کد خبر : 69774تاریخ ثبت : 1396/11/16 11:13:03
ریاضی، رای انتخاباتی و سایر پروژه های زندگی را پیش بینی می کند

ریاضی، رای انتخاباتی و سایر پروژه های زندگی را پیش بینی می کند

با توجه به پیشرفت تکنولوژی دانشمندان ممکن است دریابند که ما می توانیم رفتار انسانی را بخوبی در یک منطقه پیش بینی کنیم در حالی که هنوز هم اطالاعاتی از منطقه دیگر وجود ندارد. به عنوان مثال تشخیص چهره ساده تر از موضوع باید شبیه سازی شود زیرا بینایی یکی از بسیاری از سیستم های پردازش حسی انسان است.

به گزارش کوگاناشاید جالب ترین  موضوع درمیان پدیده هایی که در اینجا ذکر می شود، پیش بینی رفتار انسان باشد. دانشمندان نه تنها قادر به استفاده از ایده های خود در مطالعه پدیده های علمی هستند بلکه از این اطلاعات برای پیش بینی آینده نیز استفاده می کنند.این همان چیزی است که  سایت کونوریشن طی مطلبی اختصاصی به تشریح آن پرداخته است.

این گزارش توسط دانیل جی دنیس، استاد یار روانشناسی کمی در دانشگاه مونتانا و بریانا یانگ، نامزد دریافت دکترا ی برنامه آزمایشی در همان دانشگاه تهیه شده است مبنی بر اینکه هواشناسی که در حال مطالعه فشار اتمسفر و سرعت باد برای پیش بینی طوفان های آینده هستند و یا زیست شناسی که می تواند رشد تومور را براساس اندازه و توسعه فعلی آن پیش بینی کند و یا یک تحلیلگر مالی  که می تواند پیش بینی ها و افت در بازار سهام را بر اساس چیزهایی مانند ارزش بازار یا جریان نقدی  را مطرح کند. همگی در کار خود بر این شیوه متکی هستند.

شاید جالب ترین موضوع در میان پدیده هایی که در اینجا ذکر شد پیش بینی رفتار انسان باشد. تلاش برای پیش بینی رفتار مردم از زمان آغاز بشر وجود داشته است. انسان های اولیه اعتماد خود بر غرایز خود قرار داده اند. اما امروزه بازاریابان، سیاستمداران، وکلا و دیگران در عصر پیش بینی رفتار انسان زندگی می کنند. در واقع پیش بینی رفتار انسان در تمام اشکال آن اکنون کسب و کار سودآوری است.

چگونه ریاضیات می تواند رفتار ما را به طور کلی پیش بینی کند؟ علیرغم پیشرفت های در تجزیه و تحلیل بازار بورس، اقتصاد، رای سیاسی در انتخابات و علوم اعصاب شناختی با وجود نهایت تلاش دانش برای پیش بینی رفتار انسان اما ممکن است که تا این جای کار علم قادر به انجام این کار با اطمینان کامل نباشد.

داده های بزرگ و دقیق

از لحاظ تاریخی پیش بینی دانشمندان به دلیل کمبود اطلاعات محدود شده است اما در سال های اخیر قدرت محاسبات رایانه ی و روش های جمع آوری داده ها به اندازه ایجاد یک زمینه درعرصه ی جدید پیشرفت کرده اند تحت عنوان داده های بزرگ با توجه به حجم گسترده ای از داده ها جمع آوری شده دانشمندان می توانند روابط تجربی بین طیف گسترده ای از متغیرها را بررسی کنند.

به عنوان مثال آمازون از تجزیه و تحلیل پیش بینی استفاده می کند تا حدس بزنید کتاب هایی که ممکن است براساس مرور قبلی یا تاریخ خرید به نظر می رسند که مورد علاقه مخاطبین باشد را بار دیگر منتشر کرده و یا موضوعات مشابه را تهیه کند. به همین ترتیب کمپین های تبلیغاتی آنلاین اتوماتیک به ما می گویند که وسایل نقلیه ای که ممکن است مورد علاقه ما باشد براساس امکانات وسایل نقلیه ای است که ما روز قبل دوست داشته ایم که می توان آن را ارتقاء داد.

این گزارش همچنین نشان می دهد که بازاریاب ها از پرونده ها و گواهی های تولد استفاده می کنند تا ببینند که با کدام تبلیغات محصولات کودک می توانند بازار مربوطه در دست بگیرند آنها حتی حدس می زنند چه زمانی شما به این چیزها نیاز دارید زیرا بر اساس مراحل تکامل کودک شما، بسیاری از ابزارهای پیش بینی به یادگیری عمیق متکی هستند. الگوریتم های ریاضی بر اساس عملکرد بیولوژیکی مغز و استفاده از تعداد زیادی از داده ها برای یادگیری الگوهای لازم ترکیب می شوند.

الگوریتم های رایانه ی می توانند با استفاده از عواملی مانند هویت هر قاضی تاریخ ثبت پرونده دلایل و شواهد و سایر عوامل به طور دقیق نتیجه پرونده های دادگاه عالی را پیش بینی کنند اگر چه دقت الگوریتم تنها 70 درصد این پروسه را تشکیل می دهد اما در واقع نسبت به کار فرمایان حقوقی برتر است.

دیگر اینکه الگوریتم های کامپیوتری نشان داده اند که تلاش های خودکشی را به دقت92 درصد پیش بینی می کنند که می توان گفت: دقیق تر از بهترین ارزیابی های انسانی عملکرده است. ریاضیات ممکن است بتواند رفتار تروریستی را که به حملات منجر می شود به ما اطلاع دهد در یک مطالعه محققین با بررسی سوابق فعالیت های تروریستی در ایرلند به ویژه آنهایی را مورد مطالعه قرار داده اند که از آنها  پس از یک حادثه، استفاده می شد و احتمال حادثه دیگر متوالی بیشتر می رفت به عبارت دیگر حوادث مستقل نبودند. این آگاهی عملی در رابطه با موضوع ممکن است برای جامعه مفید باشد. برهمین پایه بسیج تلاش ها بلافاصله پس از یک حمله در انتظار حمله دیگری را شکل می داد.

آیا پیش بینی دقیق امکان پذیر است؟

داده های بزرگ روش های پیش بینی را به طور فزاینده ای دقیق تر ساخته است. اما آیا می توان رفتار انسان را با دقت کامل مورد پیش بینی قرار داد؟ ساده ترین معادله Y = F (x) است، که از نظر X « Y خوانده می شود. فقط یک مقدار کمی برای X وارد کنید و دانشمندان ارزش Y را به شما می گویند. معادله پیچیده تر، مقادیر بیشتری هستند که ما نیاز داریم.

Image result for Can math predict what you'll do next

 

البته این مورد همیشه کار نمی کند. طوفان مسیرهای پیش بینی نشده را طی می کند که در مدل های آب و هوایی ارائه شده پیش بینی نشده است. تومور ممکن است رشد کند یا سریعتر از حد انتظار باشد. دانشمندان مانند هر کس دیگری به ندرت دقیقا چیزی را پیش بینی می کنند. هر گونه اطلاعاتی که شما دارید و مدل ریاضی خود را دارید آینده ناشناخته است.

بنابراین دانشمندان باید خطا در معادله اساسی ما را بپذیرند. این نکته به این معنی است: Y = f (X) + E از آنجا که E شامل ناتوانی ما در پیش بینی دقیق می شود. این بخشی از معادله ی است که ما را  ضعیف نشان می دهد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی دانشمندان ممکن است دریابند که ما می توانیم رفتار انسانی را بخوبی در یک منطقه پیش بینی کنیم در حالی که هنوز هم اطالاعاتی از منطقه دیگر وجود ندارد. به عنوان مثال تشخیص چهره ساده تر از موضوع باید شبیه سازی شود زیرا بینایی یکی از بسیاری از سیستم های پردازش حسی انسان است.

از سوی دیگر پیش بینی رفتار رای دهندگان به ویژه بر اساس انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 یک داستان جذاب دیگر است. دلایل پیچیده و در عین حال مبهم بسیاری وجود دارد که چرا مردم آنچه انجام می دهند همان چیزی است که می خواهند انجام بدهند.

محققان نتیجه می گیرند که برخی هنوز هم حداقل در نظریه می گویند که پیش بینی ایده آل ممکن است روزی امکان پذیر باشد. تا آن زمان با موفقیت کَمّی، ریاضی و آمار ممکن است به ما کمک کند که به طور فزاینده ای برای آنچه که مردم در آینده انجام می دهند آماده شویم.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه