کد خبر : 69769تاریخ ثبت : 1396/11/15 11:33:14
 چرا مردم ایران رژیم پهلوی را سرنگون کردند؟ رسانه های بین المللی:

چرا مردم ایران رژیم پهلوی را سرنگون کردند؟

جنایت ها و پول های به سرقت رفته توسط خاندان پهلوی را از رضا پهلوی اگر که مدعی میراث داری پهلوی است مطالبه کند. در زمان پهلوی بود که غیرت دینی، همت ملی، عزت انسانی و استقلال کشور در ازای سرسپردگی تام به بیگانگانه فروخته شد.

به گزارش کوگانابخشی از این موضوع در گزارش های رسانه های بین المللی به چشم می خورد: هیچکس نمی تواند تاریخ معاصر را بسوزاند؟ و هیچ کسی نمی تواند برجنایت و رسوایی هایی محمد رضا سرپوش بگذارد. و هیچکس نمی تواند بی عرضگی رضا پهلوی را در ناتوانی حداقلی بابت پیگیری علت تبعید پدر بزرگش رضا شاه به جزیره موریس و ضایع شدن خوش خدمتی پدرش محمدرضا را بابت نوکری در مقابل آمریکا و اسرائیل و انگلیس و نهایتاً معدوم شدن در مصر کتمان کند.

بنابراین هرکس که مدعی پیگیری حقوق ملت است باید کیفر خواست جنایت ها و پول های به سرقت رفته توسط خاندان پهلوی را از رضا پهلوی اگر که مدعی میراث داری پهلوی است مطالبه کند. در زمان پهلوی بود که غیرت دینی، همت ملی، عزت انسانی و استقلال کشور در ازای سرسپردگی تام به بیگانگانه فروخته شد.

  شاه هنگام فرار از کشور چه میزان ثروت ملت را با خود برد؟

اولین بخش همان ۶۲ میلیون دلاری بود که همه شندیدند و همه جا هم اعلام شد و شاه تا زمانی که زنده بود ۱۲ میلیون دلار این پول را خرج کرد و ۵۰ میلیون باقیمانده به خانواده اش رسید. و همچنین در کنار این مبلغ هنگفت دستور پر کردن و بستن چمدان‌ها و صندوق‌ها در روز ۲۳ دی‌ماه ۱۳۵۷ با تایید شاه و به دستور فرح صادر شد. فرح دستور داد ۳۸۴ عدد چمدان و صندوق بسته شود.

یک تیم از افراد مورد تایید فرح جمع‌ آوری و بسته‌بندی همه‌ گونه عتیقه، جواهرات و الماس‌های گرانبها، ساعت‌های تمام‌طلا، تاج و نیم‌تاج‌های تمام زمرد را بر عهده داشتند. این گنجینه از جواهرات و عتیقه‌جات در مکان‌های امن کاخ نیاوران نگهداری می‌شد. فرح بر همه‌ بسته‌ بندی‌ ها نظارت کامل داشت.

بسته‌بندی و جمع‌آوری دلار‌های آمریکایی که از ماه‌ ها قبل نقدا جمع شده بودند توسط بخش مالی دربار انجام گردید. تاج شاهنشاهی با ۳۳۸۰ قطعه الماس و ۵۰ قطعه زمرد، ۳۶۸ حبه مروارید و با وزن ۲ کیلو و ۸۰ گرم و از نظر قیمت غیرقابل تخمین و تاج ملکه با ۱۶۴۶ قطعه الماس و تعداد متنابهی از جواهرات دیگر و طلا به ارزش ده‌ها میلیون دلار به عنوان بخش اندکی از جواهرات ربوده شده سلطنتی هستند.

در اکتبر سال 1974جشن 2500 شاهنشاهی 2500 ساله ایرانی برگزار شد. چهره های خارجی و عرب به یک رویداد سه روزه که سراسر آن اسراف مفرط بود دعوت شده بودند برای نمونه در آن برنامه  بیش از یک تن خاویار آورده شده بود، و 200 آشپز فرانسوی برای تهیه غذای مهمانان و پذیرائی فعال بودند.

هزینه های رسمی این مراسم 40 میلیون دلار اعلام شده بود، اما برآوردهای دیگر نشان می دهد که مبلغ کارشناسی شده بین 100 تا 120 میلیون دلار می باشد در حالی که همان سالها استان ها و مناطقی بسیاری تحت خشکسالی، قحطی و فقر قرار داشتند در اواخر سال 1974 به جای ایجاد "تمدن بزرگ"، همان طور که شاه قول داده بود، زنگ تورم و فساد و "شکاف طبقاتی عمیق" میان غنی و فقیر، روستایی و شهر آشکار شده بود.

شاه به ویژه به جهت چند مورد زیر مورد تنفر مردم قرار گرفته بود.

1- رژیم شاه روابط خود را با اسرائیل تقویت کرده بود.

2-سرکوب مجاهدین مبارزین و بقیه مخالفان چپ و نقض قانون اساسی ایران که در سال 1906 ایجاد شده بود.

3- برنامه اقتصادی، که در سال 1974 که توسط شاه اعلام شد با جاه طلبی خود و دربار در سوء استفاده از درآمدهای نفتی همخوانی نداشت.

4-سیاست اقتصاد ریاضتی ملوکانه که بخش بزرگی از فقرا را خشمگین کرده بود.

5-اصلاحات ارضی نمایشی که بع نفع فئودالها و سرمایه داران تمام شد.

6 - فریبکاری تحت عنوان انقلاب سفید 1963

7- کاپیتولاسیون و اعطای امتیازات ویژه به بیگانگان به خصوص آمریکایی ها

8- به زندان انداختن و تبعید امام خمینی (ره) و اهانت به ایشان

9- کشتار جوانان انقلابی و معترض از سال 41 به بعد

10- فساد اخلاقی و اقتصادی گسترده خاندان پهلوی و دربار شاه

پشتیبانی از شاه ازسوی انگلستان و آمریکا مجانی نبود علاوه بر پرداخت بهای آن از مسیر اهدا و فروش نفت شاه با سفر به ایالات متحده در سال  1950 برسمیت شناختن اسرائیل در سال 1950 راه را برای گسترش روابط و تبادل سفیر میان دو طرف فراهم کرد.

سازمان فداییان اسلام که در سال 1946 تأسیس شد به رهبری نواب صفوی مبارزاتی را علیه نمادهای رژیم و نمایندگان شاه آغاز کرد رضاماد،نخست وزیر سال 1951 که یکی از برجسته ترین مخالفان ملی شدن نفت بود گروهی از نمادهای رژیم را به قتل رساند و صفوی با همراهانش در سال 1955 طی محاکمه ی فرمایشی به شهادت رسیدند.

با توجه به این حوادث، نقش برجسته ی دخالت ایالات متحده آمریکا در امور داخلی ایران کاملاً مشهود است. در سال 1954 کنسرسیوم نفت خام آمریکا برای حمایت از رژیم شاه با پول و سلاح تاسیس شد. در عین حال، شرایط اجتماعی و زندگی مردم ایران به مرز خطرناکی رسید.

برای نمونه سرانه درآمد طی آن مراحل در ایران 100 دلار برای فرد به نسبت 276 در عربستان سعودی، 166 در مصر و 2343 در آمریکا ثبت شده است.

شاه بزعم خود برای تحکیم قدرت حل و فصل با بازسازی ارتش و واگذاری موقعیت های حساس نزدیک به خود به یهودیان و بهائیان و اعلام حالت اضطراری در کشور به تعقیب دانشمندان و معترضین پرداخت  و به ارتکاب قتل و عام و جنایتی شدید علیه ملت دست زد.

 شاه در زمان بازگشت به سلطنت پس از کودتا علیه مصدق و امدار همکاری سرویس اطلاعاتی ایالات متحده بود که دیگر از سال 1953 به طور فزاینده ای به برنامه های آمریکا سرسپردگی نشان داده است بطوری که  تعداد مشاوران نظامی و غیرنظامی آمریکایی به تعداد چهل هزار نفر افزایش یافته است.

شاه قانون مصونیت خاصی رابا عنوان کاپیتولاسیون به آنها داده و مجددا با به رسمیت شناختن اسرائیل در سال 1961 موجب خشم علمای حوزه در قم و به ویژه امام خمینی(ره) فراهم آورد زیرا ایشان شدیدا با این دو اقدام مخالف بودند و اعلام انزجارنموده و آن را محکوم کردند.

در مقابل در سطح اجتماعی و داخلی به دلیل افزایش تولید نفت و سرمایه گذاری برآن بر مظاهر اسراف اغراق آمیز صرف شد خانواده سلطنتی و اشرافی ایران با رقابت برای ساخت کاخ های لوکس، کنسرت ها، سفرهای خارجی گرانقیمت و توسعه کشور به نام انقلاب سفید کودتا یی علیه مناطق کشاورزی و روانه کردن مهاجرین بسیاری به شهرهای بزرگ به خصوص پایتخت تهران، به مناطق جذب شد و افراد زیادی بیکارشدند در واقع هدف توسعه و هدف انقلاب سفید است ایجاد یک بخش صنعتی به نفع بانک های ثروتمند و سرمایه گذاری خارجی بود در طول دوره زمانی بین 1962 1972 سه میلیون نفر آواره سهم نیرهای ماجر بود.

 مراحل نزدیک شدن به غرب از سوی رژیم شاه در سال 1960 آغازی برای تحریک احساسات اسلامی و تحقیر مردم ایران محسوب شد این رژیم با ایجاد کانال تلویزیونی خصوصی در ایران پخش فیلم ها و برنامه های سینمائی ایالات متحده و همچنین ترویج افتتاح کافه ها و کلوپ های شبانه و سالن های رقص و کاباره و میخانه ها به ترویج برنامه های زشت و ناپسند ابعاد تازه ی داد که آمار این تعداد مراکز فساد تنها در تهران به 1876 رسید و ورود به مواد مخدر در معتادان با یک میلیون نفر در سال 1972 بخشی از این ماجرای وحشتناک بود.

 دانستن اینکه مشهور ترین فرد خاندان پهلوی در مدیریت ماجرا خواهر شاه، اشرف پهلوی بود. این اقدامات خشم عمومی را عمیق تر کرده و علماء با همراهی مردم به طور فزاینده با آن به مقابله پرداختند. که نتیجه آن با شهادت و شکنجه و زندانی شدن ده ها هزار نفر در سال 1975 سازمان عفو بین الملل گزارشی را با این عنوان مطرح کرد: هیچ کشوری در جهان با سابقه بد حقوق بشری در جهان مانند ایران وجود ندارد.

 

منابع:1) الثورة الإسلامیة الإیرانیة

2)The Iranian Revolution

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه