کد خبر : 69647تاریخ ثبت : 1396/10/12 10:39:03
شما چه نمره ی به نماینده حوزه انتخابیه خود می دهید؟

شما چه نمره ی به نماینده حوزه انتخابیه خود می دهید؟

نحوه ی عملگرایی و شناخت نقاط قوت و ضعف کاری یک نماینده اهمیت فوق العاده ی دارد. و از همین روزنه می توان بر اساس عوامل مورد انتظار از یک نماینده در توسعه و پیشرفت منطقه به کارنامه عمومی وی نمره داد.

به گزارش کوگانا،اینکه نمایندگی مقامی ملی و جایگاهی با ظرفیت با لایست شکی در آن نیست زیرا نمایندگی‌ عام آنان از سوی همه ملت ایران و مسئولین خرد و کلان    برسمیت شناخته  می شود با این اوصاف لزوم پاسخگویی نمایندگان مجلس در هر حوزه انتخابیه نسبت به موکلان مهمترین وجه فعالیت و انتظار از ایشان بشمارمی رود. گرچه بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی، نمایندگان به گونه‌ای سوگند یاد می‌کنند که به معنای نمایندگی از طرف همه مردم کشور است نه تنها حوزه انتخابیه‌ای خاص است.

وظایف اصلی نمایندگان مجلس چیست؟

الف – قانونگذاری:
بر اساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانونگذاری را دارا می باشد مجلس شورای اسلامی در عموم مسایل در حدود مقرر در قانون اساسی می تواند قانون وضع کند.
ب ـ نظارت:
مجلس شورای اسلامی علاوه بر وظیفه قانون گذاری، مسؤولیت های نظارتی نیز بر عهده دارد

 نظارت (دخالت) مجلس در تشکیل دولت: (اصل ۸۷ قانون اساسی)

 نظارت عام نمایندگان:

 تذکر:

تذکر شفاهی:

هر یک از نمایندگان می تواند در نطق بیش از دستور خود هر گونه کوتاهی مجریان در اجرای قوانین را به طور شفاهی تذکر دهد.

تذکر کتبی:

در صورت نقض قانون یا سوء جریان امور در دستگاه های اجرایی، نمایندگان مجلس می توانند از طریق رئیس مجلس به وزیر مسؤول یا رئیس جمهور به طور کتبی تذکر دهند.

سؤال: بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی:

در هر مورد که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسؤول درباره یکی از وظایف آنان سؤال کنند، رئیس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شده و به سؤال جواب دهد.

طبق اصول ۱۳۷ و ۱۲۲ قانون اساسی وزراء و رئیس جمهور در مقابل مجلس مسؤول هستند از این رو نمایندگان مجلس می توانند آنان را مورد سؤال قرار دهند.

 استیضاح:
(استیضاح رئیس جمهور، وزراء و هیئت وزیران: (براساس اصل ۸۹ قانون اساسی)

 نظارت بر امور مختلف کشور:

یکم:
- تحقیق و تفحص:

طبق اصل ۷۶ قانون اساسی «مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

بر این اساس موضوع تحقیق و تفحص عام است و شامل کلیه بخش های کشور علاوه بر وزارتخانه ها و دولت می گردد.

دوم:
- اصل نود قانون اساسی:

بر اساس این اصل هر کسی شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضائیه داشته باشد می تواند شکایت خود را کتبا به مجلس شورای اسلامی عرضه کند.

مجلس موظف است به این شکایت رسیدگی کند و پاسخ کافی بدهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قوه قضائیه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی را از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در مواردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

 نظارت اطلاعی:

 اطلاع از رسیدگی به اتهام برخی از مجریان:
بر اساس اصل ۱۴۰ قانون اساسی:

سوم:
ارسال تصویب نامه ها و آیین نامه های دولت برای رئیس مجلس:

نظارت مالی

یکم:
(تصویب بودجه سالانه (اصل ۵۲ قانون اساسی)

دوم:

( دیوان محاسبات کشور مستقیما زیر نظر مجلس شورای اسلامی می باشد (اصل ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی و براین پایه موارد مطروحه وموضوعات شرح وظایف منتخب مردم در دوره ی نمایندگی مجلس ، نماینده براساس تعهدات قانونی و اخلاقی می بایست پاسخگوی انتظارات مشروع مردم حوزه انتخابیه بصورت اختصاصی باشند و گزارش مستندی از آن را در مراحل زمانی لازم ارائه دهند.

درحال حاضر درفاصله ی کمی بیش از یکسال باقی مانده به انتخابات مجلس یازدهم دور نمای رویکرد ها و عملکرد های نتایج فعالیت نماینده هر حوزه ی انتخابیه در ترازوی سنجش افکار عمومی و بویژه انتخاب کننده گان به محک ارزش گذاری و ارزیابی قرار می گیرد.

و در این برهه؛ از همین منظر بی دلیل نیست که اغلب کاندیدا هایی جدید و قدیم براساس برداشت های خود از وضعیت موجود و ضرورت ها و نیازها و اهداف جامعه از در موضع فردی و اجتماعی با طرح مطالبات بجا مانده ازدوره های گذشته به به دور از آرایش سیاسی و صف بندهای جناحی برمطالبات رومره شهروندان تمرکزی ویژه خواهند داشت.

اما در این فرصت برای عموم؛ نحوه ی عملگرایی و شناخت نقاط قوت و ضعف کاری یک نماینده اهمیت فوق العاده ی دارد. و از همین روزنه می توان بر اساس عوامل مورد انتظار از یک نماینده در توسعه و پیشرفت منطقه به کارنامه عمومی وی نمره داد.

ا- رعایت صداقت و عمل به وعده های زمان تبلیغات انتخاباتی

2- عدالت ورزی  و عدم تبعیض در بین شهروندان حوزه ی انتخابیه

3-داشتن تشکیلات منسجم گروه های علمی و حقوقی و مشاوران برجسته و قوی و آگاه و امین و فارغ از اغراض و سلایق و منافع شخصی

4- برنامه ریزی چهارساله مشخص و مدون و تمرکز ویژه برنامه چشم انداز توسعه و همچنین شعار سالانه مقام معظم رهبری در تبیین اهداف همان سال به ویژه امور مرتبط با حوزه انتخابیه

5-تعامل با رئیس جمهور معاونین و وزیران ، مدیران کل و مدیران دستگاههای اجرائی و سایر نمایندگان مجلس و مجمع نمایندگان استان متبوع

6- ایراد نطق های موثر در صحن مجلس و پیگیری آن

7-انجام مکاتبات موثرو پیگری آن تا حصول نتیجه

8-نظارت بر امور پروژه های مختلف حوزه ای انتخابیه در سطوح مختلف و تلاش برای طراحی و اجرای زیر ساخت ها ی فرهنگی اجتماعی و اقتصادی و بکارگیری بجای سازکارهای قانونی توصیه تذکر سوال و استضیاح حسب منافع عمومی و مصالح کشور و مردم

9- سرکشی و دیدار از حوزه انتخابیه و بذل مساعی در تحقق اهداف و نیاز ها و ضرورت های عامه

10-برخورداری از سعه صدر و روحیه نقد پذیری و جذب نظر و پشنهادات سازنده و شبکه اطلاع رسانی برجسته و رصد آگاهی های روزمره و اتفافات (آینده نگری ) نسبی در بروز تغیر و تحولات  مثبت و منفی احتمالی در حوزه انتخابیه و عکس العمل مناسب

11- داشتن توان هماهنگ کردن و مدیریت در بهروری تواننمدی و قابلیت های عمومی و اختصاصی مردمی در حوزه انتخابیه به عنوان پشتوانه ی کار گروهی و بازوان عمل کننده


و در این مطلب سعی شده است از اختلاط مبحث بین قانون گذاری و نظارت نماینده و یک مسئول اجرائی جلوگیری شود. و فقط از همان روزنه به صورت کلی به نقاط قوت نماینده مجلس در یک حوزه ی انتخابیه پرداخته شده است.و باید دید نماینده در راستای تحقق وعده های انتخاباتی خود و توقعات موکلین به چه میزان از ابزارهای در اختیار استفاده کرده و چه سهمی در توسعه ی منطقه و میزان رضایت مردم داشته است شما به نماینده خودتان از بیست چه نمره ی می دهید؟

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه