کد خبر : 69652تاریخ ثبت : 1396/10/14 10:46:04
 پایان سلطه ی دلار نزدیک شده است

پایان سلطه ی دلار نزدیک شده است

قبل از سلطه ی دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرت غالب بود اما در حال حاضر بسیاری بر این باورند که یوان چین ارز غالب بعدی خواهد بود.

به گزارش کوگانا در طول بیش از 70 سال دلار آمریکا ارز اصلی جهان بود بانک های مرکزی در سراسر جهان مقدار زیادی از ذخایر خود را به دلار اختصاص می دادند و شرکت های خصوصی از آن در معاملات بین المللی خود استفاده می کردند. علاوه بر این خزانه داری ایالات متحده، بزرگترین بازار نقدینگی در دنیای مالی بشمار آمده است که به شکل موثری در تقویت گذشته ی اقتصاد آمریکا نقش داشته است.

اما اینکه در کتابی با عنوان چگونه ارزهای جهانی کار می کنند بوسیله ی (باری آیچنگرین، آرنو میهل و لیویا چیتو) استاد اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دو اقتصاددان از بانک مرکزی اروپا،   که ایده تسلط  همیشگی یک ارز واحد بر ذخایر نقدی جهان را بچالش کشیده اند.

همانطور که نویسندگان این کتاب اشاره دارند که این روند همانطور از دهه های گذشته نشان داده است، قبل از سلطه ی دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرت غالب بود اما در حال حاضر بسیاری بر این باورند که یوان چین ارز غالب بعدی خواهد بود.

با این وجود ممکن است که برای به اشتراک گذاشتن بیش از یک ارز که بدنبال تسلط جهانی باشند نیز انتظاراتی وجود داشته باشد استدلالاتی برای درگیر شدن پوند استرلینگ با موقعیت دلار آمریکا همانند دوره جنگ دوم جهانی در رقابت فرانک فرانسه و مارک آلمان که هردو از اهمیت بین المللی برخوردار بودند نیز می توان شاهد اتفاقاتی مشابه بود.

بر اساس این مستندات، نویسندگان کتاب معتقدند که تسلط دلار با نزدیک شدن به انحصار خود در معاملات خاص که این حالت استثنائی بر قوانین مرتبط می تواند باشد پیش بینی می کنند که سلطه ی دلار بزودی پایان یابد و جایگزینی یورو به طور خاص پایان دهند نقش جهانی دلار می تواند باشد که سرعت دهنده  این تغییر و تحول فزاینده در بخشی از تصمیمات رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ نهفته است.

اخیراً ریچارد نیلسن، روزنامه نگار سایت كوارتز در لندن مصاحبه ای را با براندی ایچنگن یکی از مولفین کتاب مورد اشاره ترتیب داده است که او بصورت مستند و استدلالی پیشبینی خود را  ناتوانی دلار در کنترل بازارهای مالی جهان مطرح می کند.

  این اقتصاد دان در ادامه می گوید: اگر دو سال پیش در باره سرنوشت دلار از من پرسیدید من به شما می گفتم که  احتمال خارج شدن دلار از دور سلطه بین المللی کم است. اما با انتخاب  ترامپ به ریاست جمهوری همه چیز تغییر کرده است برای مثال حتی کشورهایی که امنیت شان را به ایالات متحده و تکیه برتوان دفاعی آمریکا وابسته کرده بودند و سهم بیشتری از ذخایر خود را به دلار اختصاص داده بودند این رویه گذشته را کنار گذاشته اند و این کشورها اتکای خود را بر ایالات متحده کاهش می دهند بیایید تصور کنید که کره جنوبی و ژاپن که طی مدت زمان طولانی بر ایالات متحده برای حفظ امنیت خود اطمینان کرده بودند این اعتماد به آمریکا را از دست داده اند و تصمیم به توسعه توانایی های خود در امور دفاعی گرفته اند در نتیجه هر دو کشور حتی معاملات خود را به دلار تا حد زیادی تقلیل داده اند.

سپس این اقتصاددان می افزاید: و این احتمال وجود دارد که  همه چیز در روابط حاکم بین الملل درهم شکسته و فروپاشیده شود.

او در پایان نتیجه می گیرد: من فکر می کنم بانک های مرکزی و دولت ها به تدریج این فضا را اشغال می کنند تا بتواند مؤثرترین روش پرداختی را که مردم می خواهند داشته باشند. تاریخ بما می گوید که با تکامل سکه های طلا به سکه های نمادین و سپس به پول کاغذی تا سپرده های بانکی و در حال حاضر تبدیل به ارزهای دیجیتال و کشور براساس رشد ضرورت ها حرکت می کنند نه صرفاً نام و نشان ها است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه