کد خبر : 69622تاریخ ثبت : 1396/10/5 14:31:56
طرح مسجد محوری در مساجد سیراف، پرک و شیرینو برگزار می شود+ تصویر

طرح مسجد محوری در مساجد سیراف، پرک و شیرینو برگزار می شود+ تصویر

مسئول تعلیم و تربیت سپاه شهرستان کنگان خبرداد: طرح مسجد محوری در مساجد سیراف، پرک و شیرینو اجرا می شود.

به گزارش کوگاناجلسه مسئولین سپاه شهرستان کنگان با موضوع طرح مسجد محوری با حضور حجت الاسلام والمسلمین عاشوری امام جمعه محترم بندر سیراف، روحانیون مساجد و فرماندهان حوزه و پایگاههای بسیج سیراف و پرک و شیرینو در دفتر امام جمعه بندر سیراف برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عاشوری در این جلسه گفت: ازجمله ترفندهای استعمار و دشمنان داخلی و خارجی، برای محو اسلام، خاموش‌کردن چراغ و رونق مساجد بوده است. این حیله‌ی خائنانه در رژیم گذشته تا حد زیادی مؤثر افتاد. امام خمینی(رحمة‌الله‌علیه) با تأکید بر نقش محوری مسجد در خنثی‌کردن نقشه‌های دشمنان اسلام می‌فرماید: «این‌ها از مسجد می‌ترسند. من تکلیفم را باید ادا کنم به شما بگویم شما دانشگاهی، شما دانشجویان، همه‌تان مساجدتان بروید، پرکنید، سنگر است اینجا، سنگرها را باید پر کرد». در جایی دیگر نیز می‌فرمایند: «مساجد و محافل دینیه را که سنگرهای اسلام در مقابل شیاطین است، هرچه‌بیشتر گرم و مجهز نگه دارید».

وی ادامه داد: در زمان رسول اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، یکی از مهم‌ترین نقش‌های مسجد تدارک مقدمات فکری و بسیج عمومی مسلمانان برای جهاد با کفار بود. همین نقش در جریان نهضت روحانیان شیعه، به رهبری امام خمینی، در سال ١٣٤٢ و پس از آن در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران مشاهده شد. تأثیر مسجد در طول هشت سال دفاع مقدس، در جذب نیروهای رزمنده‌ی بسیجی و آموزش آن‌ها و پشتیبانی و فعالیت‌های پشت جبهه، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بدیهی است که اگر بیانات روشنگرانه‌ی امام نبود، مساجد نمی‌توانستند جایگاه حقیقی خود را به‌دست آورند. ایشان فرموده است:مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش و حرکت‌های اسلامی بوده… از مسجد تبلیغات اسلامی شروع می‌شده است؛ از مسجد حرکت قوای اسلامی برای سرکوبی کفار و واردکردن آن‌ها در بیرق اسلام بوده است. شما که از اهالی مسجد و علمای مساجد هستید، باید پیروی از پیغمبر اسلام(صل‌الله‌علیه‌وآله) و اصحاب آن سرور کنید و مساجد را برای تبلیغ اسلام و حرکت اسلامیت و قطع ایادی شرک و کفر و تأیید مستضعفین در مقابل مستکبرین قرار دهید.

امام جمعه سیراف گفتن:براساس همین دیدگاه، متفکران و نویسندگان خارجی نیز بر اهمیت مساجد در ساختار انقلاب تأکید می‌کنند و آن را محور اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی می‌دانند. حامد الگار، نویسنده و منتقد بزرگ، می‌گوید:مسجد هسته‌ی اساسی تشکیلات انقلاب اسلامی بود. یکی از عناصر مهم در پیروزی انقلاب، احیای مجدد مسجد و تمام ابعاد عملکردی آن بود. نقش مسجد دیگر نه عزلت و گریزگاهی از جامعه بود که مردم برای دوری‌جستن از دنیا، گرفتن وضو، انجام عبادات یا گوش‌دادن به صوت قرآن به آن پناه می‌بردند، بلکه برعکس، مسجد به‌عنوان یک کانون مبارزه و مرکز فرماندهی بدل گردید به‌طورخلاصه مسجد تماماً آن چیزی شد که در عصر پیامبر بود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین قاسمی مسئول تعلیم و تربیت سپاه شهرستان کنگان درباره طرح مسجد محوری توضیحاتی ارائه دادند و روحانیون و فرماندهان پایگاه ها نظرات خود را درمورد هرچه بهتر برگزار شدن این طرح ارائه کردند.

 

عکس: حمیدرضا دهقانی

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه