطح معینی ارتباط و پیچیدگی انعطاف پذیری ممکن است غیر قابل کنترل و خارج از اراده و انتخاب ما باشد.

ویژگی های شدید سیستم حاکم برجهان، همراه با ناتوانی مغز انسان در درک آن می تواند به جای کنترل بحران، باعث گسترش بحران شود و ما در معرض خطر کشیدن یکدیگر قرار داریم. دنیای جدید باید بپرسد آیا جامعه پیچیده در آستانه سقوط و فروپاشی است؟

 جوامع پیچیده بارها پیش از این سقوط کرده اند. اما این ماجرا همیشه چیز بدی نبود همانطور که جیمز اسکات در کتاب Against the Grain خود در مورد دانه، زمانی که سلطه ی مرکزی شروع به فروپاشی کرد اپیدمی مشکلات، شکستهای محصول، سیلها ، فرسایش خاک، یا فساد اداری مخرب، سرکردگان ماجرا این فرصت را برای فرار داشتند تا در بسیاری موارد به وحشیان بپیوندند.

این اتفاق به اصطلاح به آغاز ثانویه دوباره معروف شد و منجر به بهبود چشمگیری در ایمنی، تغذیه و نظم اجتماعی شد. انتقال به بربریت تلاش فردی برای بهبود زندگی محدود وی بود که ممکن است دوران تاریکی بهترین زمانهای زندگی در مقایسه آن دوران باشد.

با این اوصاف اما امروز هیچ جایی برای بازگشت وجود ندارد. مناطق زیست محیطی و اکوسیستم های غنی که  از کشاورزان، ماهیگیران، عشایر و پناهندگان پشتیبانی می کردند، به نواحی نادر تبدیل شده اند نسبت کوچک از جمعیت فعلی قادر به انطباق با زندگی وحشی (محیط فرسوده و طبیعت فرسایش یافته  محدوه خود خواهند بود.

طبق یک برآورد در طول عصر پارینه سنگی میانه بیش از 5 هزار نفر در  سرزمین بریتانیا وجود نداشته است یعنی زمانی که مردم با ماهیگیری و صیادی دور هم جمع شده تا زنده ماندند و اکنون در دوران دموکراسی، دولت پیچیده با تمام معایب آن بین ما و بلایای طبیعی قرار گرفته است .


تهیه وترجمه : نجوای کنگان

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه