کد خبر : 69656تاریخ ثبت : 1396/10/17 10:09:22
منتخبی که برای مردم وقت ندارد

منتخبی که برای مردم وقت ندارد

یکی از مشکلات ساحل نشینان بندر را که ته لنجی نامیده اند چرا ته لنجی را یک عبارت کوتاه گذرا می بینند درحالی که ملوانان سال ها از این مسیر حداقلی گذران زندگی را نسل به نسل تجربه کرده اند.

به گزارش کوگانا،قبل از این مطلبی با عنوان" شما به نماینده ی حوزه انتخابیه ی خود چه نمره ی می دهید " محضر مخاطبین ارجمند به ویژه در چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر عرضه کردم. برخی دوستان که نوشتار مذکور را مورد تدقیق بررسی و مطالعه ی تحلیلی قرار داده بودند بع طرق مختلف ابراز نمودند که باتوجه به اینکه گزارشی مستند و عملکردی موثر میدانی در این عرصه حسب موارد مشروحه در آن نوشتار مشاهده ننموده ایم و حتی کف مطالباتی بسیاری از شهروندان هم به عینیت واقع محقق نشده و معمولاً موکلین سرخورده پاسخ و نمره دهی خود را تا دوره بعدی انتخابات مجلس بروز نمی دهند اینگونه مطالب صرفاً بیشتر بکار نمایندگانی می آید که برنامه ی مدون چهارساله ی را از آغاز فعالیت دوره عضویت خود در مجلس را طراحی کرده باشند و طی مراحل جدول زمانی گزارش صنفی یا موضوعی انجام وعده ها و تحقق مطالبات را به منصه ی ظهور و اجرا رسانده باشند و تا زمانی که شهروندان درجریان ماحصل فعالیت ها صورت گرفته و یا نگرفته نباشند در واقع اذهان آنها پیرامون عنوانی فرضی از صفر و نقطه شروع و خانه اول جدا نشده ایم خواهد چرخید.

هر چند معیارهای مختلف نمره اغلب (با درجه یک ) نماهای رنگین و وزین مختلف از بلیط درجه یک هواپیما، رستوران درجه یک، بنگاه و آژانس های درجه یک متنوع، وکلا و پزشکان و معلمان پایه یک و مدیران درجه یک،گواهی و گواهینامه ی پایه یک و دست آخر میوه های خارجی و داخلی،میگو و ماهی ها و گوشت های سرخ و سفید و خشکبار و تربار درجه یک و...درحالی که اتیکت و تابلو برچسب و تبلیغات آن های سوی چشمانمان را برده و دق های غصه را بر دلمان نشانده است ولی تک تک و یا عمده ی فهرست از جمله اموریست که کمتر در دسترس ما قرار دارند.

با این اوصاف اگر فردا روزی نماینده محترم آمدند و گفتند که مسئله ی، طرحی یا پروژه ی را از صفر تا صدش به عهده داشته ام و این هم عکس من در حال قیچی کردن روبان افتتاح و آن وقت شما که می آئید تا 20 نمره فرض می کنی 80نمره دیگر را چکار خواهی کرد بنابراین شاید بی ربط نباشد که نماینده 20 نمره از 100 نمره را در مدارس و میان دانش آموزان جستجو کنند و ماحصل آن اکنون بی شک بسیاری از دانش آموزانی که بالاخره  قول های شیرین نماینده را شنیدند می توانند شنیدنی ها را با درد دل بزرگترهای بسیاری از خانواده در خانه کنارهم بچینند؟!


و اکنون باید دید سرکارخانم نماینده حداقل در موارد اولویت دارمعشیت مردم ؛ الف) مسئله ته لنجی ب)حقوق معوق کارگران ج) بیکاری جوانان و تضعیع حقوق تحصیلکردگان بومی د) کساد و بی رونقی بازار و گرانی ارزاق عامه روزمره و خدمات روزانه از حیث اقدامات و اختیارات قانونی و محدوه ی نظارتی چه دستاوردی برای مردم حوزه ی انتخابیه ی خود دارند؟

و درکنار اینها نماینده محترم به شهروندان حوزه خود بگویند که برای بکارگیری مدیران بومی و جابجابی ها چه نقشی را به عهده داشته اند. و یا درجهت رفع آسیب های اجتماعی و معضل انواع آلودگی در منابع متنوع منطقه (هوا، آب، خاک ) چه تدابیری پیش از این اندیشیده اند.

 هریک از این موضوعات خود داستانی مفصل دارد اما فقط در این فرصت یکی از مشکلات ساحل نشینان بندر را که ته لنجی نامیده اند مختصری تشریح می نمایم چرا ته لنجی را یک عبارت کوتاه گذرا می بینند درحالی که ملوانان سال ها از این مسیر حداقلی گذران زندگی را نسل به نسل تجربه کرده اند.

در میان امواج سهمگین و طوفانهای خشمگین با لِنج های از جنس تخت پاره و چند میخ و چند متر نخ کتان و مقداری سوده (آهک و چربی به زبان محلی شانه) و به زبان عربی" نوره"  و یا شناورهای پشم و شیشه ی که آن هم مشکلات خودش را دار است عرض دو طرف ساحل خلیج فارس را می پیمایند تا در بندری در دیارغربت به زحمت مقصد کار و باری فراهم آورند.

در اینجا برخی میزنشینان برایشان هرچند وقت یکبار غزل قطع وصل می سراید و آنجا پلیس به تحقیر شان می پردازد و در تابستان ها گرما و حشرات موذی که به راستای موزی نارس هستند جانشان را به نیش می نوازد تا به نوش تامین معیشت در بندرگاه خودی از همه این چرخه راضی شوند و بارها شده است که ملوانان و مالکان این شناورها از صفاری به صیادی و بالعکس، کوچ شغل داده اند تا شاید شرمنده اهل و عیال نباشند اما هر بار پشیمان از تصمیم و تغییر جدید، طبیعی است آنکه در ساختمانی مجلل و میان مبلمانی مرصع و ضیافتی فاخر از صبحانه کاری تا شامی از میگو سوخاری نوش جان می کند و از اتوی لباس مراقبت می کند تا در پیگیری امور گوش شیطان کر آن خط اتو نشکند با عبارت عامیانه "ته لنجی" را میانه ی نیست .

چون ته لنجی نه با سرریز بیزنس و نه با لایک بای بک و نه با امضای پای اوراق بورس و نه با قافله ترانزیت کانکس قابله مقایسه نیست ولی همچنان این پرسش باقیست که چرا  گفتنی ها را نمایندگان  منتخب صنف مربوطه می گویند و منتخبین مردم در شورای اسلامی تکرار می کنند ولی همچنان منتخب حوزه ی انتخابیه در استخاره اجابت مانده است؟

 

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه