کد خبر : 69601تاریخ ثبت : 1396/9/24 13:48:17
لایحه بودجه ۹۷رکود و بیکارى را رفع نخواهد کرد امام جمعه سیراف:

لایحه بودجه ۹۷رکود و بیکارى را رفع نخواهد کرد

حجت السلام عاشوری در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: جاى مصوبات برنامه ششم و سیاست‏هاى «اقتصاد مقاومتى» و حمایتى در لایحه بودجه ٩٧ خالیست. و در این‏که دولت دچار کسرى بودجه است و فقط براى امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان کسرى دارد.

به گزارش کوگانا، حجت السلام عاشوری در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: جاى مصوبات برنامه ششم و سیاست‏هاى «اقتصاد مقاومتى» و حمایتى در لایحه بودجه ٩٧ خالیست. و در این‏که دولت دچار کسرى بودجه است و فقط براى امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان کسرى دارد.

وی ادامه داد: بدهى‏ هاى هنگفتى به شهردارى ‏ها، بیمه و تأمین اجتماعى و.. دارد و بنابراین چاره‏اى جز افزایش قیمت بنزین و گازوئیل و عوارض و... ندارد، تردیدى نیست. هیچ‏کس هم به‏ طور جدى مخالف افزایش حساب شده برخى کالاها و خدمات دولتى نیست اما در طرف دیگر ماجرا این دولت در افزایش هزینه ‏هاى جارى رکوردار است و در این‏ گونه افزایش‏ها که مردم متحمل سختى‏هاى آن مى‏ شوند، هیچ فشارى را به خود وارد نمى ‏کند.

امام جمعه سیراف بیان کرد: معناى اینکار افزایش ریخت وپاش ها در دولت و ادامه رکود و بیکارى و تعطیلى واحدهاى تولیدى است.بودجه ‏هاى سالانه باید بر اساس برنامه ‏هاى ۵ ساله نوشته شود اما رئیس جمهور محترم برنامه توسعه ششم را کنار گذاشته و به برنامه ۴ ساله‏ اى اشاره مى‏ کند که حتى در دولت تصویب نشده و به تصویب مجلس شوراى اسلامى هم نرسیده است. مبناى اینکار غیرقانونى است و حتما این برنامه مطابق قانون ۵ ساله برنامه ششم باید متحول شود.یکى از خلاءهاى اساسى لایحه بودجه ۹۷ دولت ، فراموشى و نادیده گرفتن «اقتصاد مقاومتى» و ادامه همان بودجه‏ هاى مبتنى بر نسخه‏ هاى لیبرالى و تعدیل اقتصادى نظام سرمایه ‏دارى است.

وی درمورد حذف یارانه گفت :یارانه ‏ها همواره قرار بود به سمت نیازمندان و نیازهاى واقعى تولید، هدفمند شود. دولت از سال قبل این اختیار را از سوى مجلس داشت که اینکار را انجام دهد ولى متاسفانه به‏ خاطر انتخابات، این کار مهم را انجام نداد و حالا می خواهد اینکار را انجام دهد. البته در حال حاضر به‏ دلیل ناکارآمدى در اجرا، ثروتمندانى داریم که یارانه مى‏ گیرند و فقرایى داریم که از دریافت یارانه محرومند. دولت براى سال آتى مى ‏خواهد یارانه ‏ها را در سازمانهاى حمایتى متمرکز کند. درحالى که خیلى از نیازمندان یارانه که صورت خود را با سیلى سرخ نگه مى ‏دارند، متناسب با شأن خود حاضر به تحت پوشش قرار گرفتن در سازمان‏هاى حمایتى مثل کمیته امداد و بهزیستى و... نیستند و فشار زیادى را با حذف یارانه ‏ها متحمل خواهند شد. حذف ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر از دریافت یارانه نیازمند یک دولت کارآمد است

امام جمعه سیراف از عوارض سفرهای مذهبی انقاد کرد و گفت: دولت در بودجه سال آینده عوارض مسافرت‏هاى خارجى را به ‏شدت افزایش داده است. عوارض خروج از کشور از ۷۵ هزار میلیارد تومان کنونى به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش شدید یافته است. این افزایش در مورد سفرهاى توریستى و سیاحتى و.. مثل دبى و ترکیه و مالزى که میلیاردها دلار از سرمایه ‏هاى کشور را به جیب خارجیان مى ‏ریزد، کاملا توجیه دارد اما درباره سفرهاى زیارتى و مذهبى مثل اربعین و سفر به عتبات عالیات که آثار فرهنگى و معنوى بسیار گسترده‏اى دارد، اصلا قابل پذیرش نیست. عوارض خروجى زایران به مقصد عتبات عالیات در سال ۹۶ اینطور بوده است زمینى هر نفر ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و هوایى هر نفر ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان؛ حالا، دولت پیشنهاد داده است که در سال ۹۷، عوارض خروجى زایر عتبات با افزایش عجیب و باورنکردنى نزدیک به ۹ برابرى این‏ گونه به تصویب برسد هر نفر: ۱۱۰ هزار تومان برسد

انتهای پیام

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه