کد خبر : 69641تاریخ ثبت : 1396/10/7 08:34:00
اعتبار آمریکا در جهان به شدت کاهش یافته است+ نمودار مرکز تحقیقات پیو

اعتبار آمریکا در جهان به شدت کاهش یافته است+ نمودار

مرکز تحقیقات پیو: 68درصد از مردم آمریکا می گویند که ایالات متحده کمتر از گذشته در جهان مورد احترام است.

به گزارش کوگانا، تازه ترین نظرسنجی ملی انجام شده توسط مرکز تحقیقات پیو آمریکا که در میان جامعه ی آماری مشخص در میان بزرگسالان ایالات متحده، آشکار می کند که دیدگاه های عمومی شهروندان آن کشور در مقابل چند تهدید جهانی موجود از اوایل امسال تغییر کرده است. به ویژه عنوان برنامه های هسته ای کره شمالی به عنوان یک تهدید بزرگ برای امنیت ایالات متحده افزایش یافته است بطوری که روند توسعه ی تهدید در قالب دیدگاه شهروندان آمریکایی از 64 درصد در ماه ژانویه تا 75 درصد رشد داشته است. در مورد چگونگی نگاه جهانیان به ایالات متحده شهروندان آمریکایی نظر منفی قابل توجهی ارائه کرده اند. از نظر آنها کره شمالی و حملات سایبری به طور گسترده به عنوان "تهدیدات عمده"  علیه  ایالات متحده بشمار می روند.مردم آمریکا مدتهاست که معتقدند: ایالات متحده نسبت به گذشته نسبت به کشورهای دیگر و در میان سایر کشورها کمتر مورد احترام است. اکثریت اظهار داشتند زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور شد و نیز زمانی که حتی جورج دبلیو بوش در دفتر کاخ سفید بود به نظر می رسید شرایط بهتر بود. و امروز، 68 درصد می گویند که ایالات متحده کمتر از گذشته در کشورهای دیگر مورد احترام است.

با این حال تغییرات قابل توجهی در چگونگی احترام جهانی ایالات متحده نسبت به جمهوری خواهان و دموکرات ها دیده شده است. امروز 42 درصد از جمهوری خواهان و مستقلان می گویند که ایالات متحده کمتر از گذشته در کشورهای دیگر محترم است و که این آمار کمترین درصد این وضعیت را در بیش از یک دهه بیان می کند. از طرف دیگر بخش دیگری از جمهوری خواهان 29 درصد می گویند که ایالات متحده امروز در مقایسه با دوران ریاست جمهوری اوباما یا دوره دوم بوش، بیشتر در سطح بین المللی مورد احترام قرار گرفته است.

 نکته قابل ذکر این است که حتی در زمان های مختلف زمانی که اوباما در دفتر ریاست بود نیز اکثریت دموکرات ها، ایالات متحده را به عنوان کمترین مورد برخورداری از احترام در سطح بین المللی می دیدند 58 درصد در سال گذشته گفتند. اما اکنون 87 درصد از دموکرات ها می گویند که افکار بین المللی نسبت به ایالات متحده کمتر از گذشته احترام قائل است و 70 درصد از آنها گفته اند این یک مشکل بزرگ است.

و در حالی که کمتر از نیمی از جمهوری خواهان (42 درصد) می گویند که ایالات متحده کمتر از گذشته از احترام برخوردار است و تنها 28 درصد فکر می کنند این موضوع یک مشکل عمده برای کشور است.

تقریبا سه چهارم آمریکایی ها 72 درصد می گویند که حملات سایبری از کشورهای دیگر تهدیدی جدی برای ایالات متحده است؛ دیدگاهی که در سال های اخیر کمی تغییر کرده است. حدود دو سوم (68 درصد) می گویند داعش تهدیدی جدی برای امنیت ایالات متحده است که 11 درصد کمتر از ماه ژانویه است. (این نظرسنجی قبل از حملات تروریستی مرگبار در شهر نیویورک در 31 اکتبر انجام شد؛ که داعش مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفته بود).

دیدگاه های دیگر تهدیدات جهانی احتمالی برای ایالات متحده نیز تغییر کرده است. نزدیک به شش نفر در ده نفر (59 درصد) تغییرات اقلیمی آب وهوا  را به عنوان یک تهدید بزرگ مطرح می کند که از ژانویه تا 7 امتیاز و بیشترین میزان در سال های 2009 نشان می دهد. در مقابل، تعداد کمتری از آمریکایی ها می گویند برنامه هسته ای ایران تهدیدی جدی برای ایالات متحده در حال حاضر (53درصد) نسبت به این میزان در اواخر سال 2015 (62 درصد) انجام داده است.

دیدگاه های عمومی در مورد اینکه "قدرت و نفوذ روسیه" یک تهدید جدی برای ایالات متحده محسوب می شود ، از ژانویه عملا ً تغییری نکرده است (54 درصد و پس از آن 52 درصد امروز)، در حالی که تا حدی افراد کمتری می گویند قدرت و نفوذ چین امروز یک تهدید بزرگ است » قبلاً(46  درصد) و نظرسنجی جدید 52 درصد است.

همانطور که در گذشته، جمهوری خواهان و دموکرات ها عمیقا بر جدیت چندین تهدید احتمالی به ویژه تغییرات اقلیمی، تقسیم شده اند. بیش از هشت نفر از هر ده دموکرات (83 درصد) معتقدند تغییرات آب و هوایی در جهان یک تهدید بزرگ برای ایالات متحده است. فقط 28 درصد از جمهوریخواهان هم همین را می گویند، و این خطر را به عنوان پایین ترین نگرانی خود می دانند.

همچنین، نقطه اختلاف 25 درصدی در طرح دیدگاه های مورد نظر این است که قدرت و نفوذ روسیه یکی از تهدیدات اصلی (63 درصد  دموکرات ها) و(38 درصد جمهوری خواهان) که نشان دهنده یک شکاف 18 درصدی در مورد برنامه هسته ای ایران است.در مقابل، توافق بیشتر حزبی وجود دارد که برنامه هسته ای کره شمالی و حملات سایبری از کشورهای دیگر تهدیدی جدی برای ایالات متحده هستند؛ 70 درصد یا بیشتر جمهوری خواهان و دموکرات ها می گویند که هر دو  موضوع از تهدیدات اصلی بشمارمی آیند.

سالهاست جمهوری خواهان و دموکرات ها به طور کلی نظرات مشابهی در مورد این که آیا روسیه به عنوان یک تهدید بزرگ برای ایالات متحده در سال 2014 به چشم می آیدیا خیر در سال 2014، 58 درصد جمهوری خواهان و 50 درصد دموکراتها، "افزایش اقتدارگرائی در روسیه" تهدیدی جدی بود و اخیراً در اوآخر سال جاری 37 درصد دموکرات ها و 46 درصد جمهوریخواهان "تنش با روسیه" را یک تهدید بزرگ توصیف کرده اند.

اما پس از انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات حزبی به شدت افزایش یافت، در حالی که گزارش ها مبنی بر دخالت روسیه در این کمپین بود. در ماه ژانویه 67 درصد از دموکرات ها و 41 درصد از جمهوری خواهان اعلام کردند قدرت و نفوذ روسیه یک تهدید بزرگ است. این دیدگاه ها از ژانویه کمی تغییر کرده است؛ در حال حاضر، 63 درصد از دموکرات ها و 38 درصد جمهوری خواهان می گویند روسیه به تهدید بزرگی برای ایالات متحده تبدیل شده است.


برای اولین بار، اکثریت شرکت کنندگان در نظر سنجی می گویند مبارزه علیه داعش به خوبی انجام می شود؟ در حال حاضر حدود هفت نفر از هر ده آمریکایی ها (69 درصد) معتقدند که ارتش آمریکا بر علیه ستیزه جویان اسلامی در عراق و سوریه  باید حمایت شود و 55 درصد از آنها می گویند که شرایط مرتبط خوب پیش  می رود. در مجموع  اکثریت مردم از تلاش ها برای شکست دادن داعش از زمان شروع این کمپین حمایت کرده اند.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه