کد خبر : 69667تاریخ ثبت : 1396/10/19 06:15:54
 ایران و رهبر آن بر عربستان و ولیعهدش در همه ی زمینه ها مورد مقایسه برتری چشمگیری دارند گزارش بیزینس اینسایدر در مقایسه بین رهبر انقلاب اسلامی ایران با ولیعهد عربستان

ایران و رهبر آن بر عربستان و ولیعهدش در همه ی زمینه ها مورد مقایسه برتری چشمگیری دارند

تفاوت های چشمگیر میان سبک فکری رهبری ایران و شاهزاده عربستان آینده آرامش در خاورمیانه را تعیین کند

به گزارش کوگانادر مقاله منتشر شده توسط بیزنس اینسایدر بین رهبر انقلاب اسلامی ایران سید علی خامنه ای و ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان، با اشاره به زمینه های سیاسی و اجتماعی که آنها برخوردارند و موقعیت کشورهای مربوطه در مورد منازعات منطقه خاورمیانه مقایسه صورت داده است.

شاهزاده محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی قدرت خود را با سرعت ثابت در ریاض تقویت می کند و خود را برای تبدیل شدن به قدرتمند ترین حاکم در تاریخ سعودی آماده می کند. صعود او به قدرت منجر به تشدید خصومت علیه ایران شده است با افزایش تنش بین عربستان سعودی و ایران تجربیات زندگی سیاسی و سبک های رهبری آیت الله سید علی خامنه ای رهبر 78 ساله ایران و شاهزاده ابن سلمان، 32 ساله، آینده آرام و ثبات منطقه را تعیین خواهند کرد.
قبل از انقلاب سال 1979 ایران حضرت آیت‌ الله خامنه ای فعال سیاسی بوده است که با دیکتاتوری شاه مخالفت کرد و مجموعاً 15 سال در این راه  از زندان، شکنجه و تبعید تحمل کرده است. او پس از انقلاب در بین انقلابیون به عنوان به یکی از برجسته ترین ها دست یافت، وی در سال 1981میلادی به عنوان رئیس جمهورایران انتخاب شد .

در طول جنگ عراق و ایران که صدام حسین از حمایت ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی و کشورهای عربی منطقه برخوردار بود، حضرت آیت‌ الله خامنه ای نقش کلیدی در نظارت و رهبری از تلاش های رزمی و دفاعی ایفا کرده است.از طرف دیگر ابن سلمان در سال 1985 متولد شده و تجربه مشابهی ندارد.

در طول دهه 1980میلادی ایران نیز با موجی از تروریسم مواجه شد، و تنها گروهک مجاهدین خلق مسئول کشتار بیش از 17000 نفر گردید. حضرت آیت‌ الله خامنه ای خود نیز یکی از قربانیان تروریسم است یکی از دست وی پس از یک حمله با بمب در سال 1981 فلج شده که به عنوان صفحه ی روشن در تاریخ معاصر ایران ثبت شده است ایشان به عنوان یکی از قربانیان تروریسم رهبری است که از گذشته تا حال حاضر تجربه ی مبارزه با تروریسم را دار است که این خود دلیل دیگری برای اثبات موفقیت ایران در مبارزه با تروریست ها در سراسر منطقه  است.

در مقابل بن سلمان سابقه مبارزه ضد تروریستی ندارد و حتی عکس آن بر اساس یک پیام الکترونیکی (ایمیل) فاش شده ارسالی از سوی او به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در سال 2014 بن سلمان"حمایت مالی و تدارکاتی کشورش از داعش را به عهده داشته است.

سیاست های مختلف خارجی

رهبر جمهوری اسلامی ایران به مدت 28 سال در راس کشوری قرار دارد که تحت فشار همه جانبه اقتصادی، سیاسی و امنیتی قدرت های خارجی به رهبری ایالات متحده که برای تغییر رژیم فشار وارد می کنند به عهده دارد. با این حال همه ی این فشارها نه تنها نتوانسته است امنیت و ثبات ایران را مخدوش کند بلکه در این دوره ثابت شد این کشور توانسته است خود را به عنوان یک قدرت منطقه ای تاثیرگذار مطرح کند. سیاست های تحریم، فشار و تهدیدات جنگ علیه تهران موقعیت ایران را تقویت کرده و این کشور به عنوان تنها کشور منطقه ای که به قدرت های خارجی برای تامین امنیت خود به آنها نیازی ندارد اثبات نموده است.

علاوه بر این رهبر انقلاب ایران در استراتژی امنیت ملی بر این باور است که مقاومت در برابر اهداف هژمونی آمریکا در خاورمیانه نه تنها منبع قدرت ایران است بلکه همچنین اجازه می دهد تا این کشور استقلال خود را حفظ کند. در مقابل خانواده سلطنتی سعودی، ایالات متحده را به عنوان ضمانت امنیتی خود در نظر دارد و برای چندین دهه تحت سرپرستی ارتش، سیاست و اقتصادی آمریکا قرار گرفته است. در ماه مه، ابن سلمان برای رسیدن به هدفش در ادامه این وابستگی با امضای بزرگترین معامله اسلحه ایالات متحده در تاریخ ایالات متحده با 350 میلیارد دلاربا رویکرد تبعیت پذیری و در نتیجه حمایت کامل از برنامه محلی کاخ سفید و محلی در کشور خود به دست آورد.

Image result for Saudi Arabia, Iran leadership could decide Middle East peaceدر منطقه تهران همکاری استراتژیک با روسیه را شکل داده است و بر اساس درخواست دولت های سوریه و عراق، تهران نقش برجسته ای در این کشورها برای محافظت از تمامیت ارضی و شکست دادن سازمان های تروریستی سازمان داعش ایفا کرده است.

 از سوی دیگر دولت آمریکا با نشان دادن چراغ سبز به عربستان سعودی این کشور را در باتلاق یمن غرق کرد تا بزرگترین فاجعه انسانی در جهان رقم بخورد. همچنین در کنار اینها تلاش عربستان برای تغییر رژیم در قطر و سوریه و تضعیف دولت لبنان شکست خورده است که همه ی این اقدامات از دیدگاه جامعه جهانی بی ثبات کننده منطقه است.
 
یکی دیگر از جنبه حیاتی این مقایسه که مقاله بر آن تمرکز دارد توجه به استراتژی امنیت ملی و منطقه ای ایران است، تجربه ای است که با موفقیت بسیج نیروهای مردمی برای تکمیل نیروهای مسلح حرفه ای خود انجام می دهد. حضرت آیت‌ الله خامنه ای پس از حمله ایران توسط صدام حسین در سال 1980 این سیاست را براساس گفتمان بنیانگذار انقلاب اسلامی دنبال کرد که منجر به ایجاد واحدهای شبه نظامی مردمی شد و در نهایت با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای بسیجی تکمیل و منسجم شد.

 برهمین اساس آیت الله سیستانی نیز که بزرگترین رهبر مذهبی عراق محسوب می شود این مدل را برای بسیج نیروهای مردمی در سال 2014 پس از آنکه تروریست ها به بسیاری از نقاط  آن کشور حمله کرده و آنجا را اشغال کردند اجرا نموده است.نیروهای مردمی محبوب عراق نقش مهمی را در مبارزه و ریشه کنی داعش ایفا کرده اند در کنار اینها یک الگوی مشابه در سوریه با نیروهای دفاع ملی و گروه های دیگر مردمی فعال شده است.

در جهتی دیگر ایران همچنان مخالفت خود را با اسرائیل که از جنبه اساسی سیاست خارجی اش است حفظ کرده است و برای حمایت از فلسطین هزینه های زیادی را پرداخت کرده است. اما از آن سو بن سلمان در تلاش برای مقابله با نفوذ منطقه ای ایران به سرعت در حال افزایش روابط خود با اسرائیل است. چراغ سبز عربستان برای رئیس جمهور ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به شدت باعث کاهش محبوبیت و مشروعیت پادشاه خواهد شد در حالی که این امر خود در جهت ساده تر کردن نفوذ ایران در جهان اسلام راه جذب حامیان بیشتر به منظور مقاومت در برابر ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی در دفاع از فلسطینی ها و اماکن مقدس را هموار کرده است.

از منظری دیگر در حالی که جایگاه حضرت آیت‌ الله خامنه ای، با تصویب آراء اکثریت شورای خبرگان رهبری ایران مشخص است و به وسیله ی یک نهاد مردمی منتخب انتخاب شده ایشان را به عنوان یک شخصیت سیاسی و هدایت کننده و رهبر مذهبی میلیون ها نفر شیعی در سراسر جهان مشروعیت بخشیده است. اما بن سلمان مخالفان خود را برای غلبه بر هر گونه موانعی از میان برمی دارد همان طور که در کمپین اخیر پاک سازی سیاسی در کشور این موضوع را بخوبی نشان داده شده است.

اقتصاد حضرت آیت‌ الله خامنه ای بهتر از اقتصاد بن سلمان است.

با توجه به مسائل اقتصادی حضرت آیت‌ الله خامنه ای و بن سلمان تفاوت های بنیادین اساسی دارند. گرچه ایران و عربستان سعودی از فساد، بیکاری مزمن و کاهش قیمت نفت رنج می برند اما ایران قدم هایی را برای اصلاح سیستم حمایت نابرابر و تنوع بخشیدن به اقتصاد خود برداشته است. بانک جهانی اشاره می کند که نفت حدود 30 درصد از درآمدهای دولتی در ایران در مقایسه با حدود 90 درصد درآمد نفتی در عربستان سعودی نشان دهنده تفاوت رویکرد اقتصادی است.

اضافه بر این صندوق بین المللی پول گزارش می دهد: عربستان سعودی در سال جاری با کسری بودجه روبرو خواهد شد که می تواند منجر به نابودی ذخایر خارجی آن پادشاهی شود. با توجه به اینکه نفوذ سنتی پادشاهی در جهان عرب بر پایه قدرت مالی خود است این کاهش مالی، رهبری سیاسی عربستان سعودی را در جهان عرب تضعیف خواهد کرد.

 اعتراضات اخیر در برخی شهرهای ایران که باعث کشته و زخمی شدن تعدادی افراد گردید به شکایات اقتصادی مرتبط است. در عین حال ترامپ هماهنگی فراتر از خصمانه را علیه ایران با اسرائیل و عربستان سعودی ساماندهی کردند تا به اهداف تهاجمی بیشتری نسبت به گذشته برسند. به خصوص که بن سلمان اعلام کرده است که او نبرد را به درون ایران منتقل خواهد کرد.

 این نوشتار در بخش دیگر مقایسه دیگری را تشریح می کند و رصدهای معتبر نشان می دهد در عرصه ی اقتصادی نیز باید به دو سبک زندگی متضاد رهبر دو کشور اشاره باید کرد که در آن هر دو شخصیت یعنی حضرت آیت‌ الله خامنه ی و بن سلمان تفاوتی چشمگیر دارند. در حالی که رهبر ایران در یک خانواده فقیر زندگی کرده و رشد یافته است و پس از انقلاب به همان شیوه به سبک زندگی ساده همانند گذشته ادامه داده است.

بن سلمان از زمان تولدش در کاخ های پر زرق و برق زندگی کرده است و از فقر و نداری رنجی نبرده است او سال گذشته به گزارش نیویورک تایمز یک قایق تفریحی 500 میلیون دلاری خرید کرده است.

 رهبر ایران با بیش از 50 سال تجربه سیاسی، نظامی و امنیتی به خوبی در ژئوپلیتیک (جغرافیای سیاسی) و تصمیم گیری استراتژیک شخصیتی با درایت عالی شناخته شده است و یک کشور نسبتا موثر با میراث فرهنگی غنی دارد. این خود دلیل اصلی این است که ایران توانسته حداکثر دستاوردهای مثبت را در منطقه با کمترین هزینه به دست آورد در حالی که عربستان سعودی هزینه های حداکثری را پرداخت کرده و منافع کمتری را به دست آورده است.بنابراین عربستان باید تلاش کند به سوی هرج و مرج آفرینی منطقه ی حرکت نکند چون اولین قربانی این پدیده خود عربستان خواهد بود و به نفعش است که با ایران روابط خود را بهبود بخشد.

 

ترجمه : عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه